Ռուսաստանը և Հայաստանն ավարտել են ազգային վճարային համակարգերի ինտեգրման փորձնական ծրագիրը։ Ինչպես հայտնում է Lenta.ru–ն, նախօրեին այդ մասին հայտնել է Վճարային համակարգերի ազգային համակարգի մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսաստանի և Հայաստանի ազգային վճարային համակարգերի` երկու երկրների վճարային ենթակառուցվածքներում – Հայաստանում «Միր» քարտերի, իսկ Ռուսաստանում ArCa քարտերի փոխադարձ ընդունում ենթադրող նախագծի առաջին մասնակիցներն են` ՎՏԲ բանկերը, Ալֆա բանկը, «Կենտրոն Ինվեստը» և Ուրալտրանսբանկը»,– նշվում է հաղորդման մեջ։
ՎՏԲ–ն «Միր» համակարգի հաշվարկային բանկն է երկու երկրների վճարային համակարգերի միջև գործառնությունների ժամանակ։ Հաշվարկների ժամանակ օգտագործվում են միայն ազգային արժույթներ։
Ռուսաստանի բանկի փոխնախագահ Օլգա Սկորոբոգատովայի խոսքով, «Միր» քարտը հնարավոր կլինի ընդունել Հայաստանում մինչև 2017 թվականի վերջ։

19-08-2017 11:03 2666
Россия и Армения завершили пилотную программу интеграции национальных платежных систем. Как сообщает Lenta.ru, вчера об этом сообщила пресс-служба Национальных платежных систем.
«Первыми участниками национальных платежных систем России и Армении в платежной инфраструктуре двух стран – с проектом взаимного признания карт « Мир » в Армении и карт ArCa в России, являются ВТБ, Альфа-Банк,« Кентрон Инвест », И УралТрансБанк », - говорится в программе.
ВТБ является расчетным банком системы «Мир» во время операций между платежными системами двух стран. При расчетах используются только национальные валюты.
По словам вице-президента российского банка Ольги Скоробогатовой, карты «Мир» будут доступны в Армении до конца 2017 года.