Ռուսաստանը և Հայաստանն ավարտել են ազգային վճարային համակարգերի ինտեգրման փորձնական ծրագիրը։ Ինչպես հայտնում է Lenta.ru–ն, նախօրեին այդ մասին հայտնել է Վճարային համակարգերի ազգային համակարգի մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսաստանի և Հայաստանի ազգային վճարային համակարգերի` երկու երկրների վճարային ենթակառուցվածքներում – Հայաստանում «Միր» քարտերի, իսկ Ռուսաստանում ArCa քարտերի փոխադարձ ընդունում ենթադրող նախագծի առաջին մասնակիցներն են` ՎՏԲ բանկերը, Ալֆա բանկը, «Կենտրոն Ինվեստը» և Ուրալտրանսբանկը»,– նշվում է հաղորդման մեջ։
ՎՏԲ–ն «Միր» համակարգի հաշվարկային բանկն է երկու երկրների վճարային համակարգերի միջև գործառնությունների ժամանակ։ Հաշվարկների ժամանակ օգտագործվում են միայն ազգային արժույթներ։
Ռուսաստանի բանկի փոխնախագահ Օլգա Սկորոբոգատովայի խոսքով, «Միր» քարտը հնարավոր կլինի ընդունել Հայաստանում մինչև 2017 թվականի վերջ։

Russia and Armenia have completed the pilot program for integration of national payment systems. As reported by Lenta.ru, the press service of the National Payment Systems reported yesterday.
"The first participants of the national payment systems of Russia and Armenia in the payment infrastructure of the two countries –with the project of mutual acceptance of "Mir "cards in Armenia and ArCa cards in Russia, are VTB, Alfa Bank," Kentron Invest "and UralTransBank," the program says.
VTB is the settlement bank of the "Mir" system during operations between the payment systems of the two countries. Only national currencies are used when calculating.
According to Olga Skorobogatova, vice president of the Russian bank, "Mir" cards will be available in Armenia by the end of 2017.