Ռուսական «Սբերբանկ» ԲԲԸ–ի խմբի աշխատակիցների հաստիքը կես տարվա ընթացքում նվազել է 2.6% -ով կամ ավելի քան 8000 մարդով: Այս մասին ասվում է բանկի Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշների 2017 թվականի առաջին կիսամյակի հաշվետվության մեջ: 2017 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ բանկի աշխատակիցների փաստացի թիվը (լրիվ դրույքով աշխատող անձնակազմ) կազմել է 310.904 մարդ (2016 դեկտեմբերի 31–ին` 319.153 մարդ):
Երկրորդ եռամսյակում «Սբերբանկ» խմբի զուտ շահույթն աճել է 27.6% -ով `նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ և կազմել 185.6 մլրդ ռուբլի:
Հունվարին հայտնի է դարձել, որ Սբերբանկը մտադիր է աշխատանքից ազատել 3000 աշխատակցի և նրանց փոխարինել ռոբոտներով: Դեռ 2016 թ.–ի վերջին աշխատում էր ռոբոտ–իրավաբանը, ով ինքնուրույն ֆիզիկական անձանց հայցերի դիմումներ էր կազմում: Բացի այդ, բանկը հայտարարել էր աշխատակիցների 8% -ի նվազեցման մասին օնլայն–բանկինգին անցնելու արդյունքում:

The staff of the Russian Sberbank OJSC group has dropped by 2.6% or more than 8,000 people in six months. This is stated in the report of the International Financial Reporting Standards (IBRD) for the first half of 2017. As of 30 June 2017, the actual number of bank staff (full-time staff) was 310,904 (319,153 people on December 31, 2016).
Sberbank's net profit increased by 27.6% in the second quarter compared to the same period last year and amounted to 185.6 billion rubles.
In January it became known that Sberbank intends to dismiss 3,000 employees and replace them with robots. At the end of 2016, there worked a robot lawyer who was making individual claims. Additionally, the bank announced a reduction in the number of employees by 8% as a result of online banking.