Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը մեկ տարում 15% աճել է: Այս մասին օգոստոսի 23-ին Սոչիում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները ինտենսիվ կերպով զարգանում են: Անցած տարի մենք ունեցանք առեւտրաշրջանառության 15 տոկոսանոց աճ: Այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում այն ավելացել է գրեթե 24 տոկոսով: Մշտական է մեր երկրների կառավարությունների ու խորհրդարանների միջև կապը: Մշտապես զարգանում է նաեւ միջտարածաշրջանային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցությունը:
Այս ամենին, իհարկե, նպաստում են բարձրագույն և բարձր մակարդակներում մշտական այցերը: Այս տարի Հայաստանում եղել են Ռուսաստանի Դաշնության Դումայի նախագահը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, ես եմ Մոսկվայում եղել պաշտոնական այցով, մեր խորհրդարանի նախագահը, վարչապետը: Աշնանը մենք Հայաստանում սպասում ենք Ռուսաստանի վարչապետին, արտաքին գործերի նախարարին, նախարար Մանտուրովին՝ գործարարների եւ պետկառավարիչների մեծ պատվիրակության կազմում՝ Եվրասիական համագործակցության երկրորդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում:
Բառացիորեն օրեր առաջ կայացան երեք կարեւորագույն երկկողմ հանձնաժողովների նիստերը՝ ռազմատեխնիկական, առեւտրատնտեսական եւ խորհրդարանական համագործակցության: Աշնանը Ռուսաստանում կանցկացվեն Հայաստանի օրերը: Շատ կարեւոր է, որ այս օրերի շրջանակներում անցկացվելիք միջոցառումները չեն սահմանափակվում միայն Ռուսաստանի մայրաքաղաքով, միջոցառումներ կանցկացվեն Ռուսաստանի 13 քաղաքներում»,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

24-08-2017 10:49 2536
Товарооборот между Арменией и Россией за год увеличился на 15%. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на встрече 23 августа с президентом России Владимиром Путином в Сочи.
«Наши торгово-экономические отношения интенсивно развиваются, в прошлом году мы увеличили товарооборот на 15%. За первые шесть месяцев этого года он вырос почти на 24%. Связь между правительствами и парламентами наших стран постоянна. Сотрудничество в межрегиональных и гуманитарных областях постоянно развивается.
Конечно, это результат регулярных визитов на высоких уровнях. В этом году президент Думы Российской Федерации, секретарь Совета безопасности посетил Армению, и я с официальным визитом находился в Москве с нашим спикером парламента и премьер-министром. Осенью мы ожидаем премьер-министра России, министра иностранных дел, министра Мантурова, в составе большой делегации деловых и правительственных чиновников в рамках второй Международной конференции по евразийскому сотрудничеству.
Несколько дней назад состоялись встречи трех важных двусторонних комиссий для военно-технического, торгово-экономического и парламентского сотрудничества. Осенью в России пройдут Дни Армении. Очень важно, что события в рамках этих дней не ограничиваются российской столицей, события пройдут в 13 городах России », - сказал президент Серж Саргсян.