Երևանի կոնյակի գործարանը կմեկնարկի խաղողի մթերման աշխատանքները սեպտեմբերի 15-ին Արմավիրի մասնաճյուղում:Ըստ գործարանի մամուլի ծառայության`սեպտեմբերի 16-ին գործընթացին կմիանա ընկերության Այգավանի մասնաճյուղը: Բերդի մասնճյուղում խաղողի մթերման աշխատանքերի մեկնարկի օրվա մասին կհայատարարվի լրացուցիչ:
Ուշադրության կենտրոնում պահելով Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում խաղողագործության հարցը, ԵԿԳ-ն պատրաստ է մթերել սահմանամերձ գյուղերի համապատասխան սորտերի և ԵԿԳ-ի որակական չափանիշներին համապատասխանող բերքի 100 տոկոսը:
Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը կմթերի 30 000 տ խաղող, ինչի համար տրամդրելու է մոտ 4 մլրդ դրամ:
Հավատարիմ մնալով վճարումների կազմակերպման իր բազմամյա մոտեցմանը՝ այս տարի ևս յուրաքանչյուր գյուղացուն գումարը ԵԿԳ-ն կփոխանցի խաղողը հանձնելուց հետո՝ երեքից-չորս բանկային օրվա ընթացքում:
Մթերվող խաղողի 1 կիլոգրամի գինը սահմանվել է 130 ՀՀ դրամ բոլոր մասնաճյուղերի համար: Նշենք, որ նախորդ տարիներին Բերդի մասնաճյուղում ԵԿԳ-ի կողմից մթերվող խաղողի համար վճարվում էր 10 դրամով ցածր գին, քանի որ տվյալ տարածաշրջանի խաղողի շաքարայնությունը առավել ցածր է:

07-09-2017 13:40 1739
По данным пресс-службы завода, 16 сентября филиал Айгаван присоединится к компании. Будет объявлено о дате начала покупки винограда в филиале Берд.
Сосредоточив внимание на виноградарстве в приграничных районах Армении, Ереванский коньячний завод готов закупить 100 процентов посевов, соответствующих разновидностям винограда в приграничных селах и стандартам качества ЕКЗ.
В этом году Ереванский коньячний завод закупит 30 тыс. винограда, оплатив около 4 млрд. драмов.
Будучи верным своему многолетнему подходу к организации платежей, в этом году каждый фермер получит сумму от ЕКЗ через три-четыре банковских дня после раздачи винограда.
Цена за 1 кг винограда составляет 130 драмов для всех филиалов. Следует отметить, что в предыдущие годы отделение Берда платило менее 10 драмов за виноград, закупленный ЕКЗ, поскольку содержание сахара в винограде в регионе было ниже.