Երևանի կոնյակի գործարանը կմեկնարկի խաղողի մթերման աշխատանքները սեպտեմբերի 15-ին Արմավիրի մասնաճյուղում:Ըստ գործարանի մամուլի ծառայության`սեպտեմբերի 16-ին գործընթացին կմիանա ընկերության Այգավանի մասնաճյուղը: Բերդի մասնճյուղում խաղողի մթերման աշխատանքերի մեկնարկի օրվա մասին կհայատարարվի լրացուցիչ:
Ուշադրության կենտրոնում պահելով Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում խաղողագործության հարցը, ԵԿԳ-ն պատրաստ է մթերել սահմանամերձ գյուղերի համապատասխան սորտերի և ԵԿԳ-ի որակական չափանիշներին համապատասխանող բերքի 100 տոկոսը:
Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը կմթերի 30 000 տ խաղող, ինչի համար տրամդրելու է մոտ 4 մլրդ դրամ:
Հավատարիմ մնալով վճարումների կազմակերպման իր բազմամյա մոտեցմանը՝ այս տարի ևս յուրաքանչյուր գյուղացուն գումարը ԵԿԳ-ն կփոխանցի խաղողը հանձնելուց հետո՝ երեքից-չորս բանկային օրվա ընթացքում:
Մթերվող խաղողի 1 կիլոգրամի գինը սահմանվել է 130 ՀՀ դրամ բոլոր մասնաճյուղերի համար: Նշենք, որ նախորդ տարիներին Բերդի մասնաճյուղում ԵԿԳ-ի կողմից մթերվող խաղողի համար վճարվում էր 10 դրամով ցածր գին, քանի որ տվյալ տարածաշրջանի խաղողի շաքարայնությունը առավել ցածր է:

Yerevan Brandy Factory will launch grape purchase at Armavir Branch on September 15. According to the factory press service, on September 16, the Aygavan branch will join the company. The date for the start of grape purchase at the Berd branch will be announced additionally.
By focusing on viticulture in the border regions of Armenia, YBC is ready to purchase 100 percent of the crops corresponding to the relevant varieties of border villages and YBC quality standards.
This year the Yerevan Brandy Company will buy 30,000 grapes, for which it will pay about 4 billion drams.
Being faithful to its multi-year approach to payment organization, this year, each farmer will get the amount from YBC in three or four banking days after handing over the grapes.
The price per 1 kg of grape is AMD 130 for all branches. It should be noted that in previous years Berd branch was paying less than 10 drams for grapes purchased by the YBC as the sugar content of grape in the region was lower.