07-09-2017 13:46 1413
pek23Կառավարությունը պետական եկամուտների կոմիտեի բնականոն աշխատանքն ապահովելու նպատակով պահուստային ֆոնդից հատկացրեց 1 մլրդ 665 մլն 144,3 դրամ:
Այս միջոցները կուղղվեն ՊԵԿ աշխատողների աշխատավարձերի, պարգևատրումների, դրամական խրախուսումների համար: Ըստ հիմնավորման, 2017թ. մայիսի 18-ի որոշմամբ կառավարությունը վերակառուցել է ՊԵԿ համակարգը, տարածքային ստորաբաժանումները վերակազմավորվել են որպես ՊԵԿ-ի վերադաս մարմնի ստորաբաժանումներ՝ հարկային տեսչություն-վարչություններ և վարչություններ, որի հետևանքով տեղի է ունեցել աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացում: Արդյունքում 2017թ.-ի տարեսկզբին հաստատված աշխատավարձի ֆոնդը 389.203,5 հազար դրամով չի բավականացնում մինչև տարեվերջ աշխատավարձ (հիմնական աշխատավարձ, հավելավճարներ և արձակուրդային վճարներ) վճարելու համար: Դա հետևանք է նաև 2017թ.-ի ընթացքում ազատված աշխատակիցներին նախորդ տարիների չօգտագործված արձակուրդների օրերի դիմաց վճարված դրամական հատուցումների (վերջնահաշվարկների):
Որոշումը պայմանավորված է նաև ՊԵԿ-ի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով հարկային և մաքսային մարմինների աշխատանքներում բարձր արդյունավետություն ցուցաբերող աշխատակիցներին տարեսկզբից սահմանված պարգևատրումը մինչև տարեվերջ վճարելու համար, որը կնպաստի նաև ՊԵԿ համակարգում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը: Արդյունքում նախատեսվում է ունենալ ժամանակակից պահանջներին բավարարող հարկային և մաքսային համակարգեր, որոնք պետք է համապատասխան կարողություններ ունենան պետական եկամուտների ապահովման, ստվերային տնտեսության կրճատման համար և լինեն տարածաշրջանում, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներում մրցունակ՝ նպաստելով գործարար միջավայրի բարելավմանը:

07-09-2017 13:46 1414
pek23Правительство выделило 1 миллиард 665 миллионов 144.3 драма из резервного фонда для обеспечения регулярной работы Комитета государственных доходов.
Эти средства будут использоваться для окладов, премий и денежных вознаграждений сотрудников КГД. В соответствии с решением от 18 мая 2017 года правительство реорганизовало систему КГД, а территориальные подразделения были реорганизованы в высшие органы управления КГД, налоговые инспекции и департаменты, в результате чего зарплаты сотрудников были увеличены. В результате, средства , утвержденные в начале 2017 года, для выплаты заработной платы не хватили на 389 203,5 тыс. драмов, чтобы выплатить зарплату (основные зарплаты, доплаты и отпускные выплаты) до конца года. Это также случилось из-за денежной компенсации, выплаченной уволенным работникам в 2017 году за неиспользованные отпуска за предыдущие годы.
Данное решение также обусловлено тем, что к концу года высокоэффективные работники налоговых и таможенных органов были вознаграждены за обеспечение надлежащего функционирования КГД, что также будет способствовать снижению риска коррупции в системе КГД. В результате предусматривается наличие налоговых и таможенных систем, отвечающих современным требованиям, которые будут иметь достаточные возможности для сокращения государственных доходов, теневой экономики и которые будут конкурентоспособными в государствах-членах Евразийского экономического союза, способствуя улучшению бизнес-среды.