07-09-2017 13:46 1413
pek23Կառավարությունը պետական եկամուտների կոմիտեի բնականոն աշխատանքն ապահովելու նպատակով պահուստային ֆոնդից հատկացրեց 1 մլրդ 665 մլն 144,3 դրամ:
Այս միջոցները կուղղվեն ՊԵԿ աշխատողների աշխատավարձերի, պարգևատրումների, դրամական խրախուսումների համար: Ըստ հիմնավորման, 2017թ. մայիսի 18-ի որոշմամբ կառավարությունը վերակառուցել է ՊԵԿ համակարգը, տարածքային ստորաբաժանումները վերակազմավորվել են որպես ՊԵԿ-ի վերադաս մարմնի ստորաբաժանումներ՝ հարկային տեսչություն-վարչություններ և վարչություններ, որի հետևանքով տեղի է ունեցել աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացում: Արդյունքում 2017թ.-ի տարեսկզբին հաստատված աշխատավարձի ֆոնդը 389.203,5 հազար դրամով չի բավականացնում մինչև տարեվերջ աշխատավարձ (հիմնական աշխատավարձ, հավելավճարներ և արձակուրդային վճարներ) վճարելու համար: Դա հետևանք է նաև 2017թ.-ի ընթացքում ազատված աշխատակիցներին նախորդ տարիների չօգտագործված արձակուրդների օրերի դիմաց վճարված դրամական հատուցումների (վերջնահաշվարկների):
Որոշումը պայմանավորված է նաև ՊԵԿ-ի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով հարկային և մաքսային մարմինների աշխատանքներում բարձր արդյունավետություն ցուցաբերող աշխատակիցներին տարեսկզբից սահմանված պարգևատրումը մինչև տարեվերջ վճարելու համար, որը կնպաստի նաև ՊԵԿ համակարգում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը: Արդյունքում նախատեսվում է ունենալ ժամանակակից պահանջներին բավարարող հարկային և մաքսային համակարգեր, որոնք պետք է համապատասխան կարողություններ ունենան պետական եկամուտների ապահովման, ստվերային տնտեսության կրճատման համար և լինեն տարածաշրջանում, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներում մրցունակ՝ նպաստելով գործարար միջավայրի բարելավմանը:

07-09-2017 13:46 1415
pek23The government allocated 1 billion 665 million 144.3 drams from the reserve fund to ensure the regular work of the State Revenue Committee.
These funds will be used for salaries, bonuses and cash incentives of SRC employees. According to the decision from May 18, 2017 the government has reorganized the SRC system, and territorial divisions were reorganized as supreme body units of the SRC, tax inspectorates and departments, as a result of which employees' salaries were increased. As a result, the salary fund approved at the beginning of the year 2017 will lack in 389,203.5 thousand drams to pay salaries (main salaries, supplements and vacation payments) until the end of the year. This is also the consequence of the monetary compensation paid to the dismissed employees in 2017 for unused vacations for the previous years.
The decision is also conditioned by the fact that employees of high-performance in tax and customs bodies should be rewarded by the end of the year to ensure the proper functioning of the SRC, which will also contribute to improving the efficiency of corruption risk reduction in the SRC system. As a result, it is envisaged to have tax and customs systems that meet modern requirements, which have adequate capacities for reducing state revenue, shadow economy and are competitive in member states of the Eurasian Economic Union, contributing to the improvement of the business environment.