08-09-2017 13:18 1564
partq65Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2017 թ.–ի հուլիսի վերջին կազմել է 6 201.6 մլն դոլար` ամսվա ընթացքում ավելանալով 0,98 տոկոսով կամ 60,8 մլն դոլարով:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների` հանրապետության արտաքին պետական պարտքը 2017 թ.–ի հուլիսի վերջին կազմել է 4 985 մլն դոլար` ամսվա ընթացքում ավելանալով 42,7 մլն դոլարով։
Արտաքին պետական պարտքի կառուցվածքում մոտ 4 417,5 մլն դոլարը բաժին է հասնում ՀՀ կառավարությանը (35,1 մլն դոլարի աճ), իսկ ԿԲ–ի պարտքը կազմում է 567,4 մլն դոլար (7,6 մլն դոլարի աճ)։
Հայաստանի ներքին պարտքը հուլիսի վերջին կազմել է 1 216,6 մլն դոլար` ավելանալով 18 մլն դոլարով։ Միաժամանակ, մոտ 1 081,9 մլն դոլարը բաժին է հասնում ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական պարտատոմսերին, արտարժույթով պետական պարտատոմսերը կազմել են 125,6 մլն դոլար, ներքին երաշխիքները` 9 մլն դոլար։
Հայաստանի պետական պարտքի անվանական ծավալը, 2017 թ.–ի պետական բյուջեի համաձայն, կկազմի մոտ 6,245 մլրդ դոլար` 2016 թ.–ի արդյունքում գրանցված 5,849 մլրդ դոլարի համեմատ։

По данным Национальной статистической службы, внешний долг республики на конец июля 2017 года составил 4 985 млн. долларов США, увеличившись за месяц на 42,7 млн. долларов.
В структуре внешнего государственного долга правительству Армении было выделено 4 417,5 млн. долл. США (увеличение на 35,1 млн. долл. США), а долг Центрального банка - 567,4 млн. долл. США (7,6 млн. долл. США).
Внутренний долг Армении в конце июля составил 1 216,6 млн. долларов США, увеличившись на 18 млн. долларов США. В то же время на государственные облигации, купленные резидентами, было предоставлено около 1 081,9 млн. долл. США, государственные облигации в иностранной валюте составили 125,6 млн. долл. США, внутренние гарантии - 9 млн. долл. США.
Номинальный объем государственного долга Армении в соответствии с государственным бюджетом 2017 года составит 6,245 млрд. долларов США по сравнению с 5,849 млрд. долларов США в 2016 году.