08-09-2017 13:18 1564
partq65Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2017 թ.–ի հուլիսի վերջին կազմել է 6 201.6 մլն դոլար` ամսվա ընթացքում ավելանալով 0,98 տոկոսով կամ 60,8 մլն դոլարով:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների` հանրապետության արտաքին պետական պարտքը 2017 թ.–ի հուլիսի վերջին կազմել է 4 985 մլն դոլար` ամսվա ընթացքում ավելանալով 42,7 մլն դոլարով։
Արտաքին պետական պարտքի կառուցվածքում մոտ 4 417,5 մլն դոլարը բաժին է հասնում ՀՀ կառավարությանը (35,1 մլն դոլարի աճ), իսկ ԿԲ–ի պարտքը կազմում է 567,4 մլն դոլար (7,6 մլն դոլարի աճ)։
Հայաստանի ներքին պարտքը հուլիսի վերջին կազմել է 1 216,6 մլն դոլար` ավելանալով 18 մլն դոլարով։ Միաժամանակ, մոտ 1 081,9 մլն դոլարը բաժին է հասնում ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական պարտատոմսերին, արտարժույթով պետական պարտատոմսերը կազմել են 125,6 մլն դոլար, ներքին երաշխիքները` 9 մլն դոլար։
Հայաստանի պետական պարտքի անվանական ծավալը, 2017 թ.–ի պետական բյուջեի համաձայն, կկազմի մոտ 6,245 մլրդ դոլար` 2016 թ.–ի արդյունքում գրանցված 5,849 մլրդ դոլարի համեմատ։

According to the National Statistical Service, the foreign debt of the republic at the end of July 2017 amounted to $ 4,985 million, increasing by $ 42.7 million during the month.
In the structure of the external public debt, $ 4,417.5 million was allocated to the government of Armenia (an increase of $ 35.1 million), and the debt of the Central Bank amounted to $ 567.4 million ($ 7.6 million).
Armenia's domestic debt amounted to $ 1 216.6 million at the end of July, increasing by $ 18 million. At the same time, about $ 1 081.9 million was given to government bonds purchased by residents, state bonds in foreign currency made $ 125.6 million, internal guarantees - $ 9 million.
The nominal volume of Armenia's state debt, according to the state budget of 2017, will amount to $ 6.245 billion as compared to $ 5.849 billion in 2016.