09-09-2017 13:01 1619
drams8Հայաստանի արժույթի միջբանկային շուկայում սեպտեմբերին 4-8-ը ծավալներն աճել են 8,7%, նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած եռակի աճից հետո: Դրան զուգահեռ, ներբանկային արժութային շուկայում ակտիվացավ դոլարի գնումը, իսկ վաճառքը պասիվացավ, ինչպես նաև եվրոյով և ռուբլիով գործարքներում: Բորսայական արժութային հարթակը շարունակում է մնալ դատարկ:
Արդյունքում, դրամը շարունակում է ամրապնդել դոլարի նկատմամբ`478,5-ից մինչև 478 դրամ / $ 1, եվրոյի նկատմամբ թուլանալով`569-ից մինչև 577 դրամ /եվրո, իսկ ռուբլու նկատմամբ`8.3-ից մինչև 8.4 դրամ/ռուբլի: Մեկ տարի առաջ, 2016-ի սեպտեմբերի 8-ին դրամի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ կազմել էր 475 դրամ / $ 1, եվրոյի նկատմամբ`534 դրամ / եվրո, իսկ ռուբլու`7,4 դրամ/ռուբլի, ինչը ցույցէ տալիս ՀՀ դրամի տարեկան արժեզրկումն այդ արժույթների նկատմամբ:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայության` ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայական հարթակը 4 ամիս շարունակ դատարկ է: Իսկ արժույթի միջբանկային շուկայում սեպտեմբերի 4-8-ը գործարքների ծավբալը կազմել է $ 13,8 մլն, 478.31 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով (նախորդ շաբաթ` 478.56): Դրան զուգահեռ, արժույթի ներբանկային շուկայում դոլարի առքի դինամիկան 0.7% անկումից հետո արձանագարեց 0.4% աճ, իսկ վաճառքի գծով`16.3% աճից մինչև 16.5% անկում, եվրոյի գնման գծով`3% աճից մինչև 8.9% անկում, իսկ վաճառքի գծով` 14,4% աճից դանդաղելով մինչև 5.6% աճ: Ռուբլու առք / վաճառքի գծով 4,3-22% աճը փոխարինվեց 12,2- 3.3% անկումով: Արդյունքում, գնվել է $ 69.3 մլն, 477,51 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով, 9.2 մլն. եվրո, 568.12 դրամ / եվրո միջին փոխարժեքով և 1.2 միլիարդ ռուբլի, 8.26 դրամ/ռուբլի միջին կշռված փոխարժեքով: Իսկ վաճառվել է $ 77,5 մլն, 478.85 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով, 11.8 մլն. եվրո 571.69 դրամ / 1EUR միջին փոխարժեքով, և 506,3 մլն ռուբլի, 8.35 դր / ռուբլի միջին հաշվով:
Ըստ աղբյուրի, նախորդ շաբաթվա (օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 2-ը) Հայաստանի բանկերը տրամադրել են 39.5 մլրդ. Դրամի դրամային վարկեր և $ 81 մլն-ի դոլարով վարկեր: Նախորդ ժամանակահատվածի (օգոստոսի 21-26-ը) համեմատ տրամադրված վարկերի դինամիկան հետևյալն է`դրամով վարկերի տրենդը 8,7% անկումից հետո արձանագրել է 1,8% աճ, իսկ դոլարով վարկերի ծավալների 6% աճն արագացել է մինչև 88.4%:

Объемы армянского межбанковского денежного рынка c 4-8 сентября увеличились на 8,7% после тройного увеличения на прошлой неделе. В то же время покупка доллара усилилась на внутрибанковском рынке, но продажа была пассивной, а также в сделках в евро и рублях. Обменная валютная платформа остается пустой.В результате драм продолжает укрепляться по отношению к доллару - с 478,5 до 478 драмов / 1 доллар США, ослабевая против евро с 569 до 577 драмов и с 8,3 до 8,4 драмов против рубля. Год назад, 8 сентября 2016 года, курс драма по отношению к доллару США составлял 475 драмов / 1 доллар США, 534 драма / евро против евро и 7,4 драма / рубль, что свидетельствует о ежегодном обесценивании AMD по отношению к этим валютам.
По данным пресс-службы Центрального банка Армении, торговая платформа NASDAQ OMX Армения пуста в течение 4 месяцев.С 4-8 сентября объем операций на межбанковском денежном рынке составил 13,8 млн. долларов США по среднему курсу 478,31 драма / 1 доллар США (на прошлой неделе: 478,56). В то же время динамика закупок доллара зафиксировала рост на 0,4% после снижения на внутрибанковском рынке на 0,7%, а рост продаж на 16,3% сменился падением на 16,5%, рост покупки евро на 3% заменился падением на 8,9%, замедлился также рост продаж с 14,4% до 5,6%. Рост продажи рубля на 4,2-22% был заменён снижением на 12,2-3,3%. В результате было куплено 69,3 млн. долл. США по среднему обменному курсу 477,51 драмов / 1 доллар США, 9,2 млн. Евро по средней ставке 568,12 драма / евро и 1,2 млрд. Рублей по средневзвешенной ставке 8,26 драма / 1 руб. И было продано 77,5 млн. долларов США по средней ставке 478,85 драмов за 1 доллар США, 11,8 млн. Евро по средней ставке 571,69 / 1EUR и 506,3 млн. рублей по средней ставке 8,35 драмов /1 рубль.
По словам источника, банки Армении предоставили кредиты на 39,5 млрд. драмов и 81 млн долларов США на прошлой неделе (с 28 августа по 2 сентября). Динамика кредитов, предоставленных на предыдущий период (21-26 августа), выглядит следующим образом: драмовые кредиты выросли на 1,8% после снижения на 8,7%, а 6% -ный рост кредитов в долларах ускорился до 88,4%.