09-09-2017 13:01 1619
drams8Հայաստանի արժույթի միջբանկային շուկայում սեպտեմբերին 4-8-ը ծավալներն աճել են 8,7%, նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած եռակի աճից հետո: Դրան զուգահեռ, ներբանկային արժութային շուկայում ակտիվացավ դոլարի գնումը, իսկ վաճառքը պասիվացավ, ինչպես նաև եվրոյով և ռուբլիով գործարքներում: Բորսայական արժութային հարթակը շարունակում է մնալ դատարկ:
Արդյունքում, դրամը շարունակում է ամրապնդել դոլարի նկատմամբ`478,5-ից մինչև 478 դրամ / $ 1, եվրոյի նկատմամբ թուլանալով`569-ից մինչև 577 դրամ /եվրո, իսկ ռուբլու նկատմամբ`8.3-ից մինչև 8.4 դրամ/ռուբլի: Մեկ տարի առաջ, 2016-ի սեպտեմբերի 8-ին դրամի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ կազմել էր 475 դրամ / $ 1, եվրոյի նկատմամբ`534 դրամ / եվրո, իսկ ռուբլու`7,4 դրամ/ռուբլի, ինչը ցույցէ տալիս ՀՀ դրամի տարեկան արժեզրկումն այդ արժույթների նկատմամբ:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայության` ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայական հարթակը 4 ամիս շարունակ դատարկ է: Իսկ արժույթի միջբանկային շուկայում սեպտեմբերի 4-8-ը գործարքների ծավբալը կազմել է $ 13,8 մլն, 478.31 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով (նախորդ շաբաթ` 478.56): Դրան զուգահեռ, արժույթի ներբանկային շուկայում դոլարի առքի դինամիկան 0.7% անկումից հետո արձանագարեց 0.4% աճ, իսկ վաճառքի գծով`16.3% աճից մինչև 16.5% անկում, եվրոյի գնման գծով`3% աճից մինչև 8.9% անկում, իսկ վաճառքի գծով` 14,4% աճից դանդաղելով մինչև 5.6% աճ: Ռուբլու առք / վաճառքի գծով 4,3-22% աճը փոխարինվեց 12,2- 3.3% անկումով: Արդյունքում, գնվել է $ 69.3 մլն, 477,51 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով, 9.2 մլն. եվրո, 568.12 դրամ / եվրո միջին փոխարժեքով և 1.2 միլիարդ ռուբլի, 8.26 դրամ/ռուբլի միջին կշռված փոխարժեքով: Իսկ վաճառվել է $ 77,5 մլն, 478.85 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով, 11.8 մլն. եվրո 571.69 դրամ / 1EUR միջին փոխարժեքով, և 506,3 մլն ռուբլի, 8.35 դր / ռուբլի միջին հաշվով:
Ըստ աղբյուրի, նախորդ շաբաթվա (օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 2-ը) Հայաստանի բանկերը տրամադրել են 39.5 մլրդ. Դրամի դրամային վարկեր և $ 81 մլն-ի դոլարով վարկեր: Նախորդ ժամանակահատվածի (օգոստոսի 21-26-ը) համեմատ տրամադրված վարկերի դինամիկան հետևյալն է`դրամով վարկերի տրենդը 8,7% անկումից հետո արձանագրել է 1,8% աճ, իսկ դոլարով վարկերի ծավալների 6% աճն արագացել է մինչև 88.4%:

The volumes of the Armenian interbank money market on September 4-8 increased by 8.7% after the triple increase last week. At the same time, the purchase of the dollar was intensified in the intra-banking market, but the sale was passive, as well as in transactions in the euro and the ruble. The exchange currency platform remains empty.As a result, the dram continues to strengthen against the dollar - from 478.5 to 478 drams / $ 1, weakening against EUR from 569 to 577 drams, and from 8.3 to 8.4 drams against Ruble. A year ago, on September 8, 2016, the dram exchange rate against the dollar was 475 drams / $ 1, 534 drams / euro against the euro, and 7.4 drams / ruble, which indicates annual depreciation of AMD against these currencies.
According to the press service of the Central Bank of Armenia, the NASDAQ OMX Armenia trading platform has been empty for 4 months. On September 4-8, the volume of transactions in the interbank money market made $ 13.8mln at the average exchange rate of 478.31drams / $ 1 (last week: 478.56). At the same time, the dollar's purchasing dynamics recorded a 0.4% increase after a 0.7% decline in the intra-banking interbank market, and a 16.3% increase in sales was replaced by 16.5% decline, a euro buying growth of 3% was replaced by a 8.9% decline, slowing down the 14.4% growth in sales to 5.6%. The 4.3-22% growth in ruble sales was replaced with a 12.2- 3.3% decline. As a result, $ 69.3 million was bought at at the average exchange rate of AMD 477.51 / $ 1, 9.2 million EUR at an average rate of 568.12 drams / euro and 1.2 billion rubles at an average weighted rate of 8.26 AMD / RUB. And was sold $ 77.5 million at the average rate of 478.85 drams / $ 1, 11.8 million EUR at the average rate of 571.69 / 1EUR and 506.3 million rubles at an average of 8.35 AMD / ruble.
According to the source, Armenian banks provided loans in 39.5 billion AMD and $ 81 million last week (from August 28 to September 2). The dynamics of loans extended to the previous period (August 21-26) is as follows: the dram loans have grown by 1.8% after the 8.7% decline, and the 6% growth in loans in dollars accelerated to 88.4%.