Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ «Երևան էքսպո» ցուցահանդեսային կենտրոնում բացվել է իրանական բազմաճյուղ առևտրաարդյունաբերական էքսպոն, որին ներկայացված է 49 իրանական ընկերությունների արտադրանք։ Իրանական բիզնեսը երևանյան էքսպոյին ներկայացել է կենցաղային տեխնիկայի, քիմիական, տպագրիչ, փաթեթավորման սարքավորումների, գյուղտեխնիկայի, մետաղաձուլական, տեքստիլ և այլ ոլորտների բազմազան արտադրատեսակներով:
«Հույս ունեմ, այս ցուցահանդեսները կդառնան ավանդական՝ իրենց ներդրումն ունենալով հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի զարգացման գործում», - միջոցառման բացմանը նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
Հոկտեմբերի 5-8-ը Թեհրանում տեղի է ունեցել հայկական ապրանքների ցուցահանդես, որին մասնակցել են 103 հայաստանյան ընկերություններ։ «Սա Իրանում հիմնադրամի կազմակերպած ցուցահանդեսի տրամաբանական շարունակությունն է և նպատակ ունի ամրապնդելու հայաստանցի և իրանցի գործարարների միջև տնտեսական կապերը։ Իրանում կայացած ցուցահանդեսից, ի դեպ, հայկական ընկերությունները վերադարձել են 9 պայմանագրով, որից 1-ը՝ արտահանման բացառիկ պայմանագիր և 2 բուհական համագործակցության հուշագիր», - նշել է ՀԶՀ Ծրագրերի թիմի ղեկավար Ավետիս Հովհաննիսյանը։
«Այս ցուցահանդեսով Հայաստանում կբարձրանա իրանական ապրանքների մասին տեղեկացվածությունը, սա նաև հիմքեր կստեղծի ներմուծվող իրանական ապրանքների, կիսաֆաբրիկատների՝ մեր երկրում հետագա վերամշակման, այստեղ համատեղ արտադրությունների հիմնման և դեպի երրորդ երկրներ արտահանման համար», - նշել է ՀՀ ՏԶՆ փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանը։

22-09-2017 13:38 2611
При поддержке Фонда развития Армении, выставочный центр «Ереван Экспо» открыл иранскую многофункциональную торгово-промышленную экспозицию с 49 иранскими компаниями. Иранский бизнес пришел на выставку? организованную в Ереване, с широким спектром продуктов, включая бытовую технику, химическое, полиграфическое, упаковочное оборудование, сельскохозяйственную технику, металлообработку, текстильную и другие отрасли.
«Я надеюсь, что эти выставки станут традиционными, и будут иметь вклад в развитие армяно-иранских торгово-экономических связей», - сказал министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян.
5-8 октября в Тегеране прошла выставка товаров из Армении с участием 103 армянских компаний. «Это логичное продолжение выставки, организованной Фондом в Иране, и направлена ​​на укрепление экономических связей между армянскими и иранскими бизнесменами. Кстати, армянские компании вернулись с 9 контрактами, одним из которых был эксклюзивный экспортный контракт и две меморандумы сотрудничества », - сказал Аветис Оганесян, руководитель проекта Армянского фонда развития.
«Данная выставка повысит осведомленность об иранских товарах, а также послужит основанием для импорта иранских товаров, полуфабрикатов для дальнейшей переработки в нашей стране, создания совместного производства здесь и экспорта третьим странам», - сказал заместитель министра РА Ованнес Азизян.