ՀՀ Ավտոապահովագրողների բյուրոն և Green Card Bureau-ն վերջին ժամանակներս ակտիվացրել են քննարկումները ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության միջազգային համակարգին Հայաստանի անդամության հնարավորության կապակցությամբ: Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանի խոսքով` գործընթացն ընթանում է արդեն մեկ տարի, ընթանում են համապատասխան քննարկումներ`Green Card համակարգին Հայաստանի միանալու առնչությամբ:
«Այս տարվա հունիսին Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների հետ մենք եղանք Բրյուսելում, Green Card Bureau-ի կենտրոնակայանում, որտեղ ուսումնասիրեցինք այդ համակարգի աշխատանքի մեխանիզմները և ղեկավարության հետ քննարկեցինք մեր մասնակցության հիմնական խնդիրները: Այնուհետև, սեպտեմբերի 4-8-ը Հայաստան այցելեցին Green Card Bureau-ի նախագահը և ներկայացուցիչները: Մի շարք հանդիպումներ կազմակերպվեցին ՀՀ ԿԲ, Ավտոապահովագրողների բյուրոյի և ՀՀ Ճանապարհային ոստիկանության հետ, կազմակերպվեց ընդլայնված սեմինար, որի ընթացքում Green Card Bureau-ի պատվիրակույթունը ներկայացրեց համակարգի գործունեության հիմնական սկզբունքները, ինչպես նաև այն խնդիրները, որոնք պետք է լուծվեն այդ համակարգին Հայաստանի միանալու առումով»,-նշել է Վ.Ավետիսյանը:
Անդամության գործընթացը ձգձգող հիմնական պրոբլեմը կապված է ԼՂՀ-ում գրանցված ավտոմեքենաների համար պոլիսների սահմանափակումը, իսկ օտարերկրյա վարորդների համար`ԼՂՀ տարածք մուտք գործելու դեպքում Green Card-ի պոլիսներով պատահարները չեն հատուցվում:
Նրա խոսքով, մնացած հարցերը կրում են իրավական և ֆինանսական բնույթ: «Այդ առաջարկների հիմքում ընկած են մի շարք օրենսդրական և ենթաօրենսդրական փոփոխությունների պահանջներ, որոնք մեր կողմից արդեն ընդունվել են: Մենք պետք է մեր ապահովագրողների հետ ավելի մանրամասն քննարկենք և ընտրենք համապատասխան ֆինանսական գործիքները` Green Card Bureau-ի կանոնների շրջանակներում», - հավելել է Վ.Ավետիսյանը, փոխանցում է ԱրմԻնֆո գործակալությունը:
Անդամ-երկրների հանդեպ Green Card Bureau-ի կարևորագույն պահանջներից է նաև պարտադիր անդամակցումը ճանապարհային երթևեկության միջազգային կոնվենցիային և ճանապարհային նշանների միջազգային կոնվենցիային: Ընդ որում, Հայաստանն արդեն առաջինի մասնակից է, իսկ երկրորդին միանալու գործընթացը մեկնարկել է մեկ ամիս առաջ: Մասնավորապես, ԱԳՆ, արդարադատության նախարարությունը և Ճանապարհային ոստիկանությունն արդեն աշխատում են այդ ուղղությամբ: «Կարծում եմ, որ կայացած բոլոր հանդիպումների և սեմինարների արդյունքում Green Card Bureau-ի ղեկավարության հետ ձեռք է բերվել ընդհանուր պատկերացում հետագա անհրաժշետ քայլերի մասին, որոնք կնպասատեն Հայաստանի միացմանն այդ համակարգին: Ինչպես արդեն ներկայացրեցի, բոլոր նշված ուղղություններով ձեռնարկվում են համապատասխան քայլեր»,-եզրափակել է Վ.Ավետիսյանը:
Նշենք, որ ներկայումս Green Card համակարգը գործում է 47 երկրներում: Բոլոր մասնակից երկրները, որոնց 2009 թվականին միացել է նաև Ռուսաստանը, ճանաչում են Green Card պոլիսները: Հիմնականում դրանք են Եվրոպայի երկրներն են: Ասիայից և Աֆրիկայից համակարգի մասնակիցներ են Մարոկկոն, Թունիսը, Իրանը, Թուրքիան և Իսրայելը, իսկ նմախկին ԽՍՀՄ-ից`Ուկրաինան, Մոլդովան, Բելառուսը, Ադրբեջանը և Բալթյան հանրապետությունները:

Бюро автостраховщиков Армении и Бюро «GREEN CARD» в последнее время активизировали дискуссии о возможности вступления Армении в международную систему гражданского автострахования. Ваан Аветисян, исполнительный директор Бюро автомобильных страховщиков Армении, сказал, что этот процесс продолжается уже год, с соответствующими обсуждениями о присоединении к системе Green Card.
«В июне этого года мы были с представителями Центрального банка в штаб-квартире Бюро Green Card в Брюсселе, где мы изучили механизмы системы и обсудили основные вопросы нашего участия. Затем, 4-8 сентября, президент и представители Бюро «GREEN CARD» посетили Армению. Был организован ряд встреч с ЦБА, Бюро автостраховщиков и Дорожной полиции РА, а также состоялся расширенный семинар, в ходе которого делегация Бюро «GREEN CARD» представила основные принципы, а также проблемы, которые должны быть решены в связи с присоединением Армении к этой системе, сказал В. Аветисян.
Основной проблемой задержки членского процесса является ограничение полисов для автомобилей, зарегистрированных в НКР, а для иностранных водителей, въезжающих на территорию НКР, несчастные случаи не компенсируются полисами Green Card.
По его словам, остальные вопросы являются законными и финансовыми. «Эти предложения основаны на ряде законодательных и подзаконодательных поправок, которые мы уже приняли. Нам нужно более подробно обсудить с нашими страховщиками и выбрать соответствующие финансовые инструменты в рамках правил«GREEN CARD», - сказал Аветисян, сообщает агентство АрмИнфо.
Одним из наиболее важных требований для стран-членов «GREEN CARD» является обязательное присоединение к Международной конвенции о дорожном движении и к Международной конвенции по дорожной карте. Более того, Армения уже является участницей первой, и процесс присоединения ко второму начался месяц назад. В частности, министерство иностранных дел, министерство юстиции и дорожная полиция уже работают в этом направлении. «Я думаю, что в результате всех встреч и семинаров руководство Бюро«GREEN CARD»получило общее представление о дальнейших шагах, которые помогут Армении подключиться к этой системе. Как я уже упоминал, принимаются меры во всех упомянутых направления ", сказал В. Аветисян в конце своей речи.
Следует отметить, что в настоящее время система Green Card работает в 47 странах. Все страны-участницы, к которым Россия присоединилась в 2009 году, признают полиси Green Card. Это в основном европейские страны. Марокко, Тунис, Иран, Турция и Израиль являются членами системы из Азии и Африки, а из СССР - Украина, Молдова, Беларусь, Азербайджан и прибалтийские республики.