29-09-2017 18:26 2710
«Այն, որ Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհի կառուցումը մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ էր ունենալու ոչ միայն Մարտակերտի և Շահումյանի շրջաններ, այլ առհասարակ Արցախ ներդրումներ բերելու առումով, որևէ մեկի մոտ կասկած չէր հարուցում», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, բացի նրանից, որ պետությունը քայլեր է մշակել նաև այդ շրջանները անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով ապահովելու համար, զուգահեռ մեծանում են ներդրումները հատկապես հիդրոէներգետիկայի և շինարարության ոլորտներում:
Նախօրեին Արցախի պետնախարար Արայիկ Հարությունյանն իր ամփոփիչ ասուլիսում տեղեկացրեց, որ առաջիկայում այդ շրջաններում նոր հիդրոկայանների, ջրի գործարանի, բակարանաշինության և մի շարք այլ ծրագրերի իրականացման արդյունքում 100 մլն դոլարից ավելի գումար է ներդրվելու:

29-09-2017 18:26 2711
«Тот факт, что строительство дороги Мартакерт-Варденис будет иметь мультипликативный эффект не только в Мартакертском и Шаумянском регионах, но и в привлечении инвестиций в Арцах, ни у кого не вызывал сомнений», - сказал советник президента Арцаха Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
По его словам, помимо того, что государство предприняло шаги по обеспечению этих регионов необходимой инфраструктурой, инвестиции в гидроэнергетику и строительство растут параллельно.
Вчера министр иностранных дел Арцаха Араик Арутюнян сообщил, что в ближайшем будущем в регионах будет инвестировано более 100 миллионов долларов США в результате внедрения новых гидроэлектростанций, водяного завода, кемпинга и ряда других проектов.