02-10-2017 10:16 2210
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրըր փոխըմբռման հուշագիր են ստորագրել ներդրումների ոլորտում:
Ըստ նախարարության մամուլի ծառայության, երկու նախարարների առաձնազրույցի ընթացքում կողմերն ընդգծել են հուշագրի կարևորությունը և նշել, որ անհրաժեշտ է ճիշտ և թիրախային քայլեր ձեռնարկել այն կյանքի կոչելու համար: «Մենք առաջին անիվը կպտտենք առաջ շարժվելու համար»,-նշել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրը:
Նախարար Կարայանն առաջարկել է համատեղ ներդրումային ծրագրեր մշակել՝ համադրելով երկու երկրների առավելությունները և արտոնյալ շուկաները:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է Եգիպտոսի և Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունը: Մասնավորապես եգիպտական պատվիրակության կազմում գտնվող Սուեզի ազատ տնտեսական գոտու պատասխանատուների հետ առավել մանրամասն կքննարկվի համագործակցության հեռանկարը:
Նախարար Կարայանի խոսքով՝ կարիք կա օժանդակելու երկու երկրների գործարարների համագործակցությանը հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում, որն էլ կհանգեցնի առևտրաշրջանառության ծավալների աճին: Սահար Նասրն առաջարկել է պարբերական փոխայցելություններ կազմակերպել գործարար շրջանակների միջև:
Կողմերն անդրադարձել են նաև լոգիստիկ ընկերությունների միջև փոխգործակցությանը:
Երկու նախարարները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ մշտական կապի և երկխոսության միջոցով խթանելու Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տնտեսական փոխգործակցությունը:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրնը ելույթներով ողջուրնել են հայ-եգիպտական գործարար համաժողովի մասնակիցներին:

02-10-2017 10:16 2212
Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Сурен Караян и министр инвестиций и международного сотрудничества Арабской Республики Египет Сахар Наср подписали меморандум о взаимопонимании в области инвестиций.
Как сообщили в пресс-службе министерства, стороны подчеркнули важность меморандума во время встречи и отметили, что необходимо предпринять правильные и целенаправленные шаги для его реализации. «Мы будем управлять первым колесом, чтобы двигаться вперед», - сказал Сахар Наср, министр инвестиций и международного сотрудничества Арабской Республики Египет.
Министр Караян предложил разработать совместные инвестиционные проекты, объединив преимущества обеих стран и привилегированных рынков.
В ходе встречи было подчеркнуто сотрудничество между свободными экономическими зонами Египта и Армении. В частности, перспективы сотрудничества будут подробно обсуждаться с теми участниками египетской делегации, которые ответственны за Суэцкую свободную экономическую зону.
По словам министра Караяна, необходимо поддерживать сотрудничество предпринимателей двух стран, особенно в сфере сельского хозяйства, что приведет к росту торгового оборота. Сахара Наср предложил провести регулярные встречи в деловых кругах.
Стороны также коснулись сотрудничества между логистическими компаниями.
Оба министра подтвердили свою готовность содействовать экономическому сотрудничеству между Арменией и Египтом через регулярные контакты и диалог.
Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Сурен Караян и министр инвестиций и международного сотрудничества Арабской Республики Египет Сахар Наср приветствовали своими выступлениями участников армяно-египетского бизнес-форума.