02-10-2017 10:16 2210
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրըր փոխըմբռման հուշագիր են ստորագրել ներդրումների ոլորտում:
Ըստ նախարարության մամուլի ծառայության, երկու նախարարների առաձնազրույցի ընթացքում կողմերն ընդգծել են հուշագրի կարևորությունը և նշել, որ անհրաժեշտ է ճիշտ և թիրախային քայլեր ձեռնարկել այն կյանքի կոչելու համար: «Մենք առաջին անիվը կպտտենք առաջ շարժվելու համար»,-նշել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրը:
Նախարար Կարայանն առաջարկել է համատեղ ներդրումային ծրագրեր մշակել՝ համադրելով երկու երկրների առավելությունները և արտոնյալ շուկաները:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է Եգիպտոսի և Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունը: Մասնավորապես եգիպտական պատվիրակության կազմում գտնվող Սուեզի ազատ տնտեսական գոտու պատասխանատուների հետ առավել մանրամասն կքննարկվի համագործակցության հեռանկարը:
Նախարար Կարայանի խոսքով՝ կարիք կա օժանդակելու երկու երկրների գործարարների համագործակցությանը հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում, որն էլ կհանգեցնի առևտրաշրջանառության ծավալների աճին: Սահար Նասրն առաջարկել է պարբերական փոխայցելություններ կազմակերպել գործարար շրջանակների միջև:
Կողմերն անդրադարձել են նաև լոգիստիկ ընկերությունների միջև փոխգործակցությանը:
Երկու նախարարները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ մշտական կապի և երկխոսության միջոցով խթանելու Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տնտեսական փոխգործակցությունը:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրնը ելույթներով ողջուրնել են հայ-եգիպտական գործարար համաժողովի մասնակիցներին:

02-10-2017 10:16 2211
Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Suren Karayan and Minister of Investments and International Cooperation of the Arab Republic of Egypt Sahar Nasr signed a memorandum of understanding in the field of investments.
According to the press service of the ministry, the two sides stressed the importance of the memorandum during the meeting and noted that it is necessary to take the right and targeted steps to implement it. "We will drive the first wheel to move forward," said Sahar Nasr, Minister of Investments and International Cooperation of the Arab Republic of Egypt.
Minister Karayan has suggested developing joint investment projects, combining the advantages of both countries and privileged markets.
During the meeting the cooperation between the free economic zones of Egypt and Armenia was highlighted. Particularly, the prospects of cooperation will be discussed in detail with the Suez Free Economic Zone responsible for the Egyptian delegation.
According to Minister Karayan, there is a need to support cooperation of businessmen of the two countries, especially in the sphere of agriculture, which will lead to the growth of trade turnover. Sahara Nasr has offered regular visits to business circles.
The sides also touched upon the cooperation between the logistics companies.
Both ministers reaffirmed their readiness to promote economic cooperation between Armenia and Egypt through regular contact and dialogue.
Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Suren Karayan and Minister of Investments and International Cooperation of the Arab Republic of Egypt Sahar Nasr have greeted by their speeches the participants of the Armenian-Egyptian business forum.