Գործադիրի այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տվեց մի շարք հանձնարարականներ, որոնցի մեկը վերաբերում էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աջակցության գործիքների զարգացմանը:
Վարչապետը նշեց, որ օրերս կայացած «ԴիջիԹեք էքսպո» ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի ընթացքում կրկին արձանագրել են, որ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն ունեն զարգացման ու արտահանման ներուժ:
Սակայն, ըստ Կարեն Կարապետյանի, ՏՏ ոլորտում նոր գաղափարներ, ծրագրային լուծումներ ունեցող, սկսնակ, փոքր և միջին ընկերությունները հաճախ աջակցության կարիք ունեն: Մասնավորապես, առկա է նոր շուկաներ մուտքի, գործարար կապերի հաստատման, վաճառքի, մարքեթինգի ու հմտությունների բարձրացման, և համապատասխան դասընթացների իրականացման անհրաժեշտություն:
Վարչապետը Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին, ինչպես նաև Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ու Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեններին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում համատեղ մշակել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել ՏՏ ոլորտի արտահանման, գործարար հմտությունների և կարողությունների զարգացման համար անհրաժեշտ միջոցառումների ծրագիր:
«Մենք այստեղ իրականում մեծ ներուժ ունենք, լավ գաղափարներ ունենք, բայց կիրառական պրոդուկտ սարքելու և այն վաճառելու պրոբլեմ ունենք: Այստեղ պետք է հստակ բիզնեսի կողքին կանգնենք», - նշեց Կարեն Կարապետյանը:

05-10-2017 14:04 2663
At today's session of the government, Prime Minister Karen Karapetyan gave a number of recommendations, one of which was about the development of information technology support tools.
The Prime Minister mentioned that during the recent DigiTec Expo Technology Exhibition, the information technologies in Armenia have the potential for development and export.
However, according to Karen Karapetyan, new ideas, software solutions, startups, small and medium companies in the IT industry often need support. In particular, there is a need for access to new markets, establishment of business contacts, sales, marketing and skills development, and the need for appropriate training.
The Prime Minister instructed the Minister of Transport, Communication and Information Technologies, as well as the Executive Directors of the Center for Strategic Initiatives and the Development Fund of Armenia within a month to develop and implement a program of measures for the IT sector's export, business skills and capacity development.
"We have a great potential in here, we have good ideas, but we have a problem of building and selling an applied product. Here we must stand by a clear business, "said Karen Karapetyan.