Պարտադիր բժշկական ապահովագրության (ՊԲԱ) պոլիսը Հայաստանի աշխատող և պետական ծառայող չհանդիսացող քաղաքացիների վրա, որոնք «Փարոս» ծրագրում չկան, ամսական կնստի 6 հազար դրամ:
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանի խոսքով` առողջապահության հիմնական բարեփոխումը վերաբերվում է բուժման ֆինանսավորմանը: «Այստեղ մենք չենք փորձում հեծանիվ հորինել: Հաշվի առնելով մեր սակավ ռեսուրսները, մենք որոշեցինք վերցնել աշխարհի լավագույն փորձը, իսկ լավագույն համաշխարհային փորձն ապահովագրությանն այլընտրանք չունի», - ասել է նա:
Նախարարության գաղափարախոսությունը, ինչպես բացատրել է Ալթունյանը, կայանում է նրանում, որ հարուստը վճարում է աղքատի, առողջը հիվանդի համար, դրանով իսկ թեթևացնելով բյուջեի ֆինանսական բեռ: Եվ սոցիալապես խոցելի խավերին քիչ ծանրաբեռնելու համար կառավարությունը որոշել է վերցնել այդ բեռը իր վրա, որի շրջանակներում 612 հազար մարդ («Փարոս»-ի անդամ) կստանա ՊԲԱ պոլիս: Ապագայում նրանց թիվը կարող է աճել մինչև 800 հազար, որոնք բոլորն ապահովագրված կլինեն պետական բյուջեի այդ նույն ծրագրով, որով ապահովագրվում են սոցիալական փաթեթի շահառուները`մոտ 88 հազար քաղաքացիական ծառայողներ: Մնացած բոլորը ստիպված կլինեն յուրաքանչյուր ամիս վճարել 6 հազար դրամ: Առողջապահության նախարարը նախկինում ղեկավարել է «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը, շտապել է փարատել կեղծ տպավորությունը, որ ապահովագրական ինստիտուտը լրացուցիչ եկամուտներ է նախատեսում է առևտրային ընկերություններին: Առողջապահության նախարարությունը գնաց այն ճանապարհով, երբ ռիսկի գործոնները, գումարի համաքագրումը և ապահովագրական պահուստների կառավարումն իր վրա է վերցնում պետությունը, իսկ ծառայությունների մատուցման գործառույթն իրականացվում է առևտրային ընկերությունների կողմից: «Բիզնեսը մատուցում է ծառայությունը, իսկ պետությունը տնօրինում է գումարները և թելադրում խաղի պայմանները», - պարզաբանել է Ալթունյանը: Նա ընդգծել է, որ ապահովագրական շուկան Հայաստանում ունի հետևյալ բաշխումը`Հայաստանի 2,9 մլն բնակիչները համակարգչային ծրագրով բաշխվում են 6 ապահովագրական ընկերությունների միջև, հաշվի առելով նրանց շուկայական կշիռը, փոխհատուցման գումարները և այլ չափանիշներ, որոնք սահմանված են Կենտրոնական բանկի կողմից և համապատասխանում են ժամանակակից ֆինանսական չափանիշներին:
Պարտադիր առողջության ապահովագրության ներդրման արդյունքում, նշել է Ալթունյանը, առաջիկա 3-5 տարիների ընթացքում Հայաստանում ակնկալվում է ոչ միայն ֆինանսաական կատարյալ համակարգի ստեղծում, այլ նաև կյանքի տևողության ավելացում:

07-10-2017 11:32 6162
Полис обязательного медицинского страхования будет стоить 6000 драмов в месяц для тех граждан, которые работают, но не являются государственными служащими и не включены в программу «Парос».
По словам министра здравоохранения РА Левона Алтуняна, основная реформа здравоохранения относится к финансированию лечения. «Мы не пытаемся изобрести велосипед здесь. Принимая во внимание наши скудные ресурсы, мы решили воспользоваться лучшим опытом в мире, а лучший мировой опыт не имеет альтернативы страхованию», - сказал он.
Идеология министерства, как объяснил Алтунян, заключается в том, что богатый платит за бедного, здоровый пациент -за больного, тем самым облегчая финансовое бремя бюджета. И чтобы не перегружать социально уязвимые слои, правительство приняло решение взять на себя бремя, в рамках которого 612 000 человек (члены Paros) получат полис ОМС. В будущем их число может вырасти до 800 000 человек, все из которых будут покрываться по той же схеме государственного бюджета, которая охватывает бенефициаров социального пакета - около 88 000 государственных служащих. Все остальные должны платить 6000 драмов каждый месяц. Министр здравоохранения, который ранее возглавлял страховую компанию «ИНГО Армения», спешил устранить ложное впечатление о том, что страховая компания предоставляет дополнительные доходы коммерческим организациям. Факторы риска, координация денег и управление страховыми резервами принимаются государством, а предоставление услуг осуществляется коммерческими компаниями. «Бизнес предоставляет услуги, а государство управляет деньгами и диктует условия игры», - пояснил Алтунян. Он подчеркнул, что страховой рынок Армении имеет следующую дистрибуцию: 2,9 млн человек в Армении распределены компьютерным программным обеспечением среди шести страховых компаний с учетом их рыночной массы, сумм компенсации и других критериев, установленных Центральным банком и соответствующих современным финансовым стандартам.
В результате введения обязательного медицинского страхования Алтунян отметил, что в ближайшие 3-5 лет в Армении ожидается не только создание идеальной финансовой системы, но и увеличение продолжительности жизни.