Իրան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այցելել է «Արարատ» մարզամշակութային համալիր, որտեղ հանդիպել է տեղի հայ համայնքի, այդ թվում՝ գործարար հատվածի ներկայացուցիչների հետ:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հարևան Իրանի հետ ունի տնտեսական համագործակցության, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման մեծ ներուժ, ինչի իրացման ուղղությամբ էլ ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ՝ հաշվի առնելով Հայաստանում առկա տնտեսական ռեժիմներն ու հնարավորությունները: Վարչապետը նշել է, որ Իրանի իշխանությունների հետ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր, մասնավորապես՝ Հայաստան, Իրան, Թուրքմենստան եռակողմ ձևաչափով փոխգործակցությունը: «Վստահ եմ, որ այս եռակողմ համագործակցությունը մեծապես կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը: Ընդհանրապես, մեր իրանական գործընկերների հետ պայմանավորվել ենք «ռեստարտ» տալ մեր երկրների հարաբերություններին, համատեղ շարունակել կարողությունները միավորելու աշխատանքները՝ լավ արդյունքներ ունենալու համար», - ասել է վարչապետը: Դիմելով իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ նա ասել է. «Առաջարկում եմ բոլորիդ ձեր քայլերով ամուր կամուրջ հանդիսանալ հայ-իրանական հարաբերությունների միջև ոչ միայն հայրենասիրական մղումներով, այլ նաև շահութաբեր բիզնեսներով: Համոզված եմ, որ Հայաստանում շահութաբեր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններ կան, և մեր կառավարությունը կանգնելու է յուրաքանչյուր բիզնեսի կողքին: Բոլորիդ առաջարկում եմ ապրել երկու տան մեջ՝ մեկն այստեղ, մյուսը՝ Հայաստանում»:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները և շեշտել, որ հատկապես տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը միտված են բիզնեսի համար հավասար և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: «Բարեփոխումներ ենք սկսել բոլոր ուղղություններով՝ հաշվի առնելով իրականացված ախտորոշման արդյունքները: Մեր նպատակն էր ախտորոշմամբ պարզել, թե ինչն է հատկապես խոչընդոտում տնտեսության զարգացմանը: Այդ առումով, մեր ծրագրերն ուղղված են կառավարման, տնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը, հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանն ու բարելավմանը», - ասել է վարչապետը: Միաժամանակ, նա տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին 8 ամսվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 5,5 տոկոս տնտեսական աճ, այն պարագայում, երբ պետական բյուջեի նախագծով ի սկզբանե կանխատեսվել էր 3,2 տոկոսի աճ:«Ունենք 21 տոկոսի արտահանման, 28,6 տոկոսի ներմուծման աճ և ուրախալի է, որ ներմուծման շուրջ 50 տոկոսը կապիտալ ներդրումներ են ու միտված են բիզնեսի զարգացմանը, այլ ոչ թե սպառմանը: Մենք վճռական ենք զարգացնելու մեր երկրի տնտեսությունը և բիզնեսի համար ստեղծելու թափանցիկ, հավասար պայմաններ: Վստահ եմ, որ տնտեսական աճ ապահովելու բոլոր հնարավորություններն ունենք», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանել է իրանահայերի մի շարք հարցերին, որոնք վերաբերել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում իրականացվող քայլերին և նախագծերին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը և այլն:

In the framework of the official visit to Iran, the Armenian delegation headed by RA Prime Minister Karen Karapetyan visited "Ararat" sports and cultural complex where he met with representatives of the local Armenian community, including the business sector.
Karen Karapetyan underscored that Armenia has a great potential for economic cooperation with the neighbor Iran, and there are various proposals for the realization of this, taking into account the existing economic regimes and opportunities in Armenia. The Prime Minister noted that regional cooperation issues, in particular, the Armenia-Iran-Turkmenistan cooperation in trilateral format were discussed with the Iranian authorities. "I am convinced that this trilateral cooperation will greatly contribute to the increase of trade turnover. In general, we have agreed with our Iranian colleagues to give "restart" to the relations of our countries, to continue joint efforts to unite their capacities to have good results, "the Prime Minister said. Addressing representatives of the Iranian-Armenian community, he said: "I propose to all of you to become a strong bridge between your Armenian-Iranian relations and not only patriotic motives, but also profitable businesses. I am convinced that there are opportunities to implement profitable programs in Armenia and our government will stand by each business. I suggest you live in two homes, one here and the other in Armenia. "
Then Karen Karapetyan presented the reforms initiated by the RA Government and stressed that the steps taken in the economic sphere are aimed at creating equal and favorable conditions for business. "We have started reforms in all directions, taking into account the results of the diagnosis. Our goal was to diagnose what is particularly hindering the development of the economy. In that regard, our programs are aimed at improving the efficiency of governance, economy, simplification and improvement of tax and customs administration, "the Prime Minister said. At the same time, he informed that 5.5% economic growth was registered in Armenia in the first 8 months of the current year, while the budget projected a growth by 3.2% at the beginning of the year. "We have 21% export, 28.6% import growth, and it is gratifying that about 50% of imports are capital investments and are aimed at business development rather than consumption. We are determined to develop transparency and equal conditions for our country's economy and business. I am sure that we have all the opportunities to ensure economic growth, "said Karen Karapetyan.
Prime Minister Karapetyan answered a number of Iranian-Armenian issues concerning the development of Armenian-Iranian economic cooperation, programs implemented in Armenia, steps and projects in industry, tourism, transport, education, science, culture, settlement of the Nagorno-Karabakh issue.