Իրան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այցելել է «Արարատ» մարզամշակութային համալիր, որտեղ հանդիպել է տեղի հայ համայնքի, այդ թվում՝ գործարար հատվածի ներկայացուցիչների հետ:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հարևան Իրանի հետ ունի տնտեսական համագործակցության, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման մեծ ներուժ, ինչի իրացման ուղղությամբ էլ ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ՝ հաշվի առնելով Հայաստանում առկա տնտեսական ռեժիմներն ու հնարավորությունները: Վարչապետը նշել է, որ Իրանի իշխանությունների հետ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր, մասնավորապես՝ Հայաստան, Իրան, Թուրքմենստան եռակողմ ձևաչափով փոխգործակցությունը: «Վստահ եմ, որ այս եռակողմ համագործակցությունը մեծապես կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը: Ընդհանրապես, մեր իրանական գործընկերների հետ պայմանավորվել ենք «ռեստարտ» տալ մեր երկրների հարաբերություններին, համատեղ շարունակել կարողությունները միավորելու աշխատանքները՝ լավ արդյունքներ ունենալու համար», - ասել է վարչապետը: Դիմելով իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ նա ասել է. «Առաջարկում եմ բոլորիդ ձեր քայլերով ամուր կամուրջ հանդիսանալ հայ-իրանական հարաբերությունների միջև ոչ միայն հայրենասիրական մղումներով, այլ նաև շահութաբեր բիզնեսներով: Համոզված եմ, որ Հայաստանում շահութաբեր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններ կան, և մեր կառավարությունը կանգնելու է յուրաքանչյուր բիզնեսի կողքին: Բոլորիդ առաջարկում եմ ապրել երկու տան մեջ՝ մեկն այստեղ, մյուսը՝ Հայաստանում»:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները և շեշտել, որ հատկապես տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը միտված են բիզնեսի համար հավասար և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: «Բարեփոխումներ ենք սկսել բոլոր ուղղություններով՝ հաշվի առնելով իրականացված ախտորոշման արդյունքները: Մեր նպատակն էր ախտորոշմամբ պարզել, թե ինչն է հատկապես խոչընդոտում տնտեսության զարգացմանը: Այդ առումով, մեր ծրագրերն ուղղված են կառավարման, տնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը, հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանն ու բարելավմանը», - ասել է վարչապետը: Միաժամանակ, նա տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին 8 ամսվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 5,5 տոկոս տնտեսական աճ, այն պարագայում, երբ պետական բյուջեի նախագծով ի սկզբանե կանխատեսվել էր 3,2 տոկոսի աճ:«Ունենք 21 տոկոսի արտահանման, 28,6 տոկոսի ներմուծման աճ և ուրախալի է, որ ներմուծման շուրջ 50 տոկոսը կապիտալ ներդրումներ են ու միտված են բիզնեսի զարգացմանը, այլ ոչ թե սպառմանը: Մենք վճռական ենք զարգացնելու մեր երկրի տնտեսությունը և բիզնեսի համար ստեղծելու թափանցիկ, հավասար պայմաններ: Վստահ եմ, որ տնտեսական աճ ապահովելու բոլոր հնարավորություններն ունենք», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանել է իրանահայերի մի շարք հարցերին, որոնք վերաբերել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում իրականացվող քայլերին և նախագծերին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը և այլն:

10-10-2017 12:00 2825
В рамках официального визита в Иран армянская делегация, во главе с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, посетила спортивно-культурный комплекс «Арарат», где встретилась с представителями местной армянской общины, в том числе и из бизнес-сектора.
Карен Карапетян подчеркнул, что Армения имеет большой потенциал для экономического сотрудничества с соседним Ираном, и есть различные предложения по ее реализации, с учетом существующих экономических режимов и возможностей в Армении. Премьер-министр отметил, что с иранскими властями обсуждались вопросы регионального сотрудничества, в частности, сотрудничество Армения-Иран-Туркменистан в трехстороннем формате. «Я убежден, что это трехстороннее сотрудничество будет в значительной степени способствовать увеличению товарооборота. В целом мы договорились с нашими иранскими коллегами о том, чтобы «перезапустить »отношения наших стран, продолжить совместные усилия по объединению возможностей для получения хороших результатов », - сказал премьер-министр. Обращаясь к представителям ирано-армянской общины, он сказал: «Я предлагаю всем вам стать сильным мостом между вашими армяно-иранскими отношениями, а не только из патриотических соображений, но и для прибыльного бизнеса. Я убежден, что есть возможности реализовать выгодные программы в Армении, и наше правительство будет поддерживать каждый проект. Я предлагаю вам жить в двух домах, один здесь и другой в Армении ».
Затем Карен Карапетян представил реформы, инициированные правительством РА, и подчеркнул, что шаги, предпринятые в экономической сфере, направлены на создание равных и благоприятных условий для бизнеса. «Мы начали реформы во всех направлениях, принимая во внимание результаты диагноза. Наша цель состояла в том, чтобы диагностировать то, что особенно мешает развитию экономики. В этой связи наши программы направлены на повышение эффективности управления, экономики, упрощение и совершенствование налогового и таможенного администрирования », - сказал премьер-министр. В то же время он сообщил, что за первые 8 месяцев текущего года в Армении было зарегистрировано 5,5% экономического роста, хотя в начале года прогнозировали рост на 3,2%. «У нас рост экспорта составляет 21%, а рост импорта-28,6% , и причем около 50% импорта составляют капиталовложения, которые направлены на развитие бизнеса, а не на сбыт. Мы полны решимости развивать прозрачность и равные условия для экономики и бизнеса нашей страны. Я уверен, что у нас есть все возможности для обеспечения экономического роста », - сказал Карен Карапетян.
Премьер-министр Карапетян ответил на ряд ирано-армянских вопросов, касающихся развития армяно-иранского экономического сотрудничества, программ, реализуемых в Армении, шагов и проектов в промышленности, туризме, транспорте, образовании, науке, культуре, урегулировании нагорно-карабахской проблемы.