Նոյեմբերի 13-ին Բրյուսելում ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունքում Հայաստանը Եվրամիությունից ակնկալում է 26 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորում համայնքերում տնտեսական ծրագրերի իրականացման և 54 մլն դոլարի չափով փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման համար, լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը։
«ԵՄ-ի կողմից բյուջետային ելքերն ու ծախսային մասը կարգավորելու պահանջ կա։ Մենք այս միջոցները մեր համայնքերին ուղղելու խնդիրներ ունենք, և ԵՄ-ն մեզ համար չափորոշիչ է սահմանել, որոնք պետք է ֆիքսել համապատասխան ֆինանսական մուտքեր ունենալու համար», - նշեց նախարարը։
Դավիթ Լոքյանն ընդգծեց, որ բյուջետային պասիվ հսկողության խնդիր կա, որը գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում։

As a result of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed in Brussels on November 13, Armenia expects from the European Union $ 26 million to finance economic programs in communities and $ 54 million for the development of small and medium-sized enterprises, RA Minister of Territorial Administration and Development David Lokyan said at the meeting with journalists.
"There is a need for EU budgetary outsourcing and spending cuts. We have problems with directing these funds to our communities, and the EU has set a standard for us, which should be fixed to have relevant financial inputs, "the minister said.
David Lokyan underlined that there is a problem of passive budget surveillance, which is in the center of attention of the Ministry.