Նոյեմբերի 13-ին Բրյուսելում ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունքում Հայաստանը Եվրամիությունից ակնկալում է 26 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորում համայնքերում տնտեսական ծրագրերի իրականացման և 54 մլն դոլարի չափով փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման համար, լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը։
«ԵՄ-ի կողմից բյուջետային ելքերն ու ծախսային մասը կարգավորելու պահանջ կա։ Մենք այս միջոցները մեր համայնքերին ուղղելու խնդիրներ ունենք, և ԵՄ-ն մեզ համար չափորոշիչ է սահմանել, որոնք պետք է ֆիքսել համապատասխան ֆինանսական մուտքեր ունենալու համար», - նշեց նախարարը։
Դավիթ Լոքյանն ընդգծեց, որ բյուջետային պասիվ հսկողության խնդիր կա, որը գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում։

10-10-2017 15:45 2518
В результате подписанного 13 ноября Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, Европейский союз предоставит Армении 26 млн. долл. США на финансирование экономических программ в общинах и 54 млн. долл. США на развитие малых и средних предприятий РА, об этом заявил министр территориального управления и развития Давид Локян на встрече с журналистами.
«Существует необходимость урегулирования и сокращения расходов бюджета со стороны ЕС. У нас есть проблемы с направлением этих средств нашим сообществам, а ЕС разработал для нас стандарт, который должен быть установлен для обеспечения надлежащих финансовых доходов», - сказал министр.
Давид Локян подчеркнул, что существует проблема пассивного бюджетного надзора, который находится в центре внимания министерства.