Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է տարբեր ընկերություններ ներկայացնող միջազգային ներդրողների խմբին՝ «Լիդիան Ինթերնեշնլ» ընկերության նախագահ և գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի գլխավորությամբ:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է Հայաստանում «Լիդիան Ինթերնեշնլ»-ի կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագիրը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը բոլոր նախաձեռնություններում, որոնք ուղղված են տնտեսության զարգացմանն ու զբաղվածության աճին, կանգնած է ներդրողների կողքին որպես գործընկեր:
Վարչապետը միաժամանակ ընդգծել է ընկերության կողմից բնապահպանական ու սոցիալական պարտավորությունների կատարման կարևորությունը:
Կարեն Կարապետյանը ներդրողներին է ներկայացրել մեր երկրի տնտեսության ներկայիս վիճակն ու հեռանկարները՝ ավելացնելով, որ արձանագրվող տնտեսական միտումները կարող են լավ հիմք լինել կայուն ու երկարատև աճ ապահովելու համար: Միաժամանակ, վարչապետը ներդրողներին հորդորել է Հայաստանը դիտարկել որպես եվրասիական և իրանական շուկաներ մուտք գործելու լավ հարթակ՝ հաշվի առնելով առկա առևտրային բարենպաստ ռեժիմները:
Հովարդ Սթիվենսոնը նշել է, որ «Լիդիան Ինթերնեշնլ»-ի օրինակով մշտապես փորձում են միջազգային ներդրողներին ներկայացնել, որ Հայաստանը կարող է բիզնեսի համար բարենպաստ հարթակ լինել: Նա նաև վստահեցրել է, որ ըստ սահմանված ժամանակացույցի ստանձնած բոլոր պարտավորությունները և սոցիալական ու բնապահպանական ծրագրերը կյանքի են կոչվելու և հավելել է, որ իրենց նախաձեռնած ծրագրից պետք է օգուտ քաղեն ինչպես համայնքները, այնպես էլ պետությունը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Կարապետյանը պատասխանել է ներդրողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են կառավարության բարեփոխումներին և բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերին:

11-10-2017 16:25 2617
Prime Minister Karen Karapetyan today received a group of international investors representing various companies led by the President and CEO of Lydian International, Howard Stevenson.
Prime Minister Karapetyan attached importance to the investment program implemented by Lydian International in Armenia and noted that the Government of the Republic of Armenia in all initiatives aimed at economic development and employment growth, is standing next to investors as a partner.
At the same time, the prime minister underlined the importance of environmental and social obligations by the company.
Karen Karapetyan presented to the investors the current state and prospects of our country's economy, adding that the recorded economic trends can be a good basis for ensuring stable and lasting growth. At the same time, the Prime Minister urged investors to consider Armenia as a good platform for entry into the Eurasian and Iranian markets, given the favorable trade regime.
Howard Stevenson noted that by the example of "Lydian International" they always try to present to international investors that Armenia can be a favorable business environment. He also assured that all the commitments and social and environmental programs that were set by the schedule would be implemented and added that both the communities and the state should benefit from the program they initiated.
In the course of the meeting, Prime Minister Karapetyan answered the questions of investors, which were mainly related to the government's reforms and steps to improve the business environment.