ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը այսօր ամփոփել է 2017-ի առաջին կիսամյակի արդյունքները: Կես տարում ՀՆԱ աճը կազմել է 5,9 տոկոս: Աճ են արձանագրել արդյունաբերության ոլորտը 7.7%-ով, նաև առևտրի ու ծառայությունների ոլորտները:
«Տնտեսության զարգացման ոլորտում կառավարության կողմից որդեգրված քաղաքականությունը ամբողջությամբ արդարացվել է և մեկ տարի առաջ ներկայացված մեր տեսլականը իրականացել է»,-ասաց նա:
Սուրեն Կարայանն ասաց, որ 2017թ․ հունվար- օգոստոս ժամանակահատվածի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 5,5% և հիմնականում աճին նպաստել են արդյունաբերության, առևտրի և ծառայությունների ճյուղերում երկնիշ աճերը:
Նախարարը նշեց, որ հիմնական նպատակն է արտահանելի տնտեսություն ունենալը, և հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում ապրանքների արտահանման աճը կազմել է 21,7 տոկոս: Նշված ժամանակահատվածում ապրանքների արտահանումը կազմել է 1383.2 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 246.3 մլն ԱՄՆ դոլարով (21.7 %-ով): Դեպի ԱՊՀ երկրներ արտահանումն աճել է 33.0%-ով, ԵՄ երկրներ՝ 32.6%-ով, այլ երկրներ՝ 11.0%-ով:

18-10-2017 13:59 2333
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян сегодня подвел итоги первой половины 2017 года. Рост ВВП за шесть месяцев составил 5,9%. Промышленный сектор вырос на 7,7%, а также выросли секторы торговли и услуг.
«Политика, принятая правительством в области экономического развития, полностью оправдана, и наше видение, которое было представлено год назад, было выполнено», - сказал он.
Сурен Караян сказал, что в 2017 году индекс экономической активности за январь-август составлял 5,5%, который был обусловлен двузначным ростом в индустрии, торговле и сфере услуг.
Министр отметил, что главная цель - иметь экспортную экономику, а в январе-августе рост экспорта товаров составил 21,7%. Экспорт товаров за указанный период составил 1383,2 млн. долларов США, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 246,3 млн. долларов США (21,7%). Экспорт в страны СНГ увеличился на 33,0%, страны ЕС - на 32,6% и в другие страны - на 11,0%.