ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը այսօր ամփոփել է 2017-ի առաջին կիսամյակի արդյունքները: Կես տարում ՀՆԱ աճը կազմել է 5,9 տոկոս: Աճ են արձանագրել արդյունաբերության ոլորտը 7.7%-ով, նաև առևտրի ու ծառայությունների ոլորտները:
«Տնտեսության զարգացման ոլորտում կառավարության կողմից որդեգրված քաղաքականությունը ամբողջությամբ արդարացվել է և մեկ տարի առաջ ներկայացված մեր տեսլականը իրականացել է»,-ասաց նա:
Սուրեն Կարայանն ասաց, որ 2017թ․ հունվար- օգոստոս ժամանակահատվածի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 5,5% և հիմնականում աճին նպաստել են արդյունաբերության, առևտրի և ծառայությունների ճյուղերում երկնիշ աճերը:
Նախարարը նշեց, որ հիմնական նպատակն է արտահանելի տնտեսություն ունենալը, և հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում ապրանքների արտահանման աճը կազմել է 21,7 տոկոս: Նշված ժամանակահատվածում ապրանքների արտահանումը կազմել է 1383.2 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 246.3 մլն ԱՄՆ դոլարով (21.7 %-ով): Դեպի ԱՊՀ երկրներ արտահանումն աճել է 33.0%-ով, ԵՄ երկրներ՝ 32.6%-ով, այլ երկրներ՝ 11.0%-ով:

RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan today have summed up the results of the first half of 2017. GDP growth in the six months has made 5.9%. The industrial sector has grown by 7.7%, as well as trade and services sectors.
"The policy adopted by the Government in the field of economic development has been fully justified and our vision, which was presented a year ago, has been fulfilled," he said.
Suren Karayan said that in 2017, The economic activity index for the January-August period was 5.5%, with two-digit growth in the industry, trade and services sectors.
The minister noted that the main goal is to have exportable economy, and in January-August the growth of export of goods made 21.7%. Export of commodities in the mentioned period made $ 1383.2 million, having increased by 246.3 million USD (21.7%) over the same period last year. Exports to the CIS countries increased by 33.0%, EU countries by 32.6% and other countries by 11.0%.