20-10-2017 17:07 2416
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիսերին:
Կարեն Կարապետյանը և Ռիչարդ Միլսը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր: Զրուցակիցները նախևառաջ անդրադարձել են հակակոռուպցիոն բնագավառում համագործակցությանը՝ քննարկել ընթացիկ աշխատանքները և հետագա անելիքները:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը, իր ծրագրին համապատասխան, շարունակում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրավիճակի բարելավման հետևողական քաղաքականությունը 3 հիմնական ուղղությամբ՝ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցում, նորմատիվ-օրենսդրական դաշտի արդիականացում ու կատարելագործում և Հակակոռուպցիոն խորհրդի ակտիվ աշխատանք: Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ԱՄՆ օժանդակությունը ՀՀ կառավարության քայլերին, որը կարող է դրսևորվել և´ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը, և´ մյուս ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին աջակցության տեսքով:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը ողջունել է ՀՀ վարչապետի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարին և գործարարությամբ զբաղվելու միջավայրի բարելավմանն ուղղված ջանքերը, որոնք նպաստել են Հայաստանի նկատմամբ ամերիկյան ներդրողների հետաքրքրության մեծացմանը: Նա նշել է, որ վերջին 8-10 ամսվա ընթացքում Հայաստանում գործող ամերիկյան ընկերություններից դրական ազդակներ է ստացել հատկապես մաքսային ոլորտում կատարվող բարեփոխումների առնչությամբ: Ռիչարդ Միլսը վերահաստատել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը հակակոռուպցիոն պայքարի գործում, և այժմ քննարկվում է այդ նպատակով հատկացվող միջոցների վերաուղղորդման և օժանդակության առավել արդյունավետ ուղին գտնելու հարցը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև 2 տարի առաջ մեկնարկած «Իմ Հայաստան. մշակութային զբոսաշրջությունը Հայաստանում» ծրագրի ընթացքին: Այն մշակվել է ՀՀ կառավարության, ԱՄՆ ՄԶԳ և մշակույթի պահպանման ասպարեզում հայտնի Սմիթսոնյան ինստիտուտի համագործակցության շրջանակում և միտված է ազգային մշակույթի պահպանմանը՝ Հայաստանում մշակութային զբոսաշրջության զարգացման միջոցով: Քննարկվել են ծրագրի շրջանակում իրականացված, ինչպես նաև նախատեսվող միջոցառումները և մասնավորապես, հաջորդ տարի ԱՄՆ-ում կազմակերպվող ֆոլկլորային փառատոնին Հայաստանի մասնակցությանը վերաբերող հարցեր:

20-10-2017 17:07 2417
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Армении Ричарда Миллса и директора миссии Армении Агентства США по международному развитию Дебора Грисер.
Карен Карапетян и Ричард Миллс обсудили ряд вопросов, касающихся повестки дня армяно-американских отношений. Собеседники в первую очередь коснулись сотрудничества в области борьбы с коррупцией, обсудили текущую деятельность и планы на будущее.
Премьер-министр отметил, что правительство продолжает свою последовательную политику улучшения ситуации в борьбе с коррупцией, в соответствии со своей программой, по трем основным направлениям: снижение коррупционных рисков, модернизация и совершенствование нормативно-законодательной базы и активная работа анти-коррупционного Совета. В этом контексте Карен Карапетян высоко оценил помощь США шагам правительства Армении, поддержку деятельности Совета по борьбе с коррупцией и других реформ.
Посол США в Армении приветствовал усилия премьер-министра по борьбе с коррупцией и улучшению бизнес-среды, что способствовало повышению интереса американских инвесторов в Армении. Он отметил, что за последние 8-10 месяцев американские компании, действующие в Армении, получили позитивные сигналы в отношении реформ в таможенной сфере. Ричард Миллс подтвердил приверженность США продолжать поддерживать правительство Армении в борьбе с коррупцией и сейчас обсуждает вопрос о переориентации и поиске наиболее эффективного способа оказания помощи.
На встрече также был затронут двухлетний проект «Моя Армения: культурный туризм в Армении». Он был разработан в рамках сотрудничества между Правительством Республики Армения и Смитсоновским институтом США в области сохранения культуры и направлен на сохранение национальной культуры за счет развития культурного туризма в Армении. Обсуждались вопросы, связанные с реализацией программы, запланированные мероприятия, а также участие Армении в предстоящем фольклорном фестивале США.