ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի մասնակցությամբ Հանքավանում մեկնարկել է երկօրյա սեմինար տնտեսական ոլորտի լրագրողների համար:
«2018 թվականի պետական բյուջե» խորագրի ներքո անցկացվող սեմինարի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարկաբյուջետային կանոնների վերանայմանն ու արդիականացմանը, հաջորդ տարվա բյուջեի մակրոտնտեսական շրջանակին, այդ թվում` արտաքին աշխարհի զարգացումներին, ՀՀ մակրոտնտեսական զարգացումներին և կանխատեսումներին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի խոսքով՝ պետական պարտք ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2018 թվականին նվազեցվելու է 1տոկոսային կետով: «ՀՆԱ-ում շուրջ մեկ տոկոսային կետով պետական պարտքը դեպի նվազում է գնալու: 2014 թվականից այս կողմ շուրջ 13 տոկոսային կետով, այսինքն` յուրաքանչյուր տարի 5-7 տոկոսային կետով, աճում էր պետական պարտքը ՀՆԱ-ում: Իսկ այս տարի ջանքեր գործադրվեց, որ այդ աճի տեմպը դադարի, աճը լինի ոչ թե յոթ, այլ երեք-չորս տոկոսային կետով, իսկ 2018թ.-ին ըստ գնահատականների, որոնք հիմնված են նաև փոխարժեքների կայուն սցենարի հաշվարկի վրա, մեկ տոկոսային կետով պարտք/ՀՆԱցուցանիշը կնվազի»,- պարզաբանել է նախարարը:

В Ханкаване был запущен двухдневный семинар для журналистов экономического сектора, с участием министра финансов РА Вардана Арамяна.
В ходе семинара под названием «Государственный бюджет 2018 года» были затронуты следующие вопросы: пересмотр и модернизация фискальных правил, макроэкономические рамки следующего года, включая события во внешнем мире, макроэкономические изменения и прогнозы.
По словам министра финансов РА Вардана Арамяна, соотношение государственного долга к ВВП в 2018 году будет сокращено на 1 процентный пункт. «Государственный долг к ВВП снизится на 1 процентный пункт. С 2014 года это соотношение выросло на 13 процентных пунктов, на 5-7 процентных пунктов каждый год, государственный долг к ВВП продолжал расти, но в этом году , были предприняты усилия для замедления темпов роста, рост был не на семь, а 3-4 процентных пунктов, а к 2018 году, согласно оценкам, на основе сценария стабильного обменного курса, государственный долг к ВВП снизится на 1 процентный пункт », - пояснил министр.