ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի մասնակցությամբ Հանքավանում մեկնարկել է երկօրյա սեմինար տնտեսական ոլորտի լրագրողների համար:
«2018 թվականի պետական բյուջե» խորագրի ներքո անցկացվող սեմինարի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարկաբյուջետային կանոնների վերանայմանն ու արդիականացմանը, հաջորդ տարվա բյուջեի մակրոտնտեսական շրջանակին, այդ թվում` արտաքին աշխարհի զարգացումներին, ՀՀ մակրոտնտեսական զարգացումներին և կանխատեսումներին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի խոսքով՝ պետական պարտք ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2018 թվականին նվազեցվելու է 1տոկոսային կետով: «ՀՆԱ-ում շուրջ մեկ տոկոսային կետով պետական պարտքը դեպի նվազում է գնալու: 2014 թվականից այս կողմ շուրջ 13 տոկոսային կետով, այսինքն` յուրաքանչյուր տարի 5-7 տոկոսային կետով, աճում էր պետական պարտքը ՀՆԱ-ում: Իսկ այս տարի ջանքեր գործադրվեց, որ այդ աճի տեմպը դադարի, աճը լինի ոչ թե յոթ, այլ երեք-չորս տոկոսային կետով, իսկ 2018թ.-ին ըստ գնահատականների, որոնք հիմնված են նաև փոխարժեքների կայուն սցենարի հաշվարկի վրա, մեկ տոկոսային կետով պարտք/ՀՆԱցուցանիշը կնվազի»,- պարզաբանել է նախարարը:

23-10-2017 10:22 2554
A two-day seminar for economic journalists was launched in Hankavan involving RA Minister of Finance Vardan Aramyan.
During the seminar titled "State Budget of 2018", the following issues were touched upon: the revision and modernization of fiscal rules, the macroeconomic framework of the next year, including developments in the external world, macroeconomic developments and forecasts.
According to RA Minister of Finance Vardan Aramyan, the ratio of public debt to GDP in 2018 will be reduced by 1 percentage point. "In the GDP, the public debt is about to decrease with a percentage point. Since 2014, this ratio has grown by 13 percentage points, by 5-7 percentage points each year, the state debt has been growing in GDP. But this year, efforts were made to slow down this growth rate, making the growth not by seven, but by three to four percentage points, and by 2018, according to estimates, based on a stable exchange rate scenario, one percentage point of debt / GDP will be reduced, "the Minister explained.