Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին և հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցապատման ծրագրում ներգրավված «Սինոհիդրո» ընկերության փոխնախագահ Քսիոն Լիքսինին:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է չինական կապիտալի՝ հայաստանյան շուկա ներգրավմամբ: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրներն ունեն փոխշահավետ համագործակցության մեծ ներուժ, հաշվի առնելով նաև բիզնեսի համար մեր երկրի հնարավորությունները՝ ԵԱՏՄ, եվրոպական և իրանական շուկաներ դուրս գալու հանգամանքը:
Իր հերթին, դեսպան Թիան Էրլունը նշել է, որ Չինաստանը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ կապերի ամրապնդումը և ընդգծել, որ այսօր կան լայն հնարավորություններ՝ երկուտեք հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն ծրագրեր ֆինանսավորելու համար:
Անդրադառնալով հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի՝ Թալին-Լանջիկ հատվածում շինաշխատանքների ընթացքին, որոնք իրականացնում է «Սինոհիդրո» ընկերությունը, Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է որակյալ աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությունը և պահանջել իրականացնել անհրաժեշտ քայլեր՝ առաջացած բոլոր խնդիրները վերացնելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև նոր «Մետաքսի ճանապարհ» ծրագրին Հայաստանի հնարավոր ներագրվմանն ու հայ-չինական հարաբերություններին առնչվող այլ հարցեր:

Prime Minister Karen Karapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Tian Erlun and Vice-President of Synohydro Company involved in the North-South Road Construction Project, Xion Lixin.
Karen Karapetyan attached importance to the ongoing development and strengthening of the Armenian-Chinese economic relations and underlined that the Armenian government is interested in attracting Chinese capital to the Armenian market. The Prime Minister expressed confidence that the two countries have great potential for mutually beneficial cooperation, taking into account the possibilities of our country for business, exit to the EAEU, the European and Iranian markets.
For his part, Ambassador Tian Erlun noted that China also attaches importance to the strengthening of mutually beneficial ties with Armenia and underlined that today there are wide opportunities to finance the most important programs of mutual interest.
Speaking about the construction work in the Talin-Lanjik section of the North-South highway, which carries out "Synohydro" company, Karen Karapetyan underlined the need for quality work and demanded the necessary steps to eliminate all the problems.
Other issues related to the possible involvement of Armenia into a new "Silk Road" program and the Armenian-Chinese relations were also discussed during the meeting.