30-10-2017 14:39 2454
Բեյրութում կայացել է հայ-լիբանանյան գործարար համաժողովը, որին մասնակցել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը։ Համաժողովին ներկա է եղել Լիբանանի Հանրապետության պլանավորման հարցերով պետնախարար Միշել Ֆարաոնը։ Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են շուրջ 200 գործարարներ Լիբանանից և Հայաստանից։
Նախարար Սուրեն Կարայանն իր խոսքում ընգծել է, որ ՀՀ կառավարությունն ունի հստակ մոտեցում Հայաստանում ներդրումներ իրականցնող գործարարների նկատմամբ, այն է՝ ամբողջական աջակցություն ներդրողին։
«Կարծում եմ, Հայաստանում ստեղծված բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրը կարող է լավագույնս նպաստել մեր երկրների գործարար համայնքի ներուժի դրսևորմանը, որը կարտահայտվի և՛ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմամբ և՛ միմյանց արտադրանքի առաջմղմամբ Հայաստանի, Լիբանանի և միջազգային այլ խոշոր շուկաներում», - հավելել է Սուրեն Կարայանը։
Պետական կառույցի ներկայացուցիչներին, գործարարներին և համաժողովի պատվիրակներին է ներկայացվել Հայաստանի ներդրումային և գործարար միջավայրը։ Զեկույցով հանդես է եկել նաև KPMG ընկերության Ռուսաստանի ու ԱՊՀ մյուս երկրների գործընկերների խորհրդի անդամ Վիկտոր Ակուլյանը` ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ ավելի վաղ կնքված հուշագրով նախատեսված Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների վերաբերյալ KPMG-ի ուղեցույցը։
Լիբանանցի ներդրողներին հատկապես հետաքրքրել են Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիների ընձեռած հնավարությունները, ոսկեգործության և զբոսաշրջության ոլորտները։
Համաժողովի ընթացքում հուշագիր է ստորագրվել երկու երկրների առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման և գործարար շրջանակների աշխատանքների դյուրացման նպատակով։

30-10-2017 14:39 2456
В Бейруте состоялся армяно-ливанский бизнес-форум, в котором приняли участие министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян. В конференции принял участие ливанский министр планирования Мишелm Фараон. В конференции приняли участие около 200 бизнесменов из Ливана и Армении.
Министр Сурен Караян в своем выступлении подчеркнул, что у правительства Армении есть четкий подход к предпринимателям, инвестирующим в Армению, что означает полную поддержку инвестора.
«Я считаю, что благоприятная инвестиционная и деловая среда, созданная в Армении, может наилучшим образом способствовать проявлению потенциала делового сообщества наших стран, которое будет выражаться в создании совместных предприятий и продвижении продукции в Армении, Ливане и других крупных международных рынках», - сказал Сурен Караян.
Инвестиционная и деловая среда Армении была представлена ​​правительственным чиновникам, бизнесменам и делегатам конференции. Виктор Акулян также выступил с докладом, который является членом Совета партнерства KPMG из России и других стран СНГ, представив Руководство KPMG по инвестиционным возможностям Армении, ранее подписанное с Министерством экономического развития и инвестиций.
Ливанские инвесторы особенно интересовались возможностями, предоставляемыми свободными экономическими зонами в Армении, ювелирными изделиями и туризмом.
В ходе форума был подписан меморандум между Торгово-промышленными палатами двух стран для развития двусторонних экономических отношений и упрощения деловых кругов.