30-10-2017 14:39 2454
Բեյրութում կայացել է հայ-լիբանանյան գործարար համաժողովը, որին մասնակցել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը։ Համաժողովին ներկա է եղել Լիբանանի Հանրապետության պլանավորման հարցերով պետնախարար Միշել Ֆարաոնը։ Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են շուրջ 200 գործարարներ Լիբանանից և Հայաստանից։
Նախարար Սուրեն Կարայանն իր խոսքում ընգծել է, որ ՀՀ կառավարությունն ունի հստակ մոտեցում Հայաստանում ներդրումներ իրականցնող գործարարների նկատմամբ, այն է՝ ամբողջական աջակցություն ներդրողին։
«Կարծում եմ, Հայաստանում ստեղծված բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրը կարող է լավագույնս նպաստել մեր երկրների գործարար համայնքի ներուժի դրսևորմանը, որը կարտահայտվի և՛ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմամբ և՛ միմյանց արտադրանքի առաջմղմամբ Հայաստանի, Լիբանանի և միջազգային այլ խոշոր շուկաներում», - հավելել է Սուրեն Կարայանը։
Պետական կառույցի ներկայացուցիչներին, գործարարներին և համաժողովի պատվիրակներին է ներկայացվել Հայաստանի ներդրումային և գործարար միջավայրը։ Զեկույցով հանդես է եկել նաև KPMG ընկերության Ռուսաստանի ու ԱՊՀ մյուս երկրների գործընկերների խորհրդի անդամ Վիկտոր Ակուլյանը` ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ ավելի վաղ կնքված հուշագրով նախատեսված Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների վերաբերյալ KPMG-ի ուղեցույցը։
Լիբանանցի ներդրողներին հատկապես հետաքրքրել են Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիների ընձեռած հնավարությունները, ոսկեգործության և զբոսաշրջության ոլորտները։
Համաժողովի ընթացքում հուշագիր է ստորագրվել երկու երկրների առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման և գործարար շրջանակների աշխատանքների դյուրացման նպատակով։

Armenian-Lebanese business forum was held in Beirut, attended by RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan. The conference was attended by the Lebanese Minister for Planning Michel Faraon. About 200 businessmen from Lebanon and Armenia participated in the conference.
Minister Suren Karayan emphasized in his speech that the Armenian government has a clear approach to the businessmen investing in Armenia, which means a full support to the investor.
"I think the favorable investment and business environment created in Armenia can best contribute to the manifestation of the potential of the business community of our countries, which will be expressed in the creation of joint ventures and product promotion in Armenia, Lebanon and other major international markets," Suren Karayan said.
Armenia's investment and business environment has been presented to government officials, businessmen and conference delegates. Viktor Akulyan also gave a report, member of the KPMG Partnership Council from Russia and other CIS countries, presenting the KPMG Guidelines on Armenia's Investment Opportunities, previously signed with the Ministry of Economic Development and Investments.
Lebanese investors were especially interested in the opportunities provided by free economic zones in Armenia, jewelry and tourism.
During the forum a memorandum was signed between the Chambers of Commerce and Industry of the two countries for the development of bilateral economic relations and the facilitation of the business circles.