Ուզբեկստանի Հանրապետություն այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր հանդիպել է Ուզբեկստանի Հանրապետության կառավարության ղեկավար Աբդուլլա Արիպովին:
Հանդիպմանը վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Ուզբեկստանի հետ միջպետական կապերի ակտիվացմամբ: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ կողմերը պետք է ակտիվացնեն գործարար հանրության, առևտրաարդյունաբերական պալատների, զարգացման մասնագիտացված գործակալությունների մակարդակով շփումները: Այս համատեքստում ընդգծվել է Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման կարևորությունը:
Հայաստանի վարչապետը հատկապես կարևորել է Իրանի հետ սահմանին ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու շրջանակում համագործակցության հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Երևանի և Տաշքենդի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության ստեղծման, ինչպես նաև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացման հարցերին:
Կարեն Կարապետյանը և Աբդուլա Արիպովը պայմանավորվել են նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին, որը կհանգեցնի երկու երկրների միջև ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական կապերի ակտիվացմանը:

03-11-2017 17:45 2305
Сегодня в рамках визита в Узбекистан премьер-министр Армении Карен Карапетян встретился с главой правительства Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым.
На встрече премьер-министр отметил, что Армения заинтересована в активизации межгосударственных отношений с Узбекистаном. По словам Карена Карапетяна, сторонам следует активизировать контакты на уровне делового сообщества, торгово-промышленных палат, специализированных агентств развития. В этом контексте была подчеркнута важность создания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Премьер-министр особо отметил важность сотрудничества в свободной экономической зоне, созданной на границе с Ираном.
Собеседники обсудили возможности развития сотрудничества в сфере туризма, в частности, затронули вопросы прямого воздушного сообщения между Ереваном и Ташкентом, а также открытие дипломатических миссий.
Карен Карапетян и Абдулла Арипов договорились дать новый импульс двусторонним отношениям, которые приведут к активизации как политических, так и экономических связей между двумя странами.