Ուզբեկստանի Հանրապետություն այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր հանդիպել է Ուզբեկստանի Հանրապետության կառավարության ղեկավար Աբդուլլա Արիպովին:
Հանդիպմանը վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Ուզբեկստանի հետ միջպետական կապերի ակտիվացմամբ: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ կողմերը պետք է ակտիվացնեն գործարար հանրության, առևտրաարդյունաբերական պալատների, զարգացման մասնագիտացված գործակալությունների մակարդակով շփումները: Այս համատեքստում ընդգծվել է Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման կարևորությունը:
Հայաստանի վարչապետը հատկապես կարևորել է Իրանի հետ սահմանին ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու շրջանակում համագործակցության հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Երևանի և Տաշքենդի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության ստեղծման, ինչպես նաև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացման հարցերին:
Կարեն Կարապետյանը և Աբդուլա Արիպովը պայմանավորվել են նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին, որը կհանգեցնի երկու երկրների միջև ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական կապերի ակտիվացմանը:

Today, within the framework of the visit to Uzbekistan, Armenian Prime Minister Karen Karapetyan met with the head of the Government of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov.
At the meeting the Prime Minister noted that Armenia is interested in intensifying inter-state relations with Uzbekistan. According to Karen Karapetyan, the parties should intensify contacts at the level of business community, chambers of commerce and industry, specialized development agencies. In this context, the importance of establishing an intergovernmental commission on economic cooperation was highlighted.
The Prime Minister especially attached importance to the prospects of cooperation within the free economic zone created on the border with Iran.
The interlocutors discussed the possibilities of developing cooperation in the tourism sphere, in particular, touched upon issues of direct air communication between Yerevan and Tashkent, as well as opening of diplomatic missions.
Karen Karapetyan and Abdullah Aripov have agreed to give a new impetus to the bilateral relations that will lead to the activation of both political and economic ties between the two countries.