08-11-2017 10:45 1553
Արագածոտնի մարզ կատարած այցի ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը եղել է մարզի գյուղատնտեսական մի քանի ընկերություններում՝ ծանոթացել տարբեր ներդրումային ծրագրերի ընթացքին:
Վարչապետը նախ այցելել է Ոսկևազ համայնքի ջերմոցային տնտեսություն, որտեղ արտադրվում է վարունգ և լոլիկ: Տնտեսությունն ունի 1 հեկտար տարածք, այժմ ընթացքի մեջ է այն ևս 1,2 հեկտարով ընդլայնելու ներդրումային ծրագիրը, որի նպատակով նախատեսվում է ներդնել 800 հազար դոլարին համարժեք դրամ: Տնտեսության սեփականատերը նշել է, որ արտադրանքն այժմ իրացվում է միայն տեղական շուկայում, իսկ տնտեսության ընդլայնման պարագայում նախատեսվում է կազմակերպել նաև արտահանում: Բացի ջերմոցային տնտեսությունից՝ ծրագրվում է հիմնել նաև ինտենսիվ այգի և թռչնաբուծարան: Վարչապետը կարևորել է նշված ծրագրերի իրականացումն ու հիշեցրել, որ կառավարությունը սուբսիդավորում է ինտենսիվ այգիների հիմնման, կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման ծրագրերը, ինչի արդյունքում գյուղացիական տնտեսությունների համար հնարավորություն է ստեղծվել ներգրավել ցածր տոկոսադրույքներով վարկային միջոցներ:
Կառավարության ղեկավարն այցելել է Ոսկևազի գինու գործարան՝ ծանոթացել վերջինիս վերակառուցման ներդրումային ծրագրի ընթացքին: Այստեղ այժմ ընթացքի մեջ են զբոսաշրջային համալիրի, դեգուստացիոն, ֆորումների համար նախատեսված սրահների կառուցման, արտադրական հզորությունների ավելացման աշխատանքները: Ընդհանուր ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 5-6 մլն դոլար: Ընկերության արտադրանքն Հայաստանից բացի այժմ իրացվում է նաև Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, Նիդերլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում, Լատվիայում, Էստոնիայում և մի շարք այլ երկրներում:
Այնուհետև վարչապետն ուղևորվել է Օշականի թռնաբուծական ֆաբրիկա: Տեղեկացվել է, որ արտադրվող թռչնամիսն ու ձուն իրացվում է միայն տեղական շուկայում: Մեկ մլն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրի շրջանակում առաջիկայում նախատեսվում է կառուցել 12 նոր թռչնանոց, ինչի արդյունքում ակնկալվում է արտադրվող թռչնամիսն ավելացնել երեք, իսկ ձուն՝ 1,5 անգամ: Ներկայում թռչնաբուծական ֆաբրիկան տարեկան արտադրում է 2 հազար տոննա թռչնամիս և 40 մլն ձու: Ներդրումային ծրագրի իրականացման արդյունքում ներկայիս 100 աշխատատեղերին կավելանան ևս 100-ը:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև շոկոլադի արտադրությամբ զբաղվող «Գուրմէ Դուրմէ» ընկերություն: Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է շոկոլադի արտադրության ընդլայնման ծրագրի արդյունքներին: Շոկոլադի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունն արդեն իսկ ավարտել է արտադրական նոր գործարանի շինարարությունը, հիմնվել է նոր արտադրամաս: «Գուրմէ Դուրմէ»-ի ֆրանսահայ գործարարները կատարել են լրացուցիչ 200 հազար եվրոյի ներդրում, ինչի արդյունքում ստեղծվել են նոր աշխատատեղեր: Նախատեսվում է արտադրանքն արտահանել ԵԱՏՄ շուկաներ:
Արագածոտնի մարզ այցը կառավարության ղեկավարն ավարտել է Կարբի համայնքում, որտեղ ծանոթացել է ինտենսիվ այգու հիմնման ծրագրի ընթացքին: 10 հեկտար տարածքի վրա, ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, արդեն իսկ հիմնվել է խնձորի այգի, իսկ գալիք տարվա ընթացքում նախատեսվում է հիմնել ևս 20 հեկտար տարածքով ծիրանի և կեռասի այգի: Ընդհանուր ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 3 մլն դոլար: Կարեն Կարապետյանը ողջունել է ռուսաստանաբնակ գործարարի ներդրումային ծրագիրն ու հայտնել կառավարության աջակցությունը նման ծրագրերի իրականացմանը:

08-11-2017 10:45 1555
Во время визита в Арагацотнский регион премьер-министр Карен Карапетян посетил несколько сельскохозяйственных компаний региона, ознакомился с процессом различных инвестиционных проектов.
Премьер-министр сначала посетил тепличное хозяйство в сообществе Воскеваз, где производятся огурцы и помидоры. Ферма занимает площадь в 1 гектар, и сейчас инвестиционная программа по её расширению еще на 1,2 га находится в процессе, для которого планируется инвестировать 800 тысяч драмов. Владелец фермы отметил, что их продукт в настоящее время продается только на местном рынке, а после расширения фермы планируется организовать экспорт продуктов. Кроме тепличного хозяйства также планируется создать интенсивный сад и птицефабрику. Премьер-министр отметил важность осуществления этих программ и напомнил, что правительство субсидирует создание интенсивных садов, систем капельного орошения, в результате чего фермеры имеют возможность привлекать кредитные линии с низким процентом.
Глава правительства посетил винный завод «Воскеваз», ознакомился с процессом инвестиционной программы реструктуризации. Здесь проводится строительство туристического комплекса, дегустационных залов и комнат для проведения форумов, а также находятся в процессе работы по увеличению производственной мощности. Общая инвестиционная программа оценивается в 5-6 миллионов долларов. Продукция компании теперь продается в России, США, Нидерландах, Великобритании, Латвии, Эстонии и в других странах.
Затем премьер-министр отправился в Ошаканскую птицефабрику, где ему сказали, что произведенная птица и яйца продаются только на местном рынке. В рамках инвестиционного проекта стоимостью 1 млн. долларов в ближайшем будущем планируется построить 12 новых птицефабрик, в результате чего производство птицы увеличится в три, а яйца в 1,5 раза. В настоящее время птицефабрика производит 2000 тонн птицы и 40 миллионов яиц в год. В результате инвестиционной программы будут созданы еще 100 рабочих мест.
Карен Карапетян также посетил компанию «Гурмэ Дурмэ», которая занимается производством шоколада. Глава правительства ознакомился с результатами проекта расширения производства шоколада. Компания уже завершила строительство нового производственного завода, был создан новый цех. Армянские бизнесмены из Франции компании «Гурмэ Дурмэ»инвестировали дополнительно 200 000 евро, в результате чего были созданы новые рабочие места. Планируется экспорт продукции на рынки ЕАЭС.
Визит главы правительства в Арагацотнский район завершился в общине Карби, где он познакомился с процессом строительства интенсивного сада. Приблизительно на 10 гектаров земли, с использованием современных технологий, был создан яблоневый сад, а в следующем году планируется создать абрикосовые и вишневые сады на территории 20 гектаров. Общая инвестиционная программа оценивается в 3 миллиона долларов. Карен Карапетян приветствовал инвестиционную программу бизнесмена, проживающего в России, и сказал, что правительство готово поддержать реализацию данных проектов.