Նոյեմբերի 6-10-ը Հայաստանի արտարժույթի միջբանկային շուկայում ծավալը կտրուկ կրճատվել է` 3,3 անգամ (նախորդ շաբաթվա 3,3% աճից հետո), ընդ որում, շաբաթվա ընթացքում գործարքներ իրականցվել են միայն երեքշաբթի և ուրբաթ: Դրան զուգընթաց, արտարժույթի ներբանկային շուկայում դիտվում է մասնակիցների հետաքրքրության անկում և, որպես հետևանք` գործառնությունների ակտիվ փուլից անցում պասիվ փուլի, հատկապես` եվրոյով գործարքների: Արտարժույթի բորսայական հարթակն արդեն վեցերորդ ամիսը դատարկ է:
Դրա արդյունքում, հաշվետու շաբաթվա ընթացքում դրամը դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել է 484,3-ից մինչև 487 դրամ/1դոլար, շարունակելով արժեզրկումը նաև եվրոյի նկատմամբ` 565-ից մինչև 567 դրամ/1եվրո` արժևորվերով ռուբլու նկատմամբ` 8,3-ից մինչև 8,2 դրամ/1ռուբլի: 2016 թվականի նոյեմբերի 10-ին դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքը կազմել է 478,5 դրամ/1դոլար, եվրոյի նկատմամբ` 522 դրամ/1եվրո, և ռուբլու նկատմամբ` 7,5 դրամ/1ռուբլի, ինչը ներկա փոխարժեքների համեմմատ ցույց է տալիս այդ արտարժույթների նկատմամբ դրամի տարեկան արժեզրկումը:
Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայության, նոյեմբերի 6-10-ը արտարժույթի միջբանկային շուկայում իրականացվել է 2.8 մլն դոլարի գործառնություն` 485,85 դրամ/1դոլար միջին կշռված փոխարժեքով (նախկին 483,61 դիմաց), ընդ որում, միակ ծավալները բաժին են ընկել երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին, համապատասխանաբար` 2 մլն դոլար և 800 հազար դոլար:

On November 6-10, the volume of foreign currency interbank transactions in Armenia's foreign currency market dramatically decreased 3.3 times (after the 3.3% growth in the previous week), with transactions only on Tuesday and Friday during the week. At the same time, there was a fall in the interest of the participants in the intra-bank foreign exchange market and, as a result, transactions switched from the active phase to the passive one, especially those in the euro. The foreign exchange market has been empty for six months.
As a result, during the reporting week, the dram fell against the dollar from 484.3 to 487 drams / $ 1, continuing depreciation against the euro from 565 to 567 drams / 1 euro, rose against the ruble from 8.3 to 8.2 AMD / 1 ruble. On November 10, 2016, the exchange rate of the dram against the US dollar made 478.5 drams / $ 1, 522 drams / 1 euro against the euro and 7.5 drams / 1 ruble against the ruble, which shows the annual decrease of the dram against these foreign currencies.
According to the press service of the Central Bank of Armenia (CBA), on November 6-10 transactions at the sum of $ 2.8 million were realized at the weighted average exchange rate of 485.85 drams / $ 1 (against the former 483.61), they were mainly done on Tuesday and on Friday, $ 2 million and $ 800,000 respectively.