14-11-2017 12:21 2700
Հայաստանի զարգացման ու Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամների աջակցությամբ գինի, կոնյակ և այլ ալկոհոլային խմիչքներ արտադրող 13 ընկերություն նոյեմբերի 14-16-ը առաջին անգամ Չինաստանի Շանհայ քաղաքում մասնակցում են «Prօwine China 2017» ցուցահանդեսին։ Հայաստանյան գինեգործությունը և կոնյակագործությունը ներկայացվում է միասնական տաղավարով։ Ոլորտը կառավարության գերակայություններից է, ուստի արտահանման ներուժ ունեցող ընկերությունների մասնակցությունը համաֆինանսավորվել է պետական աջակցության շրջանակում։
«Prօwine China»-ն ոլորտի միջազգային խոշորագույն ցուցահանդեսներից է, որին այս տարի մասնակցում է 650 ընկերություն 37 երկրից, սպասվում է 12 000-ից ավելի ներկրողների և մասնագետների այցելություն։ Հիմնադրամների ներկայացուցիչները միջազգային գնորդ կազմակերպությունների և դիստրիբյուտորների հետ նախնական ճանաչողական աշխատանք են կատարել՝ հայկական արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկ ձևավորելու նպատակով։
Ասիական շուկան Հայաստանի համար թիրախային է, որտեղ, երկու հիմնադրամների մասնագետների գնահատմամբ, հայկական արտադրանքը մրցունակ է՝ գինեգործության հազարամյա ավանդույթների և նորագույն տեխնոլոգիաների համադրության շնորհիվ։ Հայկական գինիներն ու կոնյակներն այսօր արտահանվում են աշխարհի շուրջ 25 երկիր:
«Ասիական շուկան հայկական ընկերությունների համար նոր, բայց արտահանման հեռանկարային ուղղություն է։ Մենք մեծ ծրագրեր ունենք. կառավարությունը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել գինեգործության ու կոնյակագործության համար, ոլորտի նկատմամբ ակնհայտ է նաև ներդրողների ու միջազգային գնորդների հետաքրքրությունը։ Որպես արդյունք, Հայաստանի տարբեր շրջաններում մեծանում են խաղողի այգետարածքները, հիմնվում են նոր գործարաններ, տուրիզմի այս ուղղությունը դեպի մեր երկիր է գրավում ավելի շատ զբոսաշրջիկների»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը:
«Գինու բնօրրանում՝ Հայաստանում այսօր գինեգործությունը վերածնունդ է ապրում և այս ցուցահանդեսի մասնակցությամբ, որպես արքայական ըմպելիքին մարդկությանը ծանոթացրած երկիր, գինու միջազգային շուկան կրկին գրավելու հայտ ենք ներկայացնում: Հայկական գինին ու կոնյակը հագեցած են համահոտային յուրահատուկ փնջով և ունեն բոլոր նախադրյալները՝ միջազգային շուկայում արժանի մրցակցային տեղ գրավելու համար»,- նշել է Հայաստանի խոխողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը:
Հիշեցնենք, արտահանման և միջազգային շուկայում ճանաչելիության խթանման նպատակով երկու հիմնադրամների ղեկավարները համատեղ գործունեության պայմանագիր են ստորագրել 2017 թ. սեպտեմբերի 5-ին:

14-11-2017 12:21 2701
14-16 ноября в Шанхае, Китай, в «Prowine China 2017» примут участие 13 компаний, производящих вино, коньяк и другие алкогольные напитки при поддержке винодельческих фондов Армении. Армянское виноделие и производство бренди представлены в одном павильоне. Этот сектор является одним из приоритетов правительства, поэтому участие компаний с экспортным потенциалом было софинансировано в рамках государственной поддержки.
«Prowine China» - одна из крупнейших международных выставок этого сектора, в этом году в ней участвуют 650 компаний из 37 стран, более 12 000 импортеров и профессионалов. Представители фондов провели предварительную когнитивную работу с международными организациями-покупателями и дистрибьюторами для создания спроса на армянскую продукцию.
Азиатский рынок ориентирован на Армению, где, по мнению экспертов двух фондов, армянское производство является конкурентоспособным благодаря сочетанию тысячелетних традиций виноделия и новейших технологий. Армянские вина и коньяки экспортируются примерно в 25 стран мира.
«Азиатский рынок - это новое, но перспективное направление для экспорта армянских компаний. У нас большие планы. Правительство создало благоприятные условия для виноделия и бренди, и интерес инвесторов и международных покупателей к этой области очевиден. В результате, в разных регионах Армении выращивают виноградники, открываются новые заводы, данное направление туризма привлекает ещё больше туристов в нашу страну », - отметил исполнительный директор Армянского фонда развития Авакян Армен Авакович.
«В родине вина - в Армении виноделие сегодня возрождается, и с помощью данной выставки, как страна, представляющая королевский напиток для человечества, мы хотим покорить международный рынок вина. Армянское вино и коньяк имеют многогранный вкус и все предпосылки, чтобы завоевать достойное место на международном рынке», - сказала Заруи Мурадян, исполнительный директор Армянского фонда виноделия.
Напомним, что для содействия экспорту и международному признанию главы двух фондов подписали соглашение о совместной деятельности 5 сентября 2017 года.