14-11-2017 12:21 2700
Հայաստանի զարգացման ու Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամների աջակցությամբ գինի, կոնյակ և այլ ալկոհոլային խմիչքներ արտադրող 13 ընկերություն նոյեմբերի 14-16-ը առաջին անգամ Չինաստանի Շանհայ քաղաքում մասնակցում են «Prօwine China 2017» ցուցահանդեսին։ Հայաստանյան գինեգործությունը և կոնյակագործությունը ներկայացվում է միասնական տաղավարով։ Ոլորտը կառավարության գերակայություններից է, ուստի արտահանման ներուժ ունեցող ընկերությունների մասնակցությունը համաֆինանսավորվել է պետական աջակցության շրջանակում։
«Prօwine China»-ն ոլորտի միջազգային խոշորագույն ցուցահանդեսներից է, որին այս տարի մասնակցում է 650 ընկերություն 37 երկրից, սպասվում է 12 000-ից ավելի ներկրողների և մասնագետների այցելություն։ Հիմնադրամների ներկայացուցիչները միջազգային գնորդ կազմակերպությունների և դիստրիբյուտորների հետ նախնական ճանաչողական աշխատանք են կատարել՝ հայկական արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկ ձևավորելու նպատակով։
Ասիական շուկան Հայաստանի համար թիրախային է, որտեղ, երկու հիմնադրամների մասնագետների գնահատմամբ, հայկական արտադրանքը մրցունակ է՝ գինեգործության հազարամյա ավանդույթների և նորագույն տեխնոլոգիաների համադրության շնորհիվ։ Հայկական գինիներն ու կոնյակներն այսօր արտահանվում են աշխարհի շուրջ 25 երկիր:
«Ասիական շուկան հայկական ընկերությունների համար նոր, բայց արտահանման հեռանկարային ուղղություն է։ Մենք մեծ ծրագրեր ունենք. կառավարությունը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել գինեգործության ու կոնյակագործության համար, ոլորտի նկատմամբ ակնհայտ է նաև ներդրողների ու միջազգային գնորդների հետաքրքրությունը։ Որպես արդյունք, Հայաստանի տարբեր շրջաններում մեծանում են խաղողի այգետարածքները, հիմնվում են նոր գործարաններ, տուրիզմի այս ուղղությունը դեպի մեր երկիր է գրավում ավելի շատ զբոսաշրջիկների»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը:
«Գինու բնօրրանում՝ Հայաստանում այսօր գինեգործությունը վերածնունդ է ապրում և այս ցուցահանդեսի մասնակցությամբ, որպես արքայական ըմպելիքին մարդկությանը ծանոթացրած երկիր, գինու միջազգային շուկան կրկին գրավելու հայտ ենք ներկայացնում: Հայկական գինին ու կոնյակը հագեցած են համահոտային յուրահատուկ փնջով և ունեն բոլոր նախադրյալները՝ միջազգային շուկայում արժանի մրցակցային տեղ գրավելու համար»,- նշել է Հայաստանի խոխողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը:
Հիշեցնենք, արտահանման և միջազգային շուկայում ճանաչելիության խթանման նպատակով երկու հիմնադրամների ղեկավարները համատեղ գործունեության պայմանագիր են ստորագրել 2017 թ. սեպտեմբերի 5-ին:

14-11-2017 12:21 2702
13 companies producing wine, brandy and other alcoholic beverages with the support of Armenia's wine growing and winemaking funds are participating for the first time in Shanghai, China on November 14-16, at "Prowine China 2017". Armenian winemaking and brandy production are presented in a single pavilion. The sector is one of the government's priorities, so the participation of companies with export potential has been co-financed through state support.
"Prowine China" is one of the largest international exhibitions of the sector, 650 companies are participating in it this year from 37 countries, more than 12,000 importers and professionals are expected to visit it. Foundations representatives have made preliminary cognitive work with international buyer organizations and distributors to create demand for Armenian products.
The Asian market is targeted for Armenia, where, according to experts of two foundations, Armenian production is competitive due to the combination of millennial traditions of winemaking and the latest technology. Armenian wines and cognacs are exported to around 25 countries worldwide.
"The Asian market is a new, but perspective direction for exporting Armenian companies. We have great plans. The government has created favorable conditions for winemaking and brandy, and the interest of investors and international buyers is also evident in the field. As a result, grape vineyards grow in different regions of Armenia, new factories are established, this direction of tourism attracts more tourists to our country, "noted Armen Avak Avakyan, Executive Director of the Armenian Development Fund.
"In the country of wine- in Armenia wine making today is being revived and with the participation of this exhibition, as a country introducing the royal drink to humanity, we are applying for the international wine market again. Armenian wine and cognac are full of flavors and have all the prerequisites to get a worthy competitive place in the international market, "said Zaruhi Muradyan, executive director of the Armenian Wine and Winemaking Foundation.
Let's remind, in order to promote export and international recognition, the heads of two foundations have signed a joint venture agreement on September 5, 2017.