ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում ասել է, որ անհրաժեշտ է կատարելագործել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման գործընթացը և պարզեցնել այդ ոլորտում իրականացվող վարչարարությունը։
Վարչապետի խոսքով՝ Doing Business 2018 զեկույցում անդրադարձ էր կատարվել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման ոլորտին և արձանագրվել էին որոշակի խնդիրներ։
«Ստեղծված իրավիճակը բացասաբար է ազդում շինարարության ոլորտի զարգացման վրա։ Օրենսդրության համաձայն՝ նշված թույլտվությունները տրամադրվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից, սակայն դրանց տրամադրման նորմատիվային մեխանիզմները պետք է լինեն հստակ, կանխատեսելի, իսկ կայացվող որոշումները՝ խիստ պատճառաբանված։ Միաժամանակ, գործող օրենսդրությամբ ոլորտային լիազոր մարմնին վերապահված չեն ողջամիտ վերահսկողական գործառույթներ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին, քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարվել և Երևանի քաղաքապետին առաջարկվել է մինչեւ դեկտեմբերի երկրորդ կեսը համատեղ մշակել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման գործընթացի պարզեցման, հստակեցման, գործուն էլեկտրոնային գործիքների ներդրման, ինչպես նաև ողջամիտ վերահսկողական մեխանիզմներ սահմանելուն ուղղված առաջարկություններ եւ ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ։

Armenian Prime Minister Karen Karapetyan said at today's government session that it is necessary to improve the process of granting construction permits and simplify the administration carried out in that area.
According to the Prime Minister, the "Doing Business 2018" report touched upon the issue of construction permits and some problems were recorded.
"The current situation has a negative impact on the development of the construction sector. Under the legislation, these permits are granted by local self-governing bodies, but the normative mechanisms for their provision should be clear, predictable, and the decisions taken - strictly justified. At the same time, according to the current legislation, the authorized body does not have reasonable control functions, "said Karen Karapetyan.
The Minister of Territorial Administration and Development was assigned to the Mayor of the State Committee for Urban Development and proposed to Yerevan Mayor until December 2 to elaborate proposals to simplify, clarify, introduce effective electronic instruments, as well as set up reasonable control mechanisms for the construction permits and present them to the Government Staff.