ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում ասել է, որ անհրաժեշտ է կատարելագործել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման գործընթացը և պարզեցնել այդ ոլորտում իրականացվող վարչարարությունը։
Վարչապետի խոսքով՝ Doing Business 2018 զեկույցում անդրադարձ էր կատարվել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման ոլորտին և արձանագրվել էին որոշակի խնդիրներ։
«Ստեղծված իրավիճակը բացասաբար է ազդում շինարարության ոլորտի զարգացման վրա։ Օրենսդրության համաձայն՝ նշված թույլտվությունները տրամադրվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից, սակայն դրանց տրամադրման նորմատիվային մեխանիզմները պետք է լինեն հստակ, կանխատեսելի, իսկ կայացվող որոշումները՝ խիստ պատճառաբանված։ Միաժամանակ, գործող օրենսդրությամբ ոլորտային լիազոր մարմնին վերապահված չեն ողջամիտ վերահսկողական գործառույթներ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին, քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարվել և Երևանի քաղաքապետին առաջարկվել է մինչեւ դեկտեմբերի երկրորդ կեսը համատեղ մշակել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման գործընթացի պարզեցման, հստակեցման, գործուն էլեկտրոնային գործիքների ներդրման, ինչպես նաև ողջամիտ վերահսկողական մեխանիզմներ սահմանելուն ուղղված առաջարկություններ եւ ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ։

16-11-2017 13:28 2621
Премьер-министр Армении Карен Карапетян заявил на сегодняшнем заседании правительства, что необходимо улучшить процесс предоставления разрешений на строительство и упростить администрацию, осуществляемую в этой области.
По словам премьер-министра, в отчете «Doing Business 2018» был затронут вопрос о предоставлении разрешений на строительство, и некоторые проблемы были зафиксированы.
«Нынешняя ситуация негативно влияет на развитие строительного сектора. Согласно законодательству, эти разрешения предоставляются местными органами самоуправления, но нормативные механизмы их предоставления должны быть ясными, предсказуемыми, а принимаемые решения – чётко мотивированными. В то же время, согласно действующему законодательству, уполномоченный орган не имеет разумных контрольных функций», - сказал Карен Карапетян.
Министру территориального управления и развития, мэру Государственного комитета по градостроительству и мэру Еревана было поручено до 2 декабря разработать предложения по упрощению, внедрению эффективных электронных инструментов, а также предложения по созданию разумных механизмов контроля и представить их Правительственному персоналу.