23-11-2017 11:38 2540
«Հայաստանն այսօր իրականում գինու վերածնունդ է ապրում»,- այսօր Երևանում անցկացվող Գինու միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ իր խոսքում նշել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Պահպանելով գինեգործության մեր ավանդույթները՝ համադրում ենք դրանք ժամանակակից առաջատար տեխնոլոգիաների և գիտական ներուժի հետ` հույս ունենալով և ստանալով որակյալ գինի: Իսկ հայկական գինի ասելով՝ մենք հասկանում ենք ավելի քան 6000 տարվա պատմություն, ավանդույթներ, մշակույթ, նվիրվածություն և սեր խաղողի վազի և գինու նկատմամբ:
ՀՀ կառավարության կողմից ոլորտը ճանաչվել է տնտեսության գերակա ճյուղ: Ստեղծել ենք Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը՝ երկրում խաղողագործության զարգացումը խթանելու, երկրի գինեգործության վարկանիշն ու մրցունակությունը միջազգային ասպարեզում բարձրացնելու, արտահանման ծավալներն ավելացնելու, Հայաստանի գրավչությունը՝ որպես գինեգործական երկիր բարձրացնելու համար: Մեր վերջնական նպատակն է, և մենք վստահ ենք, որ հասնելու ենք դրան՝ հայկական գինին դարձնել ճանաչելի միջազգային բրենդ, ներգրավել նոր ներդրումներ գինեգործության մեջ, հասնել գինու արտահանման ծավալների մեծացմանը և աշխարհի «գինու քարտեզի» վրա մեր հաստատուն և կայուն տեղն ունենալ:
Ցանկանում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ միտումները բավական դրական են. Հայաստանում 2016 թ. արտադրվել է մոտ 7,5 մլն լիտր գինի, ինչը 14 տոկոսով ավելի է, քան 2015 թ.: Արտահանման առումով ունենք նույնպես լավ ցուցանիշ՝ 2016 թ. արտահանվել է ավելի քան 1,8 մլն. լիտր գինի, որը 37 տոկոսով ավելի է, քան 2015 թ.: Գործընկերներս խոստացել են, որ 2017 թ. վերլուծությունը դեռ ավարտված չէ, բայց դինամիկան պահպանվում է և նույնպես դրական է»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում ունենք ֆրանսիական, իտալական, գերմանական տեխնոլոգիաներով և սարքավորումներով հագեցած գինու գործարաններ, ունենք արգենտինական, ամերիկյան, շվեյցարական և իտալական ներդրումներ, և ներդրողների մեջ զգալի մաս են կազմում սփյուռքահայ գործընկերները:
«Ուրախալի է նաև, որ ունենք ներքին ներդրումների աճ: Սա չափազանց կարևոր փաստ է, որովհետև տնտեսության մեջ ներքին ներդրումների աճ ունենալու դեպքում համոզված ենք, որ կունենանք նաև մեծածավալ արտաքին ներդրումներ: Հայաստանը բաց է գինու, խաղողագործության և այլ ոլորտներում մեծածավալ ներդրումների ներգրավման համար, և պատրաստ ենք մեր գործընկերների հետ աշխատել՝ լավագույն գործարար միջավայրն ապահովելու ներդրողների համար: Իսկ այս համաժողովը Հայաստանի համար, կարծում եմ, յուրահատուկ հարթակ է՝ աշխարհի տարբեր երկրներից լավագույն մասնագետների հետ քննարկելու գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը, համագործակցության նոր կապեր ստեղծելու հայկական գինեգործության զարգացման համար և նոր փոխշահավետ նախագծեր ձևակերպելու մեր միջազգային գործընկերների հետ», - կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Գինու միջազգային համաժողովը նախաձեռնել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը: Այն անցկացվում է «Գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը. հետևություններ ու առաջարկություններ Հայաստանի համար» խորագրի ներքո: Համաժողովի նպատակն է՝ շահագրգիռ մասնագետներին և ընկերություններին միջազգային հարթակ տրամադրելու միջոցով վերհանել ոլորտի զարգացման, ներդրումների ներգրավման, մասնագիտական կարողությունների ամրապնդման, գործարար և գիտական հետագա համագործակցության հեռանկարները:

23-11-2017 11:38 2542
«Сегодня Армения переживает возрождение вина», - сказал в своем выступлении на открытии Международного винодельческого форума в Ереване премьер-министр Карен Карапетян.
«Сохраняя наши традиции виноделия, мы объединяем их с современными передовыми технологиями и научным потенциалом, надеясь получить качественное вино. И, говоря армянское вино, мы понимаем более 6000 лет истории, традиции, культуру, самоотверженность и любовь к виноградной лозе.
Правительство признало сектор приоритетным сектором экономики. Мы создали Фонд виноградарства и виноделия Армении для развития виноградарства в стране, повышения уровня виноделия в стране и повышения конкурентоспособности на международной арене, для увеличения объемов экспорта и повышения привлекательности Армении как винодельческой страны. Мы уверены, что сделаем армянское вино узнаваемым международным брендом, привлечем новые инвестиции в виноделие, увеличим объемы экспорта вина и получим прочное и стабильное место на мировой «винной карте».
Я хочу сообщить вам, что тенденции довольно позитивны. В Армении в 2016 году было произведено около 7,5 млн. литров вина, что на 14% больше, чем в 2015 году. У нас также есть хороший показатель экспорта, в 2016 году было экспортировано более 1,8 млн. литров вина, что на 37% выше, чем в в 2015 году. Мои партнеры сообщили, что анализ на 2017 год еще не завершен, но динамика сохраняется и также положительна ».
По словам главы правительства, у нас есть винодельческие заводы в Армении с французскими, итальянскими, немецкими технологиями и оборудованием, у нас есть аргентинские, американские, швейцарские и итальянские инвестиции, а армянские партнеры из Диаспоры составляют большую часть инвесторов.
«Радостно также то, что мы увеличиваем внутренние инвестиции. Это очень важный факт, так как с ростом внутренних инвестиций в экономику мы убеждены, что у нас будут большие иностранные инвестиции. Армения открыта для привлечения крупных инвестиций, масштабных инвестиций в виноградарство и другие сектора, и мы готовы работать с нашими партнерами, чтобы обеспечить лучшие условия для инвесторов. И этот форум для Армении, я думаю, является уникальной платформой для обсуждения глобальных тенденций и лучших практик вина со специалистами из разных стран мира, создавая новые отношения для развития виноделия в Армении и формируя взаимовыгодные проекты с нашими международными партнерами », - сказал Карен Карапетян.
Международный винный форум был инициирован Фондом виноградарства и виноделия Армении. Он проводится под заголовком «Мировые тенденции вина и передовой опыт. Выводы и рекомендации для Армении». Цель конференции - предоставить заинтересованным специалистам и компаниям международную платформу для определения возможностей для развития сектора, привлечения инвестиций, создания профессионального потенциала, перспектив для бизнеса и науки.