28-11-2017 15:06 2545
Ամերիաբանկի թիմը հաղթող է ճանաչվել բանկերի միջև անցկացվող ակտիվների և պարտավորությունների կառավարման առցանց համաշխարհային 8-րդ մրցույթում /virtual Banking/: Ըսու Բանկի մամուլի ծառայության, եզրափակիչ փուլը տեղի ունեցավ ս/թ նոյեմբերի 23-ին Հաագայում:
Մրցույթը վերաբերում էր բանկերում ակտիվների և պարտավորությունների, ինչպես նաև ռիսկերի արդյունավետ կառավարման խնդիրներին և նպատակ ուներ նպաստել ֆինանսաբանկային ոլորտի գիտելիքների զարգացմանն ու պրոֆեսիոնալ մակարդակի բարձրացմանը, այլընտրանքային և նորարարական գիտելիքների փոխանցմանը, միջազգային փորձի փոխանակմանը, բանկերում ռիսկերի կառավարման ուժեղացմանն ու զարգացմանը:
Մրցույթը կազմակերպվել էր FMO-ի` Նիդերլանդների միջազգային զարգացման բանկի, DEG-ի` KfW Bankengruppe-ի (KfW բանկային խումբ) անդամի, PROPARCO ֆինանսների զարգացման ֆրանսիական գործակալության և SimArch Group-ի կողմից:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ FMO-ի գլխամասային գրասենյակում: Երկրորդ մրցանակին արժանացավ Supervielle (Արգենտինա) ընկերության թիմը, երրորդ մրցանակին` Ficohsa (Հոնդուրաս)-ի թիմը, չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցրեց Bancop SA (Պարագվայ)-ի թիմը:
Ի սկզբանե մրցույթին մասնակցել է 30 բանկ Աֆրիկա, Ասիա, Լատինական Ամերիկա, Եվրոպա/Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջաններից:
Ըստ ԱրմԻնֆո գործակալության` Հայաստանի Բանկերի Ֆինանսական Վարկանիշի, 2017 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարն է ընդհանուր կապիտալով, ակտիվներով, վարկային ներդրումներով, պարտավորություններով, միջազգային կազմակերպություններից ներգրավված ֆինանսական միջոցներով:
Բացի այդ, Ամերիաբանկը երկրորդ տեղն է զբաղեցնում կանոնադրական կապիտալով, արժեթղթերում կատարված ներդրումներով ( զուտ շահույթով: Բանկը զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը ժամկետային ավանդներով (ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց), ընդ որում, առաջատարն է իրավաբանական անձանց ցպահանջ ավանդներով և երկրորդն է ֆիզիկական անձանց ցպահանջ ավանդներով:

Команда Америабанка выиграла 8-й конкурс Всемирного банка / Управление виртуальными банками / активами (EBM). Как сообщили в пресс-службе банка, последний раунд состоялся в Гааге 23 ноября.
Конкурс был посвящен вопросам активов и обязательств в банках, а также управлению рисками и был направлен на продвижение знаний и профессионального развития финансового сектора, передачу альтернативных и инновационных знаний, обмен международным опытом, укрепление и развитие управления рисками в банках.
Конкурс был организован FMO, Нидерландским банком развития, членом DEG KfW Bankengruppe (банковская группа KfW), французским агентством развития PROPARCO и группой SimArch.
Торжественная церемония награждения состоялась в штаб-квартире FMO. Вторая премия была присуждена Supervielle (Аргентина), третье место было присуждено команде Ficohsa (Гондурас), а Bancop SA (Парагвай) заняла четвертое место.
С самого начала в конкурсе участвовали 30 банков из регионов Африки, Азии, Латинской Америки, Европы и Центральной Азии.
По данным финансового рейтинга АрмИнфо, по состоянию на 30 июня 2017 года, Америабанк является лидером на рынке с активами, кредитными вложениями, обязательствами и финансовыми ресурсами, привлеченными от международных организаций.
Кроме того, Америабанк занимает второе место с уставным капиталом (с чистой прибылью: Банк занимает третье место со срочными депозитами (физических и юридических лиц) и является лидером по депозитам юридических лиц,и занимает второе место по депозитам для физических лиц.