28-11-2017 15:06 2545
Ամերիաբանկի թիմը հաղթող է ճանաչվել բանկերի միջև անցկացվող ակտիվների և պարտավորությունների կառավարման առցանց համաշխարհային 8-րդ մրցույթում /virtual Banking/: Ըսու Բանկի մամուլի ծառայության, եզրափակիչ փուլը տեղի ունեցավ ս/թ նոյեմբերի 23-ին Հաագայում:
Մրցույթը վերաբերում էր բանկերում ակտիվների և պարտավորությունների, ինչպես նաև ռիսկերի արդյունավետ կառավարման խնդիրներին և նպատակ ուներ նպաստել ֆինանսաբանկային ոլորտի գիտելիքների զարգացմանն ու պրոֆեսիոնալ մակարդակի բարձրացմանը, այլընտրանքային և նորարարական գիտելիքների փոխանցմանը, միջազգային փորձի փոխանակմանը, բանկերում ռիսկերի կառավարման ուժեղացմանն ու զարգացմանը:
Մրցույթը կազմակերպվել էր FMO-ի` Նիդերլանդների միջազգային զարգացման բանկի, DEG-ի` KfW Bankengruppe-ի (KfW բանկային խումբ) անդամի, PROPARCO ֆինանսների զարգացման ֆրանսիական գործակալության և SimArch Group-ի կողմից:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ FMO-ի գլխամասային գրասենյակում: Երկրորդ մրցանակին արժանացավ Supervielle (Արգենտինա) ընկերության թիմը, երրորդ մրցանակին` Ficohsa (Հոնդուրաս)-ի թիմը, չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցրեց Bancop SA (Պարագվայ)-ի թիմը:
Ի սկզբանե մրցույթին մասնակցել է 30 բանկ Աֆրիկա, Ասիա, Լատինական Ամերիկա, Եվրոպա/Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջաններից:
Ըստ ԱրմԻնֆո գործակալության` Հայաստանի Բանկերի Ֆինանսական Վարկանիշի, 2017 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարն է ընդհանուր կապիտալով, ակտիվներով, վարկային ներդրումներով, պարտավորություններով, միջազգային կազմակերպություններից ներգրավված ֆինանսական միջոցներով:
Բացի այդ, Ամերիաբանկը երկրորդ տեղն է զբաղեցնում կանոնադրական կապիտալով, արժեթղթերում կատարված ներդրումներով ( զուտ շահույթով: Բանկը զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը ժամկետային ավանդներով (ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց), ընդ որում, առաջատարն է իրավաբանական անձանց ցպահանջ ավանդներով և երկրորդն է ֆիզիկական անձանց ցպահանջ ավանդներով:

Ameriabank team has won the 8th Online World Bank competition / Virtual Banking / Asset Management Asset Management (EBM). According to the Bank's press service, the final round took place in The Hague on 23 November.
The competition was devoted to the issues of assets and liabilities in banks as well as risk management and aimed at promoting the knowledge and professional development of the financial sector, transferring alternative and innovative knowledge, exchange of international experience, strengthening and development of risk management in banks.
The competition was organized by FMO, the Netherlands Development Bank, DEG's member of KfW Bankengruppe (KfW bank group), PROPARCO French Development Agency and SimArch Group.
The solemn award ceremony took place at the headquarters of FMO. The second prize was awarded to Supervielle (Argentina), the third place was awarded to Ficohsa (Honduras) team, and Bancop SA (Paraguay) took the fourth place.
From the beginning 30 banks participated in the competition from Africa, Asia, Latin America, Europe / Central Asia regions.
As of June 30, 2017, Ameriabank is the leader in the market with assets, credit investments, liabilities, and financial resources from international organizations, according to ArmInfo's Financial Rating of Armenian Banks.
Besides, Ameriabank occupies the second place with its authorized capital stock (with net profit: the Bank occupies the third place with time deposits (both physical and legal persons), and is the leader in demand deposits of legal entities and the second is the demand for individuals with deposits.