30-11-2017 12:37 2488
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում հանձարարական տվեց ապրանքի ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրման կարգի հստակեցման վերաբերյալ:
Նրա խոսքով՝ ապրանքների արտահանման ոլորտում, մասնավորապես մաքսային վճարների արտոնությունների որոշման հարցում՝ կարևոր նշանակություն ունի ապրանքի ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրումը։ Այդ իսկ պատճառով, ըստ նրա, հատկապես կարևոր է, որ այդ գործընթացը իրականացվի հստակ, կանխատեսելի և դժվարություններ չառաջացնի բարեխիղճ գործարարների համար։
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ ներկայումս Առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից միջոցներ են ձեռնարկվում թվային գործիքների ներդրման ուղղությամբ, որի միջոցով գործարարների համար համապատասխան դիմումները և հավաստագրերի տրամադրումը կիրականացվի էլեկտրոնային եղանակով։
«Միաժամանակ գործող՝ ապրանքների՝ տեղական և օտարերկրյա, ծագման երկրի հավաստագրերի տրամադրման և փորձաքննության անցկացման կարգը պարունակում է այնպիսի նորմեր որոնք հստակ չեն և դրանից ելնելով հավաստագրի տրամադրումը կամ ապրանքի փորձաքննության իրականացումը առաջացնում է հայեցողական լիազորությունների, տարաբնույթ մեկնաբանությունների կատարման հնարավորություն։ Կարգով սահմանված չեն նաև, հավաստագրերի տրամադրման մերժման կամ ոչ հիմնավոր փորձաքննությունների անցկացման դեպքերի վերահսկողական մեխանիզմներ»,- ասաց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին և առաջարկում եմ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրենին և Առևտրաարդյունաբերական պալատին մեկամսյա ժամկետում համատեղ մշակել և Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել ապրանքների ծագման երկրի հավաստագրերի տրամադրման և փորձաքննության անցկացման կարգը պարզեցնելու և հստակեցնելու վերաբերյալ առաջարկություններ, այդ թվում անդրադառնալով հայեցողական լիազորությունների, համապատասխան հավաստագրի տրամադրումը մերժելու, փորձաքննության անցկացման հիմքերի և ընթացակարգերի հստակեցման հարցերին։

30-11-2017 12:37 2489
Сегодня премьер-министр Карен Карапетян дал правительственный приказ упростить процедуру выдачи сертификата о происхождении товара.
По его словам, выдача сертификата о происхождении товара имеет большое значение в сфере экспорта товаров, в частности, при определении льгот таможенных платежей. Вот почему, по его словам, особенно важно, чтобы этот процесс проводился четко, предсказуемо и не создавал трудностей для честных бизнесменов.
Карен Карапетян отметил, что в настоящее время Торгово-промышленная палата принимает меры по внедрению цифровых инструментов, посредством которых заявления и сертификаты будут предоставляться предпринимателям в электронном виде.
«Процедура выдачи свидетельства страны происхождения и проверки внутренних и международных товаров включает в себя правила, которые не ясны, и поэтому при выдаче сертификата или рассмотрении товара уполномоченные органы могут сделать различные выводы, а также нет механизмов для контроля за случаями отказа в выдаче сертификатов или необоснованных экспертиз», - сказал премьер-министр.
Карен Карапетян поручил министру экономического развития и инвестиций и исполнительному директору Центра стратегических инициатив и Торгово-промышленной палаты в течение месяца разработать и представить Правительственному персоналу предложения об упрощении процедуры выдачи сертификата о происхождении товара, а также рассмотреть вопросы, связанные с отказом выдавать сертификаты или необоснованными экспертизами.