Հայաստանի Կենտրոնական բանկը վերանայել է երկրի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը, 2017 թվականի համար`3.9-4.8%-ից դանդաղելով մինչև 4.4-4.9%: Վերանայվել են նաև միջնաժամկետ կանխատեսումները`2018-ի համար - 3,5-4,6%, նախորդ`2.8-4.2% փոխարեն, 2019 թվականի համար`3.5-4.9%, նախորդ`3,2- 4,8% փոխարեն, իսկ 2020-ի համար`3,8-5,4%: Այս մասին է նշվում ՀՀ Կենտրոնական բանկի նորացված դրամա-վարկային ծրագրում, որտեղ պարզաբանվում է, որ 2017-ին նման տնտեսական աճը հիմնականում պայմանավորված կլինի մասնավոր սպառման աճի 7.4% արագացման (նախորդ`4.8%) և մասնավոր ներդրումների ծավալների 6% աճի հաշվին (անփոփոխ):
Կենտրոնական բանկը, դադարելով նշել աճի/նվազման կանխատեսվող միջակայքերը, գյուղատնտեսության և շինարարության ոլորտներում 2017-ին ակնկալում է ավելի համեստ տեմպեր, քան նախկինում նշել էր, մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտում աճը կկազմի 1.6-2.4%, իսկ շինարարության ոլորտում կարձանագրվի 1,5-2,4% անկում: Ծառայությունների ո%որտում ԿԲ ակնկալում է աճի տեմպերի արագացում, նախկինում 2017-ի համար կանխատեսված 4.2-4.6% համեմատ, նշելով, որ զբոսաշրջության ոլորտի դրական միտումները շարունակվելու են նաև 2018-ին: Արդյունաբերական աճի տեմպերով կանխատեսումները բացակայում են, բայց ավելի վաղ 2017-ի համար դրանք կազմել էին` 7.8-8.6%:
Արտահանման և ներմուծման առումով 2017-ին Կենտրոնական բանկը պահպանել է նախորդ կանխատեսումը`10-12% աճ (ավելի վաղ արտահանման գծով աճը կանխատեսվել էր 3-5%, իսկ ներմուծման գծով`4-6%): Ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների գծով ԿԲ վերանայել է 2017-ի աճի կանխատեսումը` արագացման ուղղությամբ, նախորդ` 12-14%-ից մինչև ներկայիս`14-16%, պայմանավորելով դա Ռուսաստանի տնտեսության վերականգնման ակնկալիքների հետ: Կենտրոնական բանկի գործազրկության կանխատեսումը 2017 թվականին պահպանվել է 17.9% մակարդակում (ավելի վաղ`17.7%), հետագայում նվազելով 0.3-0.5 տոկոսային կետով:

30-11-2017 12:38 2803
Центральный банк Армении (ЦБА) пересмотрел прогноз роста ВВП страны на 2017 год, замедлив его с 3,9-4,8% до 4,4-4,9%. Были также пересмотрены среднесрочные прогнозы на 2018 год - 3,5-4,6% вместо предыдущих 2,8-4,2%, 3,5-4,9% для 2019 года, вместо предыдущих 3,2-4,8% и 3,8-5,4% в 2020 году. Об этом указано в обновленной программе Центрального банка Армении, в которой уточняется, что в 2017 году такой экономический рост будет достигнут в основном за счет роста частного потребления на 7,4% (вместо предыдущих 4,8%) и 6% -ного увеличения частных инвестиций ( без изменений):
Центральный банк ожидает роста в сельскохозяйственной и строительной сферах в 2017 году по более скромным темпам, чем было упомянуто ранее, в частности, рост сельскохозяйственного сектора составит 1,6-2,4%, а строительной отрасли - на 1,5-2,4% , Что касается услуг, ЦБ ожидает, что темпы роста ускорятся по отношению 4,2-4,6%, которые ранее были предсказаны на 2017 год, отметив, что положительные тенденции в туризме будут продолжаться в 2018 году. Нет прогнозов для темпов промышленного роста, но на 2017 год их было 7,8-8,6 %.
Что касается экспорта и импорта в 2017 году, то Центральный банк сохранил предыдущий прогноз - увеличение на 10-12% (предыдущий рост экспорта прогнозировался на уровне 3-5%, а импорт - на 4-6%). ЦБ пересмотрел прогноз роста в 2017 году денежных переводов физических лиц с 12- 14% до 14-16%, что обусловлено ожиданиями восстановления российской экономики. Прогноз безработицы для Центрального банка в 2017 году остался на уровне 17,9% (ранее - на 17,7%), с дальнейшим снижением на 0,3-0,5 процентных пункта.