01-12-2017 11:27 2610
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն և Հոլանդիայի զարգացման բանկը (FMO) կնքեցին 30 մլն դոլարի վարկային պայմանագիր, որի շրջանակում ստացվող միջոցներն ուղղվելու են երիտասարդ ձեռներեցների փոքր և միջին ձեռնարկատիրական գործունեության ֆինանսավորմանը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հին գործընկերոջ հետ հարաբերությունները, որոնք սկսվել են դեռևս 2009թ.: Այժմ ուրախությամբ հայտնում ենք նոր վարկային պայմանագրի կնքման մասին, որն ազդարարում է փոխշահավետ համագործակցության նոր փուլի մեկնարկը: ՓՄՁ-ների և մանրածախ բիզնեսի զարգացումն Ամերիաբանկի առաջնահերթ ռազմավարական ուղղություններից մեկն է: Մենք երիտասարդ ձեռներեցների և մանրածախ բիզնեսի մեջ մեծ ներուժ ենք տեսնում, ուստի վստահ եղեք, որ այս նոր վարկային միջոցները բարեհաջող կտեղաբաշխվեն», – նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը ս. թ. նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցած ստորագրման արարողությունից հետո:
FMO-ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրոյքհուզենը նշեց. «FMO-ն հպարտ է շարունակել իր սերտ և արդյունավետ փոխգործակցությունն Ամերիաբանկի հետ՝ աջակցելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: Այս նոր ֆինանսավորումը կնպաստի Ամերիաբանկի շարունակական աճին և երկրում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»:
Նոր վարկային միջոցների շնորհիվ Ամերիաբանկը կմեծացնի ՓՄՁ-ների վարկավորման ծավալը՝ նպաստելով նրանց զարգացմանը և ներքին ու արտաքին շուկաներում մրցունակության բարձրացմանը:

Ameriabank CJSC and the Dutch Development Bank (FMO) signed a $ 30 million loan agreement, which funds will be used to finance small and medium entrepreneurship activities of young entrepreneurs.
"We highly value relations with our old counterpart, which started in 2009. We are glad to announce the launch of a new loan agreement, which announces the start of a new phase of mutually beneficial cooperation. Development of SMEs and retail business is one of Ameriabank's priorities. We see great potential in young entrepreneurs and retailers, so we are sure that these new credit facilities will be successfully distributed, "said Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank after the signing ceremony on November 30.
Linda Brokhuzen, FMO's Investment Director, said: "FMO is proud to continue its close and effective cooperation with Ameriabank, supporting the development of Armenia's economy. This new funding will contribute to the continued growth of Ameriabank and the creation of new jobs in the country. "
Due to new credit facilities Ameriabank will increase SME crediting, contributing to their development and increasing competitiveness in domestic and foreign markets.