04-12-2017 16:46 2832
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային և Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրերի» կառավարման խորհրդի հերթական նիստը:
Քննարկվել են, մասնավորապես, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 2-ի շրջանակում Երևանի արևմտյան շրջանցիկ ճանապարհի Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածի կառուցման շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման մրցույթի գնահատման արդյունքները: «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ԾԻԳ» ՀՈԱԿ տնօրենի տեղակալ-ծրագրի ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանը զեկուցել է, որ Ասիական զարգացման բանկի ընթացակարգերին համապատասխան կազմակերպված մրցույթին մասնակցելու նպատակով սահմանված ժամկետում հայտ է ներկայացրել 5 կազմակերպություն: Գնահատող հանձնաժողովի ամփոփման նիստի արդյունքներով առաջարկվել է հաղթող ճանաչել իտալական Տիրենա Սքավի ընկերությանը՝ 32,943,648.15 ԱՄՆ դոլար գնային առաջարկով:
Խորհուրդը հաստատել է Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածի կառուցման շինարարական աշխատանքների մրցույթի գնահատման արդյունքները և հավանություն տվել Տիրենա Սքավի ընկերության հետ նշված գնային արժեքով պայմանագիր կնքելու առաջարկությանը:
Նախատեսվում է պայմանագիրը կնքել 2017 թ. դեկտեմբերին, աշխատանքները սկսել 2018 թ. գարնանը՝ հաշվի առնելով եղանակային պայմանները: Աշխատանքների կատարման ժամկետը սահմանված է 24 ամիս: Ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը կազմում է մոտ 10 կմ, միջին լայնությունը՝ 24 մ: Կառուցապատման արդյունքում Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածն ունենալու է առնվազն 4 երթևեկելի գոտի, 3 ուղեանցեր, 3 թունելային անցումներ, LED տիպի լուսավորություն, միջազգային չափանիշներին համապատասխան արգելապատնեշներ ու գծանշումներ: Ճանապարհի տակ չեն լինելու որևէ տիպի ենթակառուցվածքներ:

Сегодня в правительстве, возглавляемом премьер-министром Кареном Карапетяном, состоялось очередное заседание Совета управляющих по дорожному коридору Север-Юг, проекту по устойчивому развитию городов и модернизации Северного коридора.
Обсуждались результаты тендера на строительные работы по строительству автодороги Бабаджанян-Аштарак на Западном объездном пути в Ереване в рамках инвестиционной программы «Транш-2» по устойчивому развитию городов. Нора Мартиросян, заместитель директора общественной организации «Ереванский инвестиционный ППИ», сообщила, что 5 организаций подали заявку в срок для участия в конкурсе, организованного в соответствии с процедурами Азиатского банка развития. По итогам обзора оценочной комиссии было предложено признать итальянскую компанию Tirena Scavy победителем с предложением в размере 32 943 648,15 долларов США.
Совет утвердил результаты тендера на строительство участка дороги Бабаджанян-Аштарак и одобрил предложение о заключении контракта с компанией Tireena Scavy.
Контракты будут подписаны в 2017 году. В декабре работа начнется весной 2018 года с учетом погодных условий. Продолжительность работ составляет 24 месяца. Общая длина дороги составляет около 10 км, а средняя ширина - 24 метра. В результате строительства шоссе Бабаджанян-Аштарак будет иметь как минимум 4 полосы, 3 дорожки, 3 туннеля, светодиодное освещение, барьеры и маркировки, соответствующие международным стандартам. Никакая инфраструктура не будет находиться под дорогой.