05-12-2017 12:30 2604
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային և Arriva տրանսպորտային ընկերության գործադիր տնօրեն Դանիել Ադամկային։
Ինչպես տեղեկացնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը, դեսպանը նախարարին ներկայացրել է տրանսպորտային համակարգի շահագործման Չեխիայի օրինակելի փորձը և դրանում Arriva ընկերության ունեցած դերը և հույս հայտնել, որ կարող է փոխշահավետ համագործակցություն ձևավորվել:
Դանիել Ադամկան մանրամասնել է ընկերության գործունեությունը, իրենց տրանսպորտային միջոցները, որոնք տարբեր տեղատարողությամբ բարձրակարգ ավտոբուսներ են, շահագործվում են ավելի քան 14 եվրոպական երկրներում։ Բացի ավտոբուսների արտադրությունից՝ մշակում են նաև տրանսպորտային միջոցների տեխնոլոգիական նոր մոտեցումներ։ Նա նաև ցանկություն է հայտնել ներգրավվելու Հայաստանում նախատեսվող տրանսպորտային համակարգի ներդրման ծրագրում։
Վահան Մարտիրոսյանը նշել է, որ նախատեսվում է փոխել Հայաստանի տրանսպորտային համակարգի կառավարումը և ուրախ կլինի, եթե Եվրոպայի տրանսպորտային ամենամեծ օպերատորներից Arriva ընկերությունը ևս մասնակցություն ունենա Հայաստանի մարզերից մեկում նախատեսվող փորձնական ծրագրի մրցույթին։ Նախարարն առաջարկել է համապատասխան ուսումնասիրություններից հետո ներկայացնել ծրագիր, որից հետո շարունակել քննարկումները համագործակցության կոնկրետ ուղղություններով:

05-12-2017 12:30 2605
RA Minister of Transport, Communication and Information Technologies Vahan Martirosyan received Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Czech Republic to Armenia Petr Mikiska and Executive Director of Arriva Transportation Company Daniel Adamka.
According to the press service of the Ministry, the ambassador presented to the Minister the Czech experience of the transport system and the role of Arriva in it and expressed hope that it could create mutually beneficial cooperation.
Daniel Adam has detailed the company's activities, their vehicles, which are high-class buses, operated in more than 14 European countries. Besides the production of buses, they also develop new technological means of transport. He also expressed a desire to be involved in the implementation of the planned transport system in Armenia.
Vahan Martirosyan noted that it is planned to change the management of the Armenian transport system and would be happy if Arriva, one of Europe's largest transport operators, also participated in a pilot project in one of the provinces of Armenia. The Minister proposed to present a program after the relevant researches and then to continue the discussions in concrete directions of cooperation.