05-12-2017 12:30 2604
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային և Arriva տրանսպորտային ընկերության գործադիր տնօրեն Դանիել Ադամկային։
Ինչպես տեղեկացնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը, դեսպանը նախարարին ներկայացրել է տրանսպորտային համակարգի շահագործման Չեխիայի օրինակելի փորձը և դրանում Arriva ընկերության ունեցած դերը և հույս հայտնել, որ կարող է փոխշահավետ համագործակցություն ձևավորվել:
Դանիել Ադամկան մանրամասնել է ընկերության գործունեությունը, իրենց տրանսպորտային միջոցները, որոնք տարբեր տեղատարողությամբ բարձրակարգ ավտոբուսներ են, շահագործվում են ավելի քան 14 եվրոպական երկրներում։ Բացի ավտոբուսների արտադրությունից՝ մշակում են նաև տրանսպորտային միջոցների տեխնոլոգիական նոր մոտեցումներ։ Նա նաև ցանկություն է հայտնել ներգրավվելու Հայաստանում նախատեսվող տրանսպորտային համակարգի ներդրման ծրագրում։
Վահան Մարտիրոսյանը նշել է, որ նախատեսվում է փոխել Հայաստանի տրանսպորտային համակարգի կառավարումը և ուրախ կլինի, եթե Եվրոպայի տրանսպորտային ամենամեծ օպերատորներից Arriva ընկերությունը ևս մասնակցություն ունենա Հայաստանի մարզերից մեկում նախատեսվող փորձնական ծրագրի մրցույթին։ Նախարարն առաջարկել է համապատասխան ուսումնասիրություններից հետո ներկայացնել ծրագիր, որից հետո շարունակել քննարկումները համագործակցության կոնկրետ ուղղություններով:

05-12-2017 12:30 2608
Министр транспорта, коммуникаций и информационных технологий РА Ваан Мартиросян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Чешской Республики в Армении Петра Микиски и Исполнительного директора транспортной компании «Arriva» Даниэля Адамки.
По сообщению пресс-службы министерства, посол представил министру чешский опыт транспортной системы и роль Arriva в нем и выразил надежду, что он сможет наладить взаимовыгодное сотрудничество.
Дэниел Адам подробно рассказал о деятельности компании, ее транспортных средствах, которые являются высококлассными автобусами, которые работают в более чем 14 европейских странах. Помимо производства автобусов, они также разрабатывают новые технологические транспортные средства. Он также выразил желание участвовать в реализации планируемой транспортной системы в Армении.
Ваан Мартиросян отметил, что планируется изменить управление армянской транспортной системой и будет рад, если бы один из крупнейших транспортных операторов в Европе принял участие в пилотном проекте в одной из провинций Армении. Министр предложил представить программу после соответствующих исследований, а затем продолжить дискуссии по конкретным направлениям сотрудничества