06-12-2017 14:29 2881
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախաձեռնությամբ խորհրդատուների համար Երևանում անցկացնում է «ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման համար անհրաժեշտ կապիտալի շուկաներում կիրառվող գործիքները» թեմայով հատուկ դասընթաց, որի մեկնարկը տրվել է այսօր և կտևի մինչև դեկտեմբերի 8-ը:
Դասընթացի նպատակն է ապահովել Հայաստանում ֆինանսական խորհրդատուների մասնագիտական վերապատրաստումը՝ զինելով նրանց անհրաժեշտ հմտություններով և լավագույն փորձով, թե ինչպես փոքր և միջին ձեռնարկությունները օգտվեն կապիտալի շուկաներում առկա պարտքային և բաժնեմասնակցային ֆինանսավորման գործիքներից, որոնց օգնությամբ նրանք կկարողանան դիվերսիֆիկացնել իրենց ֆինանսավորման աղբյուրները և նոր ներդրումներ ներգրավել։
Այն մշակվել և կազմակերպվել է ՎԶԵԲ-ի «Տեղական արժույթով ՓՄՁ-ների վարկավորման» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Ճապոնիայի կառավարության կողմից։ Ճապոնիայի կառավարությունը ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության շրջանակում օժանդակում է տեղական կապիտալի շուկաների զարգացմանը՝ կանոնակարգող բարեփոխումների, կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, կապիտալի շուկայի գործիքների մշակման և շուկայական նորարարական գործիքների մասին իրազեկման, ինչպես նաև տեղական և միջազգային ինստիտուցիոնալ ներդրողների բազայի ընդլայնման միջոցով։
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ 25 տարիների ընթացքում, մասնավորապես, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո, Ճապոնիան և Հայաստանը բավականին արդյունավետ համագործակցում են:
«Մինչ օրս մենք մոտ 450 մլն ԱՄՆ դոլարի գումար ենք տրամադրել Հայաստանին: Ճապոնիայի կառավարությունն ավելի մեծ ուշադրություն է դարձրել երկու հիմնական ուղղությունների՝ աղետների ռիսկերի կառավարմանն ու ռիսկերի նվազեցմանը, բավականին լավ համագործակցել ենք Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ՝ տրամադրելով բազմաթիվ հակահրդեհային միջոցներ: Երկրորդ ուղղությունը Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական զարգացումն է, մասնավորապես, փոքր և միջին բիզնեսը»,- ասաց դեսպանը:
Դեսպանի խոսքով՝ այս վերապատրաստման դասընթացը կնպաստի Հայաստանի կապիտալ շուկաների առավել հստակ ընկալմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև կապահովի բավարար գործառնական համագործակցության միջավայր՝ համապատասխան ներդրումները դեպի Հայաստան բերելու համար:

06-12-2017 14:29 2882
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has launched a special training course for consultants in Yerevan on "Instruments used in Capital Markets for SME Financing" today and will last until December 8.
The purpose of the course is to provide professional training of financial advisors in Armenia, by providing them with the skills and best practices that small and medium-sized enterprises use in the capital and equity financing instruments available through which they will be able to diversify their funding sources and attract new investments.
It was developed and organized within the framework of the EBRD's Local Currency Loans Lending Program funded by the Japanese Government. The Japanese Government, through its cooperation with EBRD, supports the development of local capital markets, regulative reforms, capacities development programs, capital market tools development and market innovation tools, as well as expanding local and international institutional investors.
Japan's ambassador to Armenia, Hughes Tuckouchi, said during a meeting with journalists that Japan and Armenia have been cooperating effectively over the past 25 years, particularly after the establishment of diplomatic relations.
"So far, we have provided about $ 450 million to Armenia. The Japanese government has paid greater attention to the two major areas of disaster risk management and risk reduction, and we have had quite good cooperation with the Ministry of Emergency Situations, providing numerous firefighting measures. The second direction is socio-economic development in Armenia, particularly small and medium-sized businesses, "the ambassador said.
According to the ambassador, this training course will contribute to the more accurate understanding and development of capital markets in Armenia, as well as provide a sufficient operational environment for bringing relevant investments to Armenia.