06-12-2017 14:29 2881
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախաձեռնությամբ խորհրդատուների համար Երևանում անցկացնում է «ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման համար անհրաժեշտ կապիտալի շուկաներում կիրառվող գործիքները» թեմայով հատուկ դասընթաց, որի մեկնարկը տրվել է այսօր և կտևի մինչև դեկտեմբերի 8-ը:
Դասընթացի նպատակն է ապահովել Հայաստանում ֆինանսական խորհրդատուների մասնագիտական վերապատրաստումը՝ զինելով նրանց անհրաժեշտ հմտություններով և լավագույն փորձով, թե ինչպես փոքր և միջին ձեռնարկությունները օգտվեն կապիտալի շուկաներում առկա պարտքային և բաժնեմասնակցային ֆինանսավորման գործիքներից, որոնց օգնությամբ նրանք կկարողանան դիվերսիֆիկացնել իրենց ֆինանսավորման աղբյուրները և նոր ներդրումներ ներգրավել։
Այն մշակվել և կազմակերպվել է ՎԶԵԲ-ի «Տեղական արժույթով ՓՄՁ-ների վարկավորման» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Ճապոնիայի կառավարության կողմից։ Ճապոնիայի կառավարությունը ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության շրջանակում օժանդակում է տեղական կապիտալի շուկաների զարգացմանը՝ կանոնակարգող բարեփոխումների, կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, կապիտալի շուկայի գործիքների մշակման և շուկայական նորարարական գործիքների մասին իրազեկման, ինչպես նաև տեղական և միջազգային ինստիտուցիոնալ ներդրողների բազայի ընդլայնման միջոցով։
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ 25 տարիների ընթացքում, մասնավորապես, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո, Ճապոնիան և Հայաստանը բավականին արդյունավետ համագործակցում են:
«Մինչ օրս մենք մոտ 450 մլն ԱՄՆ դոլարի գումար ենք տրամադրել Հայաստանին: Ճապոնիայի կառավարությունն ավելի մեծ ուշադրություն է դարձրել երկու հիմնական ուղղությունների՝ աղետների ռիսկերի կառավարմանն ու ռիսկերի նվազեցմանը, բավականին լավ համագործակցել ենք Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ՝ տրամադրելով բազմաթիվ հակահրդեհային միջոցներ: Երկրորդ ուղղությունը Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական զարգացումն է, մասնավորապես, փոքր և միջին բիզնեսը»,- ասաց դեսպանը:
Դեսպանի խոսքով՝ այս վերապատրաստման դասընթացը կնպաստի Հայաստանի կապիտալ շուկաների առավել հստակ ընկալմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև կապահովի բավարար գործառնական համագործակցության միջավայր՝ համապատասխան ներդրումները դեպի Հայաստան բերելու համար:

Европейский Банк Реконструкции и Развития (ЕБРР) начал специальный учебный курс для консультантов в Ереване на тему «Инструменты, используемые на рынках капитала для финансирования МСП», который продлится до 8 декабря.
Цель курса - обеспечить профессиональную подготовку финансовых консультантов в Армении, предоставив им навыки и передовую практику, как малые и средние предприятия используют инструменты финансирования капитала, с помощью которых они смогут диверсифицировать свои источники финансирования и привлекать новые инвестиции.
Он был разработан и организован в рамках программы «кредитования по местным валютам» ЕБРР, финансируемой правительством Японии. Японское правительство посредством своего сотрудничества с ЕБРР поддерживает развитие местных рынков капитала, путём расширения регулирующих реформ, программ развития потенциала, инструментов рынка капитала и рыночных инноваций, а также увеличивает число местных и международных институциональных инвесторов.
Посол Японии в Армении Хьюз Такучи заявил во время встречи с журналистами, что за последние 25 лет Япония и Армения эффективно сотрудничают, особенно после установления дипломатических отношений.
«До сих пор мы предоставили Армении около 450 миллионов долларов. Японское правительство уделяет больше внимания двум основным областям: управление рисками бедствий и снижение риска, и мы неплохо сотрудничали с Министерством по чрезвычайным ситуациям, предоставляя многочисленные меры по борьбе с пожарами. Второе направление - социально-экономическое развитие в Армении, особенно малого и среднего бизнеса », - сказал посол.
По словам посла, этот учебный курс будет способствовать более четкому пониманию и развитию рынков капитала в Армении, а также обеспечит достаточную операционную среду для привлечения соответствующих инвестиций в Армению.