2018 թվականի ապրիլից Հայաստանի Վերահսկիչ պալատը կվերանվանվի և կդառնա Հաշվեքննիչ պալատ, այդ մասին այսօր ԱԺ նիստում Վերահսկիչ պալատի 2018 թվականի գործունեության տարեկան ծրագրի նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց ՎՊ նախագահ Լևոն Յոլյանը:
«Այս փոփոխությունը բխում է Սահմանադրության փոփոխություններից: Այսինքն՝ այս փոփոխություններով պալատը վերահսկողության մասով կիրականացնի հաշվեքննություն», - նշեց Յոլյանը:
Այս ծրագիրը վերջին անգամ է ներկայացվում Ազգային ժողովի դատին, քանի որ 2018-ի ապրիլից հետո այլևս ինքն է հաստատելու հաշվեքննության թեմաները:
Ինչ վերաբերում է 2018-ի անելիքներին, Յոլյանը տեղեկացրեց, որ առանձնացրել են մի քանի ոլորտներ, որոնցում իրականացնելու են համալիր ուսումնասիրություն: Այսպես, համալիր ուսումնասիրություն կկատարվի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, Արտակարգ իրավիճակների, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների և Բնապահպանության նախարարություններում, ինչպես նաև Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունում:

07-12-2017 14:53 2975
С апреля 2018 года Контрольная палата Армении будет переименована и станет Счетной палатой, сказал председатель Контрольной палаты Левон Йолян, представляя проект ежегодной программы Контрольной палаты на 2018 год.
«Эта поправка обусловлена конституционными изменениями, то есть с этими изменениями Палата проведет расследование», - сказал Йолян.
Последний раз программа будет представлена на рассмотрение Национального собрания, поскольку с апреля 2018 года Контрольная палата сама будет подтверждать темы обзора.
Что касается 2018 года, Йолян сказал, что они определили ряд сфер, где они проведут всестороннее исследование. Таким образом, комплексное исследование будет проводиться в министерствах труда и социальных вопросов, энергетической инфраструктуры и природных ресурсов, чрезвычайных ситуаций, экономического развития и инвестиций и охраны природы, а также в Департаменте авиации.