2018 թվականի ապրիլից Հայաստանի Վերահսկիչ պալատը կվերանվանվի և կդառնա Հաշվեքննիչ պալատ, այդ մասին այսօր ԱԺ նիստում Վերահսկիչ պալատի 2018 թվականի գործունեության տարեկան ծրագրի նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց ՎՊ նախագահ Լևոն Յոլյանը:
«Այս փոփոխությունը բխում է Սահմանադրության փոփոխություններից: Այսինքն՝ այս փոփոխություններով պալատը վերահսկողության մասով կիրականացնի հաշվեքննություն», - նշեց Յոլյանը:
Այս ծրագիրը վերջին անգամ է ներկայացվում Ազգային ժողովի դատին, քանի որ 2018-ի ապրիլից հետո այլևս ինքն է հաստատելու հաշվեքննության թեմաները:
Ինչ վերաբերում է 2018-ի անելիքներին, Յոլյանը տեղեկացրեց, որ առանձնացրել են մի քանի ոլորտներ, որոնցում իրականացնելու են համալիր ուսումնասիրություն: Այսպես, համալիր ուսումնասիրություն կկատարվի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, Արտակարգ իրավիճակների, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների և Բնապահպանության նախարարություններում, ինչպես նաև Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունում:

07-12-2017 14:53 2962
From April 2018, the Control Chamber of Armenia will be renamed and will become the Audit Chamber, said Levon Yolyan, Chairman of the Control Chamber, while presenting the draft of the annual program of the Control Chamber for 2018.
"This amendment stems from the constitutional amendments. That is to say, with these changes, the Chamber will conduct an investigation, "said Yolyan.
This is the last time the program has been submitted to the National Assembly because since April 2018 it will confirm the topics of the review.
As for 2018, Yolyan said that they have identified a number of spheres where they will carry out a comprehensive study. Thus, a comprehensive study will be conducted at the Ministries of Labor and Social Affairs, Energy Infrastructure and Natural Resources, Emergency Situations, Economic Development and Investments and Nature Protection, as well as in the General Aviation Department.