Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է միջոցառումները սպասարկման որակի բարելավման, ընթացակարգերի կրճատման և պարզեցման ուղղությամբ՝ նոր ծառայություններով նպաստելով արտաքին տնտեսական գործունեության դյուրացմանն ու խթանմանը: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մի շարք փոփոխություններ են կատարվել մաքսային ձևակերպումների գործընթացում: Արարատյան մաքսատուն-վարչության պետ Արմեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ պարզեցվել է նաև գործարքի գնի մեթոդով ձևակերպման կարգը: «Եթե նախկինում գործարքի գնի մեթոդով մաքսային ձևակերպման թույլտվությունը տրվում էր վերադաս մաքսային մարմնի կողմից, ապա այժմ, հայտարարատուն միանգամից դիմելով մաքսատուն՝ փաստաթղթերի արժանահավատության դեպքում կատարում է մաքսային ձևակերպումները», - նշել է Արարատյան մաքսատուն-վարչության պետ Արմեն Սարգսյանը: Արդյունքում գործընթացը դարձել է պարզ, դյուրին և արագ. արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողների հավաստմամբ՝ զգալի կրճատվել է մաքսային ձևակերպումների գործընթացը, ինչ թույլ է տալիս բարձր արդյունավետությամբ և ժամանակի տնտեսմամբ կազմակերպել աշխատանքը:
Կոմիտեի նախաձեռնությամբ մաքսային ձևակերպումների շարունակական պարզեցմամբ կատարելագործվում են մաքսային գործընթացները՝ հօգուտ բիզնեսի: Արարատյան մաքսատուն-վարչությունում փաստում են, որ գործարքի գնի մեթոդով ձևակերպման պարզեցված մեխանիզմը կարճ ժամանակահատվածում շոշափելի արդյունք է արձանագրել: Ըստ Արմեն Սարգսյանի, ավելացել է ոչ ռիսկային և ռիսկային երկրներից ներկրված ապրանքների գործարքի գնի մեթոդով ձևակերպումների քանակը: Կարևորելով բիզնեսին բարձրորակ և արագ ծառայություն մատուցելու, աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը, Արարատյանում ևս հետևողական են կադրերի համալրման խնդրում. «Կադրային քաղաքականությունը մշտապես ՊԵԿ ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում է: Մաքսային տեսուչների առջև խնդիր է դրվել՝ արագ, որակյալ և կիրթ սպասարկել հայտարարատուներին»,-վստահեցրել է կառույցի ղեկավարը:
Բարեփոխումների արդյունքում նորաստեղծ կառույցում նաև բյուջեի մուտքերի էական աճ է արձանագրվել՝ նախորդ տարվա համեմատ. «Եթե 2016-ի հունիս-նոյեմբեր ամիսներին նախկին 4 մաքսատների հանրագումարով պետբյուջե է մուտքագրվել 89 միլիարդ 178 միլիոն դրամ, ապա 2017-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 121 միլիարդ 860 միլիոն դրամ: Աճը կազմել է 36 տոկոս»,-նշել է Արարատյան մաքսատուն-վարչության պետ Արմեն Սարգսյանը:

11-12-2017 15:09 5400
The State Revenue Committee continues to implement measures to improve service quality, reduce and simplify procedures, facilitating the promotion of foreign economic activity with new services. During the last year a number of changes have been made in the customs clearance process. According to the head of the Araratyan customs-department Armen Sargsyan, the procedure for formulating the deal's price method has also been simplified. "If previously the customs clearance permit was given by a superior customs authority, now the declarant immediately addresses the custom house and performs customs clearance in case of reliability of the documents," said Armen Sargsyan, head of Araratyan customs-department. As a result, the process has become simple, easy and fast. According to foreign economic activity, the process of customs clearance has considerably reduced, which allows to organize the work with high efficiency and time saving.
At the initiative of the Committee, customs procedures are improved in favor of business by continuous simplification of customs clearance. The Ararat customs-department states that the simplified formulation of the transaction price method has recorded tangible results in a short period of time. According to Armen Sargsyan, the number of formulations by the method of the transaction price of imported goods from non-risky and risky countries has increased. Highlighting the importance of providing high-quality and fast service to business and the need to organize the work more efficiently, Araratyan is also consistent with the recruitment of staff. "The personnel policy is always in the limelight of the SRC leadership. Customs inspectors have been tasked to provide fast, high-quality and well-educated service providers, "the head of the office assured.
As a result of the reforms, a significant growth of budget revenues has been recorded in the newly established structure as compared to the previous year. "In the period from June to November 2016 AMD 89 billion 178 million was transferred to the state budget with the total sum of the previous 4 customs, and 121 billion 860 million drams in the same period of 2017. The growth was 36%, "said Armen Sargsyan, head of Araratyan customs-department.