Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է միջոցառումները սպասարկման որակի բարելավման, ընթացակարգերի կրճատման և պարզեցման ուղղությամբ՝ նոր ծառայություններով նպաստելով արտաքին տնտեսական գործունեության դյուրացմանն ու խթանմանը: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մի շարք փոփոխություններ են կատարվել մաքսային ձևակերպումների գործընթացում: Արարատյան մաքսատուն-վարչության պետ Արմեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ պարզեցվել է նաև գործարքի գնի մեթոդով ձևակերպման կարգը: «Եթե նախկինում գործարքի գնի մեթոդով մաքսային ձևակերպման թույլտվությունը տրվում էր վերադաս մաքսային մարմնի կողմից, ապա այժմ, հայտարարատուն միանգամից դիմելով մաքսատուն՝ փաստաթղթերի արժանահավատության դեպքում կատարում է մաքսային ձևակերպումները», - նշել է Արարատյան մաքսատուն-վարչության պետ Արմեն Սարգսյանը: Արդյունքում գործընթացը դարձել է պարզ, դյուրին և արագ. արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողների հավաստմամբ՝ զգալի կրճատվել է մաքսային ձևակերպումների գործընթացը, ինչ թույլ է տալիս բարձր արդյունավետությամբ և ժամանակի տնտեսմամբ կազմակերպել աշխատանքը:
Կոմիտեի նախաձեռնությամբ մաքսային ձևակերպումների շարունակական պարզեցմամբ կատարելագործվում են մաքսային գործընթացները՝ հօգուտ բիզնեսի: Արարատյան մաքսատուն-վարչությունում փաստում են, որ գործարքի գնի մեթոդով ձևակերպման պարզեցված մեխանիզմը կարճ ժամանակահատվածում շոշափելի արդյունք է արձանագրել: Ըստ Արմեն Սարգսյանի, ավելացել է ոչ ռիսկային և ռիսկային երկրներից ներկրված ապրանքների գործարքի գնի մեթոդով ձևակերպումների քանակը: Կարևորելով բիզնեսին բարձրորակ և արագ ծառայություն մատուցելու, աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը, Արարատյանում ևս հետևողական են կադրերի համալրման խնդրում. «Կադրային քաղաքականությունը մշտապես ՊԵԿ ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում է: Մաքսային տեսուչների առջև խնդիր է դրվել՝ արագ, որակյալ և կիրթ սպասարկել հայտարարատուներին»,-վստահեցրել է կառույցի ղեկավարը:
Բարեփոխումների արդյունքում նորաստեղծ կառույցում նաև բյուջեի մուտքերի էական աճ է արձանագրվել՝ նախորդ տարվա համեմատ. «Եթե 2016-ի հունիս-նոյեմբեր ամիսներին նախկին 4 մաքսատների հանրագումարով պետբյուջե է մուտքագրվել 89 միլիարդ 178 միլիոն դրամ, ապա 2017-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 121 միլիարդ 860 միլիոն դրամ: Աճը կազմել է 36 տոկոս»,-նշել է Արարատյան մաքսատուն-վարչության պետ Արմեն Սարգսյանը:

Комитет государственных доходов продолжает осуществлять меры по повышению качества обслуживания, сокращению и упрощению процедур, содействуя продвижению внешнеэкономической деятельности новыми услугами. В течение прошлого года в процессе таможенного оформления был внесен ряд изменений. По словам начальника таможни «Араратян» Армена Саркисяна, процедура формирования ценового метода сделки также упрощена. «Если раньше разрешение на таможенное оформление предоставлялось вышестоящим таможенным органом, теперь декларант обращается в таможню и выполняет таможенное оформление в случае достоверности документов», - сказал Армен Саркисян, глава таможенного отдела «Араратян». В результате процесс стал простым, легким и быстрым. По внешнеэкономической деятельности процесс таможенного оформления значительно сократился, что позволяет организовать работу с высокой эффективностью и экономией времени.
По инициативе Комитета таможенные процедуры улучшаются в пользу бизнеса путем постоянного упрощения таможенного оформления. В таможенном отделе «Араратян» утверждают, что упрощенный механизм формирования сделки по методу цены зафиксировал ощутимые результаты за короткий промежуток времени. По словам Армена Саркисяна, количество формулировок по методу цены сделок с импортируемыми товарами из не рискованных и рискованных стран увеличилось. Подчеркнув важность обеспечения качественного и быстрого обслуживания бизнеса и необходимости более эффективной организации работы, в таможенном отделе «Араратян» также последовательны в наборе персонала. «Кадровая политика всегда находится в центре внимания руководства КГД. Таможенным инспекторам поручено предоставлять быстрые, качественные услуги декларантам», - заверил руководитель структуры.
В результате реформ значительный рост доходов бюджета был зафиксирован во вновь созданной структуре по сравнению с предыдущим годом. «В период с июня по ноябрь 2016 года 89 млрд. 178 млн. драмов было переведено в государственный бюджет с бывших 4-х таможней и 121 млрд. 860 млн. драмов за аналогичный период 2017 года. Рост составил 36%», сказал Армен Саргсян, глава таможенного отдела «Араратян».