12-12-2017 13:02 3445
Մաքսատուրքերի բարձրացումը չի ենթադրում ապրանքների գների բարձրացում, իսկ նման փոփոխություններն ստեղծում են ԵԱՏՄ երկրներից ապրանքներ ներմուծելու լրացուցիչ հնարավորություն:
ՊԵԿ փոխնախագահ Վախտանգ Միրումյանի խոսքով` այսուհետև ֆիզիկական անձինք 3-րդ երկրներից կարող են ավտոմեքենա ներմուծել առանց որևէ սահմանափակման:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, անդրադարձել է նաև հասարակության շրջանում տարածված այն տեսակետին, ըստ որի մաքսատուրքերի դրույքաչափերի բարձրացմամբ կբարձրանան նաև որոշ ապրանքների գները:
«Նման եզրահանգումը ճիշտ չէ, պետք է հաշվի առնել որոշ հանգամանքներ: Առաջին՝ մաքսատուրքերի դրույքաչափերի բարձրացումը վերաբերում է միայն երրորդ երկրներից կատարված ներմուծումներին, իսկ նման փոփոխությունները ԵԱՏՄ անդամ երկրներից այդ ապրանքներն առանց մաքսատուրքերի ներմուծելու լրացուցիչ հնարավորություն են ստեղծում: Հաջորդ հանգամանքն այն է, եթե ներմուծումը կատարվի այն երկրներից, որոնց հետ Հայաստանն ունի ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր, ապա ակնհայտ է, որ մաքսատուրքերի դրույքաչափերի ավելացումը նույնպես ազդեցություն չի կարող ունենալ այդ ապրանքների թանկացման վրա», - հայտնել է նա: Վ. Միրումյանի խոսքով՝ մաքսատուրքերի դրույքաչափերի բարձրացումը տեղական արտադրողներին արտադրական ծավալները մեծացնելու շուրջ մտորելու հնարավորություն է տալիս:

12-12-2017 13:02 3447
Увеличение таможенных пошлин не означает повышения цен на товары, и такие изменения создают дополнительные возможности для ввоза товаров из стран ЕАЭС.
По словам вице-президента КГД Вахтанга Мирумяна, отныне люди могут без каких-либо ограничений импортировать автомобили из третьих стран.
Отвечая на вопросы журналистов, заместитель председателя КГД также затронул распространенное мнение о том, что цены на некоторые товары будут расти по мере увеличения ставок таможенных пошлин.
«Этот вывод неверен, есть некоторые обстоятельства, которые следует учитывать. Во-первых, увеличение таможенных пошлин распространяется только на импорт товаров из третьих стран, и такие изменения позволяют странам-членам ЕЭС импортировать дополнительные товары без таможенных пошлин. Следующее обстоятельство: если импорт проводится из стран, с которыми Армения имеет соглашение о свободной торговле, очевидно, что увеличение таможенных пошлин не может повлиять на цену этих продуктов », - сказал он. По словам Мирумяна, увеличение таможенных пошлин позволит местным производителям задуматься об увеличении объемов их производства.