Երևանում լրագրողների հետ իր առաջին հանդիպմանը Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը հայտնեց, որ հայ-ֆրանսիական քաղաքական հարաբերությունները շատ հագեցած են:
Դեսպանն ընդգծեց՝ իր բախտը բերեց, քանի որ Հայաստան ժամանեց ԵՄ հետ հարաբերությունների սերտացման շրջանում: Լաքոթը նշեց, որ 2018-ը Հայաստանի համար իրադարձություններով հագեցած տարի է. նախ՝ կնշվի Հայաստանի առաջին հանրապետության հարյուրամյա հոբելյանը, որի առիթով կլինեն այցեր՝ Ֆրանսիայի կառավարության ներկայացուցիչների մակարդակով, կտոնենք Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակը:
Լաքոթը նշեց նաև մյուս ոլորտը, որտեղ հարաբերությունների խորացման կարիք կա: Նա ընդգծեց՝ այդ ոլորտում անձամբ է պատրաստ ներդրումներ կատարել, դա տնտեսական ոլորտն է: Լաքոթի պատկերացմամբ՝ այստեղ մեծ ներուժ կա՝ թե ներդրումային տեսանկյունից, թե առևտրատնտեսական ուղղվածությամբ անելիքները շատ են:

В своей первой встрече с журналистами в Ереване посол Франции в Армении Джонатан Лакот заявил, что армяно-французские политические отношения очень богаты.
Посол сказал, что ему повезло, так как он приехал в Армению во время сближения с ЕС. Лакот отметил, что 2018 год будет годом событий для Армении. Во-первых, будут отмечать 100-летие Первой Республики Армения, и по этому случаю представители французского правительства посетят Армению в честь 2800-летия Эребуни-Еревана.
Лакотт также упомянул о другой области, где необходимо углубить отношения. Он подчеркнул, что в этой сфере он готов делать инвестиции, это экономическая сфера. По словам Лакота, здесь есть большой потенциал с точки зрения инвестиций и, что многое надо сделать в торгово-экономическом направлении.