Աշխարհահռչակ «Financial times» խմբի «FDi» ամսագրի տարեվերջյան համարում հրապարակվել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի հարցազրույցը։ Գլխավոր խմբագիր Քորթնի Ֆինգարի հետ զրույցում ՀԶՀ ղեկավարը խոսել է, թե ինչպես կարող է սփյուռքը կամ ներկայացուցիչների ցանցը նպաստել դեպի երկիր ներդրումների աճին։ Հատված հարցազրույցից.
«Հ։ Որպես ՀԶՀ-ի (ներդրումների և արտահանման խթանման ազգային մարմնի) նոր գործադիր տնօրեն, Դուք նշել եք, որ ցանկանում եք ստեղծել կառույցի «2.0» տարբերակը։ Ի՞նչ է դա նշանակում։
Պ։ Ես նկատի ունեմ, որ անցյալում ֆինանսական ռեսուրսների մեծ մասն ավելի շատ նպատակաուղղված էր համաժողովներին, խթանման կամ մարքեթինգային միջոցառումներին, մինչդեռ այժմ մտածում ենք ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների, այլ նաև օտարերկրյա նախագծային ներդրումների մասին։ Եթե նախկինում մենք Հայաստանը ներկայացնում էինք որպես վայր, վերջինի դեպքում ներկայացնում ենք կոնկրետ նախագծեր, որոնք հետաքրքիր են։ Այսպիսով, նախագծային թիմը, որը ստեղծում և գործի է դնում իրական ներդրումային ծրագրերը, խթանում է ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև գործնական բիզնես ծրագրեր, որոնց վրա աշխատում ենք:
Հ։ Արտերկրում ներկայացուցիչների ցանցի ընդլայնման որոշ ծրագրեր ունեք: Ի՞նչ դեր է դա խաղալու:
Պ։ Գաղափարն այն է, որ մենք պետք է բարձրացնենք իրազեկությունը մեր մասին և դրանով խթանենք արտահանման ու ներդրումների մտադրությունը։ Ռազմավարությունը շատ նման է ջրի կաթիլին. մի կաթիլ եք վերցնում և այն գցում ջրի վրա, որն ալիքներ է առաջացնում: Այսպիսով, մեր ռազմավարությունն այն է, որ այդ ալիքներն առաջանան: Կաթիլը կլինի Զարգացման հիմնադրամը: Դա հենց այն կետն է, որտեղ մենք կանգնած ենք։ Մենք լոկոմոտիվն ենք, շարժիչը, որը պատրաստվում է այն առաջ մղել։ Իսկ ալիքի առաջին շերտը պետք է լինի սփյուռքը:»

19-12-2017 12:59 2671
Интервью исполнительного директора Фонда развития Армении Авакяна Армена Аваковича опубликовал в конце года выпуск журнала FDi всемирно известной группы Financial Times. В разговоре с главным редактором Кортни Фингаром глава ФРА рассказал о том, как диаспора или сеть представителей могут способствовать росту инвестиций в стране. Из интервью:
« Как новый исполнительный директор ФРА (Национальный орган по содействию инвестициям и экспорту) вы упомянули, что хотите создать версию структуры 2.0. Что это значит?
Я имею в виду, что большинство финансовых ресурсов в прошлом были более сосредоточены на конференциях, рекламных мероприятиях или маркетинговых мероприятиях, в то время как сейчас мы фокусируемся не только на прямых иностранных инвестициях, но и на иностранных инвестиционных проектах. Если раньше мы представляли Армению как место, то сейчас представляем интересные проекты. Таким образом, команда разработчиков, которая создает и реализует реальные инвестиционные программы, способствует не только Армении, но и бизнес-планам, над которыми мы работаем.
Есть ли у Вас планы по расширению представительной сети за рубежом? Какую роль он будет играть?
Идея состоит в том, что нам нужно повышать осведомленность о себе и повышать намерения экспорта и инвестиций. Стратегия очень похожа на падение воды. Вы берете каплю и бросаете его в воду, которая вызывает волны. Поэтому наша стратегия заключается в том, чтобы эти волны возникали. Каплем станет Фонд развития. Мы являемся локомотивом, двигателем, который собирается продвинуть его вперед. И первым слоем волны должна стать Диаспора. "