Նախագահ Սերժ Սարգսյանն Կենտրոնական բանկում մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելությանը: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի բանկային համակարգի բոլոր աշխատակիցներին ու նրանց ընտանիքներին գալիք տոների կապակցությամբ: Սերժ Սարգսյանը մաղթել է, որպեսզի այն դրական ձեռքբերումները, որ Հայաստանն անցած տարի ունեցել է թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական ոլորտներում, ամբողջովին տեղափոխվեն 2018 թվական և ամրապնդվեն ու ավելի շատանան:
«Կարծում եմ՝ ձեզ ավելի, քան որևէ մեկին, հայտնի են մեր տնտեսության այս տարվա ցուցանիշները և ուզում եմ շեշտել, որ այդ ցուցանիշների ձեռքբերման մեջ մեծ է ձեր դերակատարությունը՝ ինչպես Կենտրոնական բանկի, այնպես էլ առևտրային բանկերի:
Շատ կարևոր է, որ դուք, իրոք, մեծ ինքնուրույնություն եք ցուցաբերում: Ձեր օրինակը ուրիշների համար պետք է վարակիչ լինի»,-ընդգծել է Նախագահ Սարգսյանը՝ անընդունելի համարելով բոլոր այն խոսակցություններն ու մոտեցումները, թե պետք է փորձել արհեստականորեն ֆինանսական համակարգի միջոցով ազդել տնտեսության վրա:
«Հասկանալի է, որ ֆինանսական համակարգը շատ բաներով կանխորոշում է երկրի առաջընթացը, տնտեսական աճը, բայց երբ դրա հիմքում ընկած են օբյեկտիվ իրականություններ, այլ ոչ թե արհեստականորեն մտացածին բաներ»,-նշել է Նախագահը:
Ընդունելության ժամանակ Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բանկային համակարգի աշխատակիցներին անցնող տարում համակարգի զարգացման գործում ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հետագա հաջողություններ:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև 2018 թվականին Կենտրոնական բանկի առջև դրվող հիմնական խնդիրներին և անելիքներին:

29-12-2017 11:52 2994
Президент Серж Саргсян принял участие в приеме Центрального банка, посвященном новогодним и рождественским праздникам. Президент Армении поздравил всех сотрудников Центрального банка, банковской системы Армении и их семей с предстоящими праздниками. Серж Саргсян пожелал, чтобы положительные достижения, достигнутые Арменией в прошлом году в экономической и политической сферах, были полностью перенесены на 2018 год и увеличены.
«Я думаю, что вы более осведомлены, чем кто-либо другой, и индекс нашей экономики в этом году высок, и я хочу подчеркнуть, что вы сыграли большую роль в достижении этих показателей как для Центрального банка, так и для коммерческих банков.
«Ваш пример должен быть заразным для других», - подчеркнул президент Саргсян, считая недопустимыми все слухи и подходы, которые утверждают, что на экономику можно повлиять с помощью искусственной финансовой системы.
«Понятно, что финансовая система предопределяет прогресс страны, экономический рост, но когда она основана на объективной реальности, а не на фиктивных вещах», - отметил президент.
На приеме президент Армении поблагодарил сотрудников банковской системы за их усилия по развитию системы в прошлом году и пожелал дальнейших успехов.
Президент Саргсян также затронул основные проблемы и задачи, стоящие перед Центральным банком в 2018 году.