11-01-2018 10:44 16909
Հայաստանում 2018 թվականի սկզբին թանկարժեք մետաղների գներն աճել են 6%, 2017 թվականի վերջին շաբաթ տեղի ունեցած`1.5% աճի համեմատ:
Ընդ որում, գների կտրուկ աճը խթանել են ոսկին, արծաթը և պալադիումը, իսկ պլատինի գները բարձրացել են ավելի չափավոր:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության, 2018 թվականի հունվարի 8-14-ը սահմանվել են թանկարժեք մետաղների հետևյալ գները`մեկ գրամ ոսկու վաճառքի գինը – 20462.92 դրամ (շաբաթական աճը`4.8%), արծաթ – 266.26 դրամ (շաբաթական աճ`6.8%), պլատինիում – 14803.78 դրամ (շաբաթական աճը`5.1%), պալադիում – 16958.02 դրամ (շաբաթական աճը`7.1%):
Մասնավորապես, տարեսկզբից ոսկու գինը Հայաստանում աճել է 11.2%, արծաթի գինը` 1.4%, պալադիումինը` 53.8%, իսկ պլատինի գինը, ընդհակառակը, իջել է 0,4%:

11-01-2018 10:44 16910
In Armenia, precious metal prices have increased by 6% at the beginning of 2018 compared to 1.5% growth in the last week of 2017.
At the same time, the sharp rise in prices have boosted gold, silver and palladium, and the platinum prices have risen more moderately.
According to the RA State Treasury of Precious Metals and Gemstones Agency, the following prices for precious metals have been set for January 8, 2018: the price of one gram of gold - 20462.92 drams (weekly increase by 4.8%), silver - 266.26 drams (weekly increase - 6.8%), platinum - 14803.78 drams (weekly increase - 5.1%), palladium - 16958.02 drams (weekly increase- 7.1%).
In particular, since the beginning of the year the price for gold in Armenia has grown by 11.2%, silver price - 1.4%, palladium - 53.8%, and platinum price has fallen by 0.4%.