30-01-2018 16:05 2824
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է չինաստանցի ներդրողների հետ փոխգործակցության ակտիվացմամբ ու ընդլայնմամբ, և երկրում ստեղծված համապատասխան ռեժիմներն ու միջավայրը բարենպաստ են Հայաստանում ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացման համար: «Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքով կարող ենք նոր թափ հաղորդել ՀՀ տնտեսության մեջ չինական կապիտալի ներկայության ընդլայնմանը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Չինաստանի դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ՀՀ-ում 2017 թվականին արձանագրված տնտեսական ցուցանիշները նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում նոր հաջողություններ արձանագրելու, տնտեսական կապերի ընդլայնման համար: «Ունենք լավ հնարավորություններ՝ երկկողմ համագործակցության զարգացման համար: Մեր երկու երկրների միջև 2017-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, առևտրաշրջանառությունն աճել է 34,5 տոկոսով, ինչը լավ դինամիկա է հաղորդել երկկողմ կապերի աշխուժացմանը»,- ասել է Թյան Էրլունը՝ ավելացնելով, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստ է կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ էլ ավելի խորացնել ու ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Երևանում չինարենի դպրոցի կառուցման ծրագրի նպատակով հատկացվել է 15 մլն դոլար, բացի այդ՝ չինական կողմի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարում շարունակվելու է Հայաստանի շտապ օգնության ավտոպարկի համալրման ծրագիրը:

Премьер-министр Карен Карапетян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китая в Армении Тьяна Эрлуни.
Глава правительства подчеркнул, что армянская сторона заинтересована в активизации и расширении сотрудничества с китайскими инвесторами, а соответствующие режимы и окружающая среда, созданные в стране, благоприятны для реализации новых инвестиционных программ в Армении. «Я убежден, что совместными усилиями мы можем придать новый импульс расширению присутствия китайского капитала в армянской экономике», - отметил Карен Карапетян.
В свою очередь, посол Китая отметил, что экономические показатели, зарегистрированные в Армении в 2017 году, создают благоприятные условия для регистрации новых успехов и расширения экономических связей. «У нас есть хорошие возможности для развития двустороннего сотрудничества. В январе-ноябре 2017 года товарооборот между нашими странами увеличился на 34,5% по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, что дало хорошую динамику активизации двусторонних связей», Сказал Тьян Эрлуни, добавив, что китайское правительство готово еще больше углубить и расширить сотрудничество с Арменией в направлении конкретных программ. Посол сообщил, что на строительство китайской школы в Ереване было выделено 15 миллионов долларов, кроме того, по инициативе китайской стороны в этом году будет продолжена программа пополнения автопарка скорой помощи в Армении в этом году.