30-01-2018 16:05 2824
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է չինաստանցի ներդրողների հետ փոխգործակցության ակտիվացմամբ ու ընդլայնմամբ, և երկրում ստեղծված համապատասխան ռեժիմներն ու միջավայրը բարենպաստ են Հայաստանում ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացման համար: «Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքով կարող ենք նոր թափ հաղորդել ՀՀ տնտեսության մեջ չինական կապիտալի ներկայության ընդլայնմանը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Չինաստանի դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ՀՀ-ում 2017 թվականին արձանագրված տնտեսական ցուցանիշները նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում նոր հաջողություններ արձանագրելու, տնտեսական կապերի ընդլայնման համար: «Ունենք լավ հնարավորություններ՝ երկկողմ համագործակցության զարգացման համար: Մեր երկու երկրների միջև 2017-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, առևտրաշրջանառությունն աճել է 34,5 տոկոսով, ինչը լավ դինամիկա է հաղորդել երկկողմ կապերի աշխուժացմանը»,- ասել է Թյան Էրլունը՝ ավելացնելով, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստ է կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ էլ ավելի խորացնել ու ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Երևանում չինարենի դպրոցի կառուցման ծրագրի նպատակով հատկացվել է 15 մլն դոլար, բացի այդ՝ չինական կողմի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարում շարունակվելու է Հայաստանի շտապ օգնության ավտոպարկի համալրման ծրագիրը:

Prime Minister Karen Karapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Tyan Erluni.
The head of government underlined that the Armenian side is interested in activation and expansion of cooperation with Chinese investors and the appropriate regimes and environment created in the country are favorable for implementation of new investment programs in Armenia. "I am convinced that by joint efforts we can give a new impetus to the expansion of the presence of Chinese capital in the Armenian economy," Karen Karapetyan noted.
In his turn, the Chinese ambassador noted that the economic indexes registered in Armenia in 2017 create favorable conditions for registering new successes and expanding economic ties. "We have good opportunities for the development of bilateral cooperation. The trade turnover between our two countries increased by 34.5% in January-November 2017 compared to the same period in 2016, which has given a good dynamics to the activation of bilateral ties, "Tyan Erluni said, adding that the Chinese government is ready to further deepen and expand cooperation with Armenia in the direction of specific programs. The ambassador informed that $ 15 million was allocated for the construction of a Chinese school in Yerevan, with the initiative of the Chinese side they will continue the program of replenishment of the Armenian ambulance park in Armenia this year.