05-02-2018 15:45 2536
Երևանում այսօր մեկնարկել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի զարգացման հիմադրամի նախաձեռնությամբ:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպված գործարար հանդիպմանը երկու երկրներից մասնակցում է 35 գործարար, որոնք ներկայացնում են դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը բացմանը արգասաբեր աշխատանք մաղթեց գործարարներին՝ նշելով, որ եթե քննարկումները լինեն առարկայական, ապա դա հնարավորություն կտա ուսումնասիրելու բոլոր այն առավելությունները, որոնք ընձեռում են համապատասխանաբար երկու երկրների տնտեսությունները:
Շվեյցարիայի ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը նշեց, որ վերջին տարիներին հայ-շվեյցարական տնտեսական հարաբերությունները խորացել են, դա երևում է նաև 2017 թվականի վիճակագրությունում:
Նրա խոսքով՝ առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 10 տարի առաջ, և այսօր տեսնում ու գնահատում է այն դրական տնտեսական շարժը, որ կա Հայաստանում:
Հայաստանի զարգացման հիմադրամի տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանն էլ նշեց, որ ամիսներ առաջ ստեղծվել է Հայ-շվեյցարական առևտրային պալատը և հույս ունեն, որ այն կնպաստի երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանը:
Նրա նաև ասաց, որ 2017-ին 2016 թ-ի համեմատ Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև առևտրաշրջանառությունը զգալի աճ է գրանցել՝ շուրջ 3,5 անգամ: Ներկայումս համագործակցությունն իրականացվում է ժամագործության, գյուղատնտեսության բնագավառներում:

05-02-2018 15:45 2535
Деловая встреча «Армения-Швейцария» началась сегодня в Ереване, организованной Армянским фондом развития.
В бизнес-встрече, организованной в рамках официального визита президента Швейцарского национального совета Доминика де Бумана, принимают участие 35 предпринимателей, представляющих фармацевтические, информационные, винодельческие, туристические и транспортные секторы.
Заместитель премьер-министра РА Ваче Габриелян пожелал бизнесменам плодотворной работы на открытии, отметив, что если обсуждения будут объективными, это даст возможность изучить все преимущества, которые предостпвляют экономики обеих стран.
Президент Национального совета Швейцарии Доминик де Буман отметил, что в последние годы армяно-швейцарские экономические отношения усилились, как видно из статистики 2017 года.
По его словам, он впервые посетил Армению 10 лет назад, и сегодня он видит и ценит позитивное экономическое движение в Армении.
Авакян Армен Авакович, директор Армянского фонда развития, отметил, что Торгово- промышленная палата Армении была создана несколько месяцев назад и надеется, что она будет способствовать углублению экономического сотрудничества между двумя странами.
Он также сказал, что в 2017 году товарооборот между Арменией и Швейцарией вырос в 3,5 раза по сравнению с 2016 годом. В настоящее время осуществляется сотрудничество в области часового дела, сельского хозяйства.