05-02-2018 15:45 2536
Երևանում այսօր մեկնարկել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի զարգացման հիմադրամի նախաձեռնությամբ:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպված գործարար հանդիպմանը երկու երկրներից մասնակցում է 35 գործարար, որոնք ներկայացնում են դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը բացմանը արգասաբեր աշխատանք մաղթեց գործարարներին՝ նշելով, որ եթե քննարկումները լինեն առարկայական, ապա դա հնարավորություն կտա ուսումնասիրելու բոլոր այն առավելությունները, որոնք ընձեռում են համապատասխանաբար երկու երկրների տնտեսությունները:
Շվեյցարիայի ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը նշեց, որ վերջին տարիներին հայ-շվեյցարական տնտեսական հարաբերությունները խորացել են, դա երևում է նաև 2017 թվականի վիճակագրությունում:
Նրա խոսքով՝ առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 10 տարի առաջ, և այսօր տեսնում ու գնահատում է այն դրական տնտեսական շարժը, որ կա Հայաստանում:
Հայաստանի զարգացման հիմադրամի տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանն էլ նշեց, որ ամիսներ առաջ ստեղծվել է Հայ-շվեյցարական առևտրային պալատը և հույս ունեն, որ այն կնպաստի երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանը:
Նրա նաև ասաց, որ 2017-ին 2016 թ-ի համեմատ Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև առևտրաշրջանառությունը զգալի աճ է գրանցել՝ շուրջ 3,5 անգամ: Ներկայումս համագործակցությունն իրականացվում է ժամագործության, գյուղատնտեսության բնագավառներում:

"Armenia-Switzerland" business meeting has started today in Yerevan organized by the Armenian Development Fund.
35 entrepreneurs representing pharmaceuticals, IT, wine-making, tourism and transport sectors are taking part in a business meeting organized within the framework of the official visit of Dominique de Buman, President of the Swiss National Council.
RA Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan wished the businessmen a fruitful job at the opening, noting that if the discussions are objective, it will give an opportunity to study all the advantages that are given by the economies of both countries respectively.
President of the National Council of Switzerland Dominique de Buman noted that in recent years the Armenian-Swiss economic relations have intensified, as it is seen in the statistics of 2017.
According to him, he visited Armenia for the first time 10 years ago and today he sees and appreciates the positive economic movement in Armenia.
Armen Avak Avakyan, Director of the Armenian Development Fund, mentioned that the Armenian-Swiss Chamber of Commerce was established months ago and hopes that it will promote the deepening of economic cooperation between the two countries.
He also said that in 2017, the trade turnover between Armenia and Switzerland has grown by 3.5 times as compared to 2016. At present, cooperation in the field of watchmaking, agriculture is being carried out.