08-02-2018 12:53 2605
Փետրվարի 10-ին, ժամը 11-ին Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում (հասցե՝ ք.Երևան, Շևչենկոյի փ.34) տեղի կունենա 4-րդ շախմատի մրցաշարը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների միջև:
Շախմատի առաջնությունը տեղի կունենա ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հովանավորությամբ և Հայաստանի Շախմատի ակադեմիայի և Sil Maaza ընկերության աջակցությամբ: Մրցաշարի կազմակերպիչն է Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիան:
Մրցաշարը կանցնի մեկ օրվա ընթացքում՝ կսկսվի առավոտյան ժամը 11-ին և կավարտվի 3-4 ժամվա ընթացքում: Այն բաղկացած է 7 մրցափուլից և կանցնի արագ շախմատի մրցակարգով: Ամեն մի խաղի համար մասնակիցներին կտրամադրվի 10 րոպե և 5 վարկյան լրացուցիչ ամեն մի քայլի համար:
Մրցաշարի գլխավոր մրցավարն է նշանակված միջազգային կարգի մրցավար Վահագն Խաչատրյանը:
Մրցաշարի մրցանակաբաշխությանը ներկա կգտնվեն և մրցանակներ կհանձնեն Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, Համաշխարհային Օլիմպիադայի շախմատի հաղթող, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանը, Հայաստանի շախմատի չեմպիոն, գրոսմայստեր Հայկ Մարտիրոսյանը և ԱԹԱ-ի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
1-3-րդ տեղեր զբաղեցրած մասնակիցները կստանան գավաթներ, պատվոգրեր և գումարային մրցանակներ միջոցառման հովանավորի՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից: Մրցանակներ կստանան նաև 5 անվանակարգով մասնակիցները՝ 4-րդ տեղ զբաղեցրած ԶԼՄ-ի ներկայացուցիչը, ամենագեղեցիկ հաղթանակի համար, կամքի ուժ դրսևորելու համար, ամենաարագ հաղթանակի համար և ամենատարեց մասնակիցը:

08-02-2018 12:53 2606
The 4th Chess Tournament among media representatives will take place on February 10, at 11:00 in the Armenian Chess Academy (address: Yerevan, Shevchenko str., 34).
The Chess Championship will take place under the patronage of VTB Bank (Armenia) and with the support of the Armenian Chess Academy and Sil Maaza company. The organizer of the tournament is the Association of Foreign Correspondents.
The tournament will last one day, it will start at 11 am and last 3-4 hours. It will be composed of 7 rounds and will pass through fast chess. For each game participants will be given 10 minutes and 5 seconds for each additional step.
Chief referee of the tournament is appointed international referee Vahagn Khachatryan.
The winner of the World Chess Olympiad chess tournament, GM Smbat Lputyan, Armenian chess champion, grandmaster Hayk Martirosyan and ATA president Tigran Hovhannisyan will be present at the awards ceremony.