15-02-2018 13:14 2626
«Հայաստանի թվային փոխակերպման ներկայիս միջազգային վարկանիշային ցուցանիշները բավարար չեն, ինչը հատկապես պայմանավորված է անհրաժեշտ ամբողջական վիճակագրական տվյալների և մշտադիտարկման գործիքակազմի բացակայությամբ»,- այս մասին գործադիրի այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքով՝ զուգահեռաբար հարկավոր է նաև ընդլայնել անձանց մատուցվող պետական ծառայությունները թվային գործիքներով տրամադրելու շրջանակը՝ դրանց միջոցով պարզեցնել վարչարարությունը, նվազեցնել ժամկետները և հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ վարչապետը հանձնարարեց հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարներին և «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենին՝ երկամսյա ժամկետում գույքագրել և մշակել կոնկրետ գործողություններ ուղղված միջազգային թվային վարկանիշներում հայաստանյան ցուցանիշի բարելավմանը և առաջընթացի ապահովմանը:
Բացի այդ, հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում ամփոփել և արձանագրել առաջիկայում թվայնացման ենթակա առաջնահերթ պետական ծառայությունների շրջանակը և դրանք ներկայացնել Կառավարության աշխատակազմ։ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին էլ հանձնարարեց ստանձնել տեղեկատվության և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների միջազգային վարկանիշներում հայաստանյան ցուցանիշների բարելավմանն ուղղվածմշտադիտարկման և համապատասխան մարմիններին մասնագիտական օժանդակության տրամադրման գործառույթը:
Կարեն Կարապետյանը ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության պետին էլ առաջարկեց մեկամսյա ժամկետում թվային գործիքների կիրառման և զարգացման, ինչպես նաև այլ ոլորտների էլեկտրոնային վիճակագրական բազային հիմքեր ստեղծելու և այդ հարթակի միջոցով՝ տարեկան տվյալների ամբողջական հավաքագրումը ապահովելու նպատակով, «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի հետ համատեղ մշակել և Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություն՝ e-Statistics պիլոտային ծրագրի նախաձեռնման և իրականացման վերաբերյալ:
«Այս վարկանիշով մենք անտրամաբանական հետ ենք: Այսինքն՝ հետ ենք ոչ թե այն պատճառով, որ մեր վիճակն է վատ, այլ հետ ենք, քանի որ ուղղակի ռեգուլյար անհրաժեշտ ինֆորմացիան չենք տրամադրել: Այդ իսկ պատճառով՝ պարոն Գաբրիելյանին խնդրել եմ, որ բոլոր վարկանիշներն ամփոփենք, կոնկրետ պատասխանատու նշանակվի, որպեսզի հասկանանք՝ ով է թերացել իր աշխատանքում» ,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:

«Нынешние международные рейтинги цифровой трансформации Армении недостаточны, что обусловлено отсутствием полных статистических данных и отсутствием инструментов мониторинга», - сказал на сегодняшней исполнительной сессии премьер-министр РА Карен Карапетян.
По его словам, необходимо также расширить спектр государственных услуг, предоставляемых общественности, посредством упрощения администрирования, сокращения сроков и возможных рисков коррупции.
Принимая во внимание вышесказанное, премьер-министр поручил главам республиканских исполнительных органов и исполнительному директору Фонда «Цифровая Армения» провести инвентаризацию и проработку конкретных действий, направленных на улучшение армянского индекса в международных числовых рейтингах.
Кроме того, он поручил обобщить и зафиксировать диапазон приоритетных государственных услуг, которые будут оцифрованы в ближайшем будущем, и представить их Правительственному персоналу. Министр поручил министру транспорта, связи и информационных технологий выполнять функции мониторинга улучшения показателей Армении в международном рейтинге информационно-коммуникационных технологий и оказать профессиональную помощь соответствующим органам.
Карен Карапетян предложил руководителю Национальной статистической службы Армении разработать цифровую статистическую базу данных для использования и развития цифровых инструментов в течение месяца, а также разработать всеобъемлющую базу данных ежегодных данных вместе с Фондом Digital Armenia и представить предложение Правительственному персоналу о начале и реализации пилотной программы e-Statistics.
«По этому рейтингу мы нелогично отстаем. То есть мы отстаем не потому, что наша ситуация плохая, а потому, что мы не предоставили необходимую регулярную информацию. Именно поэтому я попросил г-на Габриеляна подвести итоги всех рейтингов, назначить ответственного, чтобы понять кто не выполняет свою работу должным образом», - сказал Карен Карапетян.