16-02-2018 11:00 2500
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն ընդունել է «ԷՅ-ՍԻ-ԷՍ ԿՈԲՐԱ» (Cobra) ընկերության տարածաշրջանային տնօրեն Ալեխանդրո Ռոդրիգոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ նախարարը դրական է գնահատել իսպանական ընկերության՝ Հայաստանում իրականացվող ներդրումային ծրագրերին մասնակցության պատրաստակամությունն ու դրանց զարգացման հեռանկարները։
Ալեխանդրո Ռոդրիգոն Աշոտ Մանուկյանին ներկայացրել է իր ղեկավարած ընկերության գործունեությունը և խոսել զարգացման առաջնահերթությունների մասին, ինչպես նաև քննարկել Հայաստանի հետ էներգետիկայի բնագավառում համագործակցության ծրագրերը:
Նա ընդգծել է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ավելի քան 300 մասնաճյուղեր ունեցող «ԷՅ-ՍԻ-ԷՍ ԿՈԲՐԱ» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում նաև էներգետիկայի բնագավառում, մասնավորապես՝ մասնագիտացած է հիդրոկայանների, արևային կայանների, էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցման գործում: Ալեխանդրո Ռոդրիգոն նշել է, որ ընկերությունը հետաքրքրված է «Մեղրի» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրով:
Աշոտ Մանուկյանը մանրամասներ է ներկայացրել հիդրոկայանի կառուցման ծրագրի վերաբերյալ: Նախարարն ընդգծել է, որ իրանցի գործընկերների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ համապատասխան ֆինանսավորման դեպքում, հայկական կողմը ևս կարող է մասնակիցներ ներգրավել նախագծում։

16-02-2018 11:00 2502
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ашот Манукян принял делегацию во главе с региональным директором компании «A-C-S COBRA» Алехандро Родриго.
По данным отдела информации и связей с общественностью министерства, министр положительно оценил готовность испанской компании участвовать в инвестиционных программах в Армении и перспективы их развития.
Алехандро Родриго представил Ашоту Манукяну деятельность своей компании и рассказал о приоритетах развития, а также о программах сотрудничества в области энергетики с Арменией.
Он подчеркнул, что компания «A-C-S Cobra», которая имеет более 300 филиалов по всему миру, также активно работает в области энергетики, особенно в строительстве гидроэлектростанций, солнечных электростанций и линий электропередачи. Алехандро Родриго отметил, что компания заинтересована в строительстве Мегрийской ГЭС.
Ашот Манукян представил подробную информацию о проекте строительства гидроэлектростанции. Министр подчеркнул, что с иранскими коллегами было достигнуто соглашение о том, что в случае адекватного финансирования армянская сторона может также привлечь участников проекта.