ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԵՏՄ անդամ երկրների մրցակցային մարմինների ղեկավարների նիստին:
Նիստի ընթացքում ՏՄՊՊՀ նախագահը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով մի շարք սոցիալապես կարևոր ապրանքային շուկաներում անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորումների բացահայտման, այդ թվում նաև՝ ԵՏՄ տեխնիկական կանոնակարգերում առկա հակասությունները՝ առաջարկներ ներկայացնելով դրանց փոփոխության վերաբերյալ:
Մասնավորապես, Արտակ Շաբոյանը խոսել է այն մասին, որ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված է, որ կաթնամթերքի բաղադրության մեջ կարող են օգտագործվել ինչպես բուսական, այնպես էլ կենդանական յուղեր, սակայն դրանք պետք է տարանջատվեն անվանումներով: Օրինակ, բացառապես կենդանական ծագման արտադրանքը պետք է կոչվի կաթնաշոռ, իսկ բուսական յուղերի խառնուրդով պատրաստվածը՝ կաթնաշոռային արտադրանք, կամ նույն կերպ պետք է տարանջատվեն պանիրը եւ պանրային արտադրանքը, թթվասերը եւ թթվասերային արտադրանքը եւ այլն:
Սակայն, ըստ ՀՀ մրցակցային մարմնի ղեկավարի, ուսումնասիրությունները փաստում են, որ այդ անվանումները միմյանց խիստ նման են և սպառողների մոտ առաջացնում են շփոթություն. «Պետք է այս հարցում լինի հստակ տարանջատում, որպեսզի սպառողը իմանա, վճարում է բուսական, թե կենդանական յուղով պատրաստված սննդամթերքի համար»: Ա. Շաբոյանը առաջարկել է, որ անվանումները լինեն խիստ տարբերակված ինչպես օրինակ կարագի պարագայում է՝ կարագ, մարգարին, սփրեդ եւ այլն:
Սակայն, կարագի մասով էլ գոյություն ունի մեկ այլ խնդիր: Խնդիրն այն է, որ ըստ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերի, կարագը պետք է պատրաստված լինի բացառապես կենդանական ծագման յուղից: Սակայն, ՏՄՊՊՀ-ը պարզել է, որ վերջերս տեղական շուկայում հայտնվել է կարագ անվանումով արտադրանք, որի բաղադրության մեջ առկա է նաեւ բուսական յուղ: Քանի որ այն ռուսական ծագման է, ապա Հանձնաժողովը դիմել է ՌԴ համապատասխան մարմիններին եւ ստացել պատասխան, որտեղ նշված է, որ բուսական յուղով պատրաստված կարագը հանդիսանում է դիետիկ արտադրանք:
Ըստ ՀՀ Մրցակցային մարմնի, այստեղ առկա է ակնհայտ հակասություն. մի կողմից Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերում նշված է, որ կարագ կարող է կոչվել բացառապես կենդանական ծագման սննդամթերքը, մյուս կողմից էլ «Роспотребнадзор»-ը հավաստում է, որ կարագը կարող է լինել նաև բուսական ծագման, որը դիետիկ սննդամթերք է:
Արտակ Շաբոյանը գործընկերներին առաջարկել է այս մասով փոփոխել տեխնիկական կանոնակարգը՝ հստակ նշելով, թե որոնք են դիետիկ նշանակությամբ ապրանքներին ներկայացվող պահանջները: « Մենք նման արտադրատեսակը հայտնաբերել ենք Հայաստանում, սակայն պարզել ենք, որ օրենսդրական բացի հետեւանքով առաջացած այս խնդիրը առկա է նաեւ ԵՏՄ անդամ բոլոր երկրներում»:
Արտակ Շաբոյանի առաջարկը հավանության է արժանացել գործընկեր կառույցների ղեկավարների կողմից, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել առաջիկայում միջոցներ ձեռնարկել՝ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ:

Председатель ГКЗЭК Артак Шабоян принял участие в заседании Совета по вопросам конкурентоспособности государств-членов ЕЭС.
В ходе сессии председатель ГКЗЭК выступил с речью, в которой излагались противоречия в технических регламентах ЕЭС, а также предлагалось внести изменения во многих социально значимых товарных рынков, выявив недобросовестную конкуренцию.
В частности, Артак Шабоян сказал, что в соответствии с техническими регламентами Таможенного союза, молочные продукты могут содержать как растительное, так и животное масло, но их следует разделять по именам. Например, продукт животного происхождения следует называть творогом, а продукт, содержащий смесь растительных масел, следует называть творожным продуктом или сыр и сырные продукты, сметана и сметанные продукты и т. д.
Однако, по словам главы органа конкурентоспособности РА, исследования показывают, что эти имена очень похожи и вызывают смущение среди потребителей. «В этом вопросе должно быть четкое разделение, чтобы потребитель знал за что он платит: за продукт растительного или животного происхождения». А. Шабоян сказал, что имена должны быть четко дифференцированными, например, масло, маргарин и т. д.
Однако есть еще одна проблема с маслом. Проблема в том, что в соответствии с техническими регламентами Таможенного союза масло должно быть исключительно животного происхождения. Однако ГКЗЭК выяснила, что недавно на местном рынке появилось масло, которое содержит также растительное масло. Поскольку данный продукт производится в России, Комиссия обратилась в соответствующие органы РФ и получила ответ, в котором говорится, что масло из растительного жира является диетическим продуктом.
По мнению Комитета конкурентоспособности РА, здесь есть очевидное противоречие: с одной стороны, в технических регламентах Таможенного союза упоминается, что масло можно назвать исключительно животным продуктом, с другой стороны, «Роспотребнадзор» подтверждает, что масло также может содержать растительное масло, которое называется диетическим продуктом.
Артак Шабоян предложил коллегам внести поправки в техническое регулирование в этом отношении, четко указывая требования к диетическим продуктам. «Мы нашли аналогичный продукт в Армении, но мы выяснили, что эта проблема также существует во всех странах-членах ЕЭС».
Предложение Артака Шабояна было одобрено руководителями партнерских организаций, которые выразили готовность принять меры в ближайшем будущем.