Լեհական կողմը դիտարկում է Հայաստանը որպես շահեկան հարթակ՝ իրանական և եվրասիական շուկա մուտք գործելու համար՝ միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով նման հարթակ հանդիսանալու հայկական ապրանքների համար՝ մուտք գործելու ԵՄ շուկա: Նման տեսակետ են հայտնել Վարշավայում անցկացված հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի վեցերորդ նիստի մասնակիցները:
Հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահն էր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը, լեհական կողմի նախագահը՝ Լեհաստանի Հանրապետության ձեռնարկատիրության և տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Տադեուշ Կոսչինսկին:
«Հաշվի առնելով լեհական տնտեսության առանձնահատկությունները՝ որպես փոխգործակցության հնարավոր ոլորտներ, առանձնացրել ենք դեղագործությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ագրոբիզնեսը և վերականգնվող էներգետիկան։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ լեհական բիզնեսի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ բավական մեծ էր։ Մի շարք ընկերությունների հետ քննարկեցինք Հայաստանում ներդրումների հնարավորությունները, այդ թվում՝ դեղագործության, գինեգործության ոլորտում, նաև կենցաղային մաքրող միջոցների համատեղ արտադրության հնարավորությունը»,-ասել է Հ. Ազիզյանը:
Նրա խոսքով, քննարկումների ընթացքում լեհական կողմը նշել է, որ դիտարկում է Հայաստանը որպես շահեկան հարթակ՝ իրանական և եվրասիական շուկա մուտք գործելու համար՝ միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով նման հարթակ հանդիսանալու հայկական ապրանքների համար՝ մուտք գործելու ԵՄ շուկա:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության փոխանցմամբ, նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև զբոսաշրջության ոլորտին, կողմերը նշել են, որ արձանագրվել է զբոսաշրջային այցելությունների երկկողմանի աճ: Մասնավորապես 2017 թվականին Լեհաստանից Հայաստան ներգնա այցելույթունների թիվն աճել է 40%-ով։ Լեհական կողմն առաջարկել է կազմակերպել տուրօպերատորների և լրագրողների ճանաչողական այց Հայաստան։ Նշվել է նաև, որ Լեհաստանի համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում միջտարածաշրջանային զբոսաշրջային արդյունքը։

22-02-2018 15:52 2580
Польская сторона рассматривает Армению как выгодную платформу для выхода на иранский и евразийский рынки, в то же время выражая готовность стать такой платформой для выхода армянской продукции на рынок ЕС. Такое мнение высказали участники шестого заседания армяно-польской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в Варшаве.
Армянскую сторону представляли заместитель министра экономического развития и инвестиций Ованнес Азизян, президент Польши, заместитель министра предпринимательства и технологии Республики Польша Тадеуш Кощинский.
«Принимая во внимание особенности польской экономики как возможных сфер сотрудничества, мы выделили фармацевтику, информационные технологии, агробизнес и возобновляемые источники энергии. Хочу подчеркнуть, что интерес польского бизнеса в Армении довольно высокий. Мы обсудили возможности инвестиций в Армении, в том числе возможность совместного производства фармацевтических препаратов, виноделия и бытовой химии », сказал Г. Азизян.
По его словам, в ходе обсуждений польская сторона отметила, что Армения рассматривает ее как выгодную платформу для выхода на иранский и евразийский рынки, в то же время выражая готовность стать такой платформой для выхода армянской продукции на рынок ЕС.
По данным Министерства экономического развития и инвестиций РА, в ходе заседания стороны также затронули сектор туризма, отметили двусторонний рост туризма. В частности, в 2017 году число въездных поездок из Польши в Армению увеличилось на 40%. Польская сторона предложила организовать когнитивный визит туроператоров и журналистов в Армению. Было также отмечено, что результат межрегионального туризма представляет особый интерес для Польши.