Լեհական կողմը դիտարկում է Հայաստանը որպես շահեկան հարթակ՝ իրանական և եվրասիական շուկա մուտք գործելու համար՝ միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով նման հարթակ հանդիսանալու հայկական ապրանքների համար՝ մուտք գործելու ԵՄ շուկա: Նման տեսակետ են հայտնել Վարշավայում անցկացված հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի վեցերորդ նիստի մասնակիցները:
Հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահն էր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը, լեհական կողմի նախագահը՝ Լեհաստանի Հանրապետության ձեռնարկատիրության և տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Տադեուշ Կոսչինսկին:
«Հաշվի առնելով լեհական տնտեսության առանձնահատկությունները՝ որպես փոխգործակցության հնարավոր ոլորտներ, առանձնացրել ենք դեղագործությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ագրոբիզնեսը և վերականգնվող էներգետիկան։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ լեհական բիզնեսի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ բավական մեծ էր։ Մի շարք ընկերությունների հետ քննարկեցինք Հայաստանում ներդրումների հնարավորությունները, այդ թվում՝ դեղագործության, գինեգործության ոլորտում, նաև կենցաղային մաքրող միջոցների համատեղ արտադրության հնարավորությունը»,-ասել է Հ. Ազիզյանը:
Նրա խոսքով, քննարկումների ընթացքում լեհական կողմը նշել է, որ դիտարկում է Հայաստանը որպես շահեկան հարթակ՝ իրանական և եվրասիական շուկա մուտք գործելու համար՝ միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով նման հարթակ հանդիսանալու հայկական ապրանքների համար՝ մուտք գործելու ԵՄ շուկա:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության փոխանցմամբ, նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև զբոսաշրջության ոլորտին, կողմերը նշել են, որ արձանագրվել է զբոսաշրջային այցելությունների երկկողմանի աճ: Մասնավորապես 2017 թվականին Լեհաստանից Հայաստան ներգնա այցելույթունների թիվն աճել է 40%-ով։ Լեհական կողմն առաջարկել է կազմակերպել տուրօպերատորների և լրագրողների ճանաչողական այց Հայաստան։ Նշվել է նաև, որ Լեհաստանի համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում միջտարածաշրջանային զբոսաշրջային արդյունքը։

The Polish side views Armenia as an advantageous platform for entering the Iranian and Eurasian markets, at the same time expressing willingness to become such a platform for Armenian products to enter the EU market. The participants of the sixth session of the Armenian-Polish Intergovernmental Commission on Economic Cooperation held in Warsaw expressed such an opinion.
The Armenian side was represented by Deputy Minister of Economic Development and Investments Hovhannes Azizyan, Polish President, Deputy Minister of Entrepreneurship and Technology of the Republic of Poland Tadeusz Koschinski.
"Taking into account the peculiarities of Polish economy as possible spheres of cooperation, we have highlighted pharmaceuticals, information technologies, agribusiness and renewable energy. I want to emphasize that the interest of Polish business in Armenia was quite high. We discussed possibilities for investments in Armenia, including the possibility of joint production of pharmaceuticals, winemaking and household cleaning products, "H. Sargsyan said. Azizyan.
According to him, during the discussions, the Polish side noted that Armenia views it as an advantageous platform for entering the Iranian and Eurasian markets, at the same time expressing willingness to become such a platform for Armenian products to enter the EU market.
According to the RA Ministry of Economic Development and Investments, during the session the sides also touched upon the tourism sector, the sides noted that bilateral visits to tourism were recorded. In particular, in 2017 the number of inbound visits from Poland to Armenia increased by 40%. The Polish side has proposed to organize a cognitive visit of tour operators and journalists to Armenia. It was also mentioned that the interregional tourism result is of particular interest for Poland.