Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի (AmCham) և պալատի անդամ- կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր գործում են մտավոր սեփականության ոլորտում կամ իրենց բիզնեսում առնչվում են մտավոր սեփականության խնդիրների հետ:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ առաջիկայում Վաշինգտոնում կայանալիք Առևտրի և ներդրումների համաձայնագրի (TIFA) շրջանակում ստեղծված Հայ-ամերիկյան խորհրդի երկրորդ նիստի օրակարգային հարցերից մեկն առնչվում է մտավոր սեփականությանը, որի պաշտպանությունը կարևորվում է բիզնեսի աջակցության և զարգացման տեսանկյունից: Այս համատեքստում ներկայացվել են մտավոր սեփականության ոլորտին վերաբերող մի շարք խնդիրներ, որոնց բիզնեսն առնչվում է առօրյա գործունեության մեջ: Մասնավորապես բարձրացվել են մտավոր սեփականության իրավունքի ոլորտում իրավակիրառ պրակտիկային, դատական համակարգի աշխատանքին և մասնագիտացած դատավորներ ունենալու խնդրին, մաքսային ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր, անդրադարձ է եղել հեղինակային իրավունքի ոլորտում առկա և այլ հարցերի:
Կարեն Կարապետյանը նշել է բարձրացված հարցերին լուծում տալու անհրաժեշտությունը և հանձնարարել պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին, AmCham-ի անդամ- կազմակերպությունների հետ համատեղ, քննարկել խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունները:

23-02-2018 18:19 2794
Prime Minister Karen Karapetyan today received representatives of the American Chamber of Commerce (AmCham) and Chamber-member Companies operating in the field of intellectual property or dealing with intellectual property problems in their business.
The guests thanked for the reception, noting that one of the agenda issues of the second session of the Armenian-American Council, set up within the framework of the Trade and Investment Agreement (TIFA) in Washington, is related to intellectual property, the protection of which is important from the point of view of business support and development. In this context, a number of issues related to intellectual property have been presented, which are related to business activities. Particularly, the law enforcement practice in the field of intellectual property, the work of the judiciary and the issue of having specialized judges, issues related to customs procedures, and other issues in the field of copyright were raised
Karen Karapetyan noted the need to resolve the issues raised and to delegate representatives of responsible agencies jointly with AmCham member organizations to discuss the problems and proposals for their solution.