23-02-2018 18:22 2798
Եվրասիական զարգացման բանկը 2018 թվականին ակնկալում է անդամ երկրներում տնտեսական աճի դրական տեմպեր և ՀՆԱ 2,2% ավելացում: Հայաստանում ՀՆԱ աճը կկազմի 3%, Բելառուսում՝ 2,6%, Ղազախստանում՝ 3,7%, Ղրղըզստանում՝ 4,2%, Ռուսաստանում 2%, Տաջիկստանում՝ 7,3%: Այդ մասին ասվում է ԵԱԶԲ գլխավոր տնտեսագետի խմբի կողմից պատրաստված մակրոտնտեսական զեկույցում:
2017 թվականի արդյունքներով արձանագրված ինֆլյացիայի ցածր մակարդակը (ընդհանուր առմամբ ամբողջ տարածաշրջանում շուրջ 3 %) 2018 թվականին կավելանա մինչև 4 %, բայց կմնա կենտրոնական/ազգային բանկերի նպատակային կողմնորոշիչների շրջանակներում: 2018 թ. արդյունքներով ինֆլյացիան Հայաստանում կանխատեսվում է 3.4 % մակարդակի վրա (աճ դեկտեմբերին՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ), Բելառուսում՝ 6%, Ղազախստանում` 5.8 %, Ղրղըզստանում՝ 4,7%, Ռուսաստանում ՝3.8%, Տաջիկստանում՝ 6.1 %:
Զեկույցում նշվում է, որ 2017 թվականին ԵԱԶԲ անդամ երկրների տնտեսությունն ադապտացվել է արտաքին բացասական պայմաններին և դրական տնտեսական աճի ուղի դուրս եկել: Հաջորդ մի քանի տարվա խնդիրը տարածաշրջանի տնտեսության ավելի կայուն և բարձր տնտեսական աճն է:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ ԵԱԶԲ անդամ երկրներն աճի դրական տեմպեր են արձանագրում՝ արտաքին պայմանների բարելավման, մոնետար քաղաքականության աստիճանական մեղմացման և ֆիսկալ խթանների պատճառով:

23-02-2018 18:22 2801
В 2018 году Евразийский банк развития ожидает положительных темпов роста в странах-членах и роста ВВП на 2,2%. В Армении рост ВВП составит 3%, в Беларуси - 2,6%, в Казахстане - 3,7%, в Кыргызстане - 4,2%, в России - 2%, в Таджикистане - 7,3%. Об этом говорится в макроэкономическом отчете, подготовленном Главной экономической группой ЕАБР.
Низкий уровень инфляции, зарегистрированный в 2017 году (около 3% во всем регионе), возрастет до 4% к 2018 году, но останется в целевой ориентации центральных / национальных банков. В 2018 году в Армении инфляция прогнозируется на уровне 3,4% (рост в декабре по сравнению с декабрем прошлого года), в Беларуси - на 6%, в Казахстане - на 5,8%, в Кыргызстане - на 4,7%, в России - на 3,8% и в Таджикистане - на 6,1%.
В докладе отмечается, что в 2017 году экономика стран-членов ЕАБР была адаптирована к внешним негативным условиям и вступила в позитивный экономический рост. Основная задача ближайших нескольких лет- обеспечить более стабильный и высокий экономический рост в регионе.
Авторы доклада отмечают, что у государств-членов ЕАБР есть положительные темпы роста из-за улучшения внешних условий, постепенного смягчения денежно-кредитной политики и фискальных стимулов.