23-02-2018 18:22 2798
Եվրասիական զարգացման բանկը 2018 թվականին ակնկալում է անդամ երկրներում տնտեսական աճի դրական տեմպեր և ՀՆԱ 2,2% ավելացում: Հայաստանում ՀՆԱ աճը կկազմի 3%, Բելառուսում՝ 2,6%, Ղազախստանում՝ 3,7%, Ղրղըզստանում՝ 4,2%, Ռուսաստանում 2%, Տաջիկստանում՝ 7,3%: Այդ մասին ասվում է ԵԱԶԲ գլխավոր տնտեսագետի խմբի կողմից պատրաստված մակրոտնտեսական զեկույցում:
2017 թվականի արդյունքներով արձանագրված ինֆլյացիայի ցածր մակարդակը (ընդհանուր առմամբ ամբողջ տարածաշրջանում շուրջ 3 %) 2018 թվականին կավելանա մինչև 4 %, բայց կմնա կենտրոնական/ազգային բանկերի նպատակային կողմնորոշիչների շրջանակներում: 2018 թ. արդյունքներով ինֆլյացիան Հայաստանում կանխատեսվում է 3.4 % մակարդակի վրա (աճ դեկտեմբերին՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ), Բելառուսում՝ 6%, Ղազախստանում` 5.8 %, Ղրղըզստանում՝ 4,7%, Ռուսաստանում ՝3.8%, Տաջիկստանում՝ 6.1 %:
Զեկույցում նշվում է, որ 2017 թվականին ԵԱԶԲ անդամ երկրների տնտեսությունն ադապտացվել է արտաքին բացասական պայմաններին և դրական տնտեսական աճի ուղի դուրս եկել: Հաջորդ մի քանի տարվա խնդիրը տարածաշրջանի տնտեսության ավելի կայուն և բարձր տնտեսական աճն է:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ ԵԱԶԲ անդամ երկրներն աճի դրական տեմպեր են արձանագրում՝ արտաքին պայմանների բարելավման, մոնետար քաղաքականության աստիճանական մեղմացման և ֆիսկալ խթանների պատճառով:

In 2018, the Eurasian Development Bank expects positive growth rates in the member countries and a 2.2% GDP growth. In Armenia, the GDP growth will be 3%, in Belarus - 2.6%, in Kazakhstan - 3.7%, in Kyrgyzstan - 4.2%, in Russia - 2%, in Tajikistan - 7.3%. This is stated in the macroeconomic report prepared by EDB chief economist group.
The low level of inflation recorded in 2017 (around 3% in the whole region) will increase to 4% by 2018, but remain within the target orientation of central / national banks. In 2018 in Armenia the inflation is forecasted at 3.4% (with a growth in December compared to December of last year), in Belarus - by 6%, in Kazakhstan - by 5.8%, in Kyrgyzstan - by 4.7%, in Russia - by 3.8% and in Tajikistan - by 6.1%.
The report notes that in 2017 the economy of the EDB member countries has been adapted to external negative conditions and has entered a positive economic growth path. The next few years's issue is to provide a more stable and high economic growth in the region.
The authors of the report point out that EDB member states have positive growth rates, due to external conditions improvement, gradual mitigation of monetary policy and fiscal incentives.